AB, Teknoloji Devlerini Takibe Alacak Önlemler İçin Çalışıyor

AB, Teknoloji Devlerini Takibe Alacak Önlemler İçin Çalışıyor

Teknoloji devleri son dönemde Avrupa Birliği'nin dikkatini çekmektedir. Avrupa Birliği Teknoloji Temsilcisi Thierry Breton yaptığı açıklamaya göre, Büyük teknoloji devlerini düzenleyecek yeni bir anlaşma üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Son haberlere göre, Avrupa Birliği teknoloji devlerini cezalandırmak için yeni önlemler üzerinde çalışıyor. Bu önlemler sonrasında kurallara uymayan teknoloji şirketleri, gerekli yaptırımların gerçekleşeceği bildiriliyor. Bu, ancak pazar hakimiyetinin müşterilerin ve daha küçük rakiplerin çıkarlarını tehdit ettiği kabul edilirse gerçekleşecektir. 

Avrupa Birliği Teknoloji Temsilcisi Thierry Breton yaptığı açıklamaya göre; “Büyük teknoloji devleri bundan sonra her işlemi kendi bildiği kurullara göre yapamayacak, Özellikle (Microsoft, Facebook, Amazon, Google, Apple vb.) Büyük ölçekli firmalar bundan sonra kural dışına çıkarsa ağır cezalar ile karşı karşıya kalabilecekler veya tamamen Avrupa piyasasında çıkarma cezası ile karşı karşıya kalacaklar. Yakında yasal düzenlemeyi tüm kamuoyuna açıklayacağız.” Şeklinde açıklamada bulundu.

AB,Teknoloji Şirketlerini Takibe Alacak Önlemler İçin Çalışıyor

Ayrıca AB bir derecelendirme sistemi kurmayı düşünüyor. Bu sistem, kamuoyunun ve paydaşların şirketlerin belirli alanlardaki davranışlarını değerlendirmesine olanak sağlayacaktır. Sistem, vergi düzenlemelerine uyum ve yasa dışı içeriğin kaldırılma hızı gibi parametrelere bakacaktır.

Breton, "Bu platformların son kullanıcıları, düzenlenemeyecek kadar büyük olduklarını düşünüyor." AB'nin dijital kurallarında kapsamlı bir reforma öncülük eden Breton, açık bir şekilde, "Bazı durumlarda, yapısal ayrımı uygulama hakkına sahip olabiliriz." Dedi.

Avrupa Birliği'nin yakında çıkacak “Dijital Hizmetler Yasası” platformların yasadışı içeriği ve çevrimiçi yanlış bilgileri ele alma sorumluluğu konusunda yeni kurallar belirleyecektir. Bundan önce, Avrupa Birliği yasa tasarısı hakkında bir kamuoyu görüşmesi yaptı.

Elektronik Ticaret İdaresi, e-ticaret direktifini güncelleyecektir. Bunun nedeni, e-ticaret direktifinin yaklaşık 20 yaşında olmasıdır (2000'den beri). O zamanlar, sektördeki önde gelen şirketlerin çoğu ya emekleme aşamasındaydı ya da henüz yoktu.

Tüm Şirketler Aynı Kurallara Uymak Zorunda Kalacak

Avrupa Birliği Teknoloji Temsilcisi Thierry Breton; Tüm Şirketler Aynı Kurallara Uymak Zorunda Kalacak.

Breton, AB komisyon düzenleyicileri, teknoloji şirketlerinin uyması gereken ve yasak kapsamına girecek bazı faaliyetlerin bir kara listesini hazırlamaya başladığını açıkladı.

Bazı şirketlerin, teknolojiyi kötü kullanarak, bazı durumlarda kendi platformlarını engellediğini veya kullanıcıları sadece kendi hizmetlerini almaya mahkum ettiğini söyledi. Breton göre; Teknoloji şirketlerinin bu eylemleri, daha ağır yaptırımlara neden olabilir.

Breton, Dijital Hizmetler Yasası ile amaçlamak istediği, Teknoloji şirketlerin daha fazla sorumluluk alması ve yasalar karşısında şeffaf faaliyet izlemesi olduğunu söyledi.


Yazarın Diğer Yazıları

Avengers: Endgame Dahil Tüm Zamanların En Çok Hasılat Yapan 10 Filmi Önceki

Avengers: Endgame Dahil Tüm Zamanların En Çok Hasılat Yapan 10 Filmi

Huawei Mate 40 serisi, 4 Modelle Ekim Ortasında Geliyor! Sonraki

Huawei Mate 40 serisi, 4 Modelle Ekim Ortasında Geliyor!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.