ABD hükümeti, Facebook'a 9 milyar dolarlık vergi davası açtı

ABD hükümeti, Facebook'a 9 milyar dolarlık vergi davası açtı

Instagram ve WhatsApp gibi popüler uygulamaları bünyesinde barındıran Facebook ABD hükümetini dolandırmakla suçlanıyor.

Sosyal medya platformunun ilklerinden biri olan Facebook, son yıllarda pek çok skandala konu olduğunu bilmekteyiz. ABD Milli Gelir İdaresi (IRS), dünyanın en çok kullanılan sosyal medyası Facebook'a 9 milyar dolarlık dava açtı. Facebook'a dava açılmasının gerekçesi ise, şirketin İrlanda'da da bulunan merkezine sattığı varlıkların değerini düşük göstermesinden kaynaklandığı söylendi. Sonuç olarak Facebook, sosyal ağ medya devinin ABD hükümetine karlarını İrlanda iştiraki yapma kararıyla ilgili ödenmemiş vergilere 9 milyar dolardan fazla borçlu olduğunu söyleyen İç Gelir Servisi tarafından dava edildiğini bildirdi.

Haber ajansı, Salı günü San Francisco mahkemesinde görülen davada, IRS, mahkeme sürecinde Facebook'un bazı malvarlıklarını İrlanda koluna satışı sırasında, bahsi geçen varlıkların değerinin olması gerekenden daha düşük olarak hesaplandığını ve bu nedenle de vergi kaybı yaşandığını savunuyor.

Facebook AR ve VR'dan sorumlu şefi Andrew Bosworth ve Baş Teknoloji Sorumlusu Mike Schroepfer'in üç ila dört hafta sürmesi beklenen duruşmada ifade vermesi bekleniyor.

Facebook, Amazon ve Google dâhil olmak üzere diğer büyük dijital teknoloji şirketleri, vergilerin belli bedellerini ödememeleri nedeniyle dünyadaki ülkelerden baskı altındadır. İrlanda, nispeten düşük vergileri nedeniyle teknoloji şirketleri için popüler bir vergi sığınağı olarak kullanılmaktadır.

ABD hükümeti, Facebook'a 9 milyar dolarlık vergi davası açtı

Facebook'un yurtdışı iştirakleri, ticari markalarının kullanımı için, kullanıcılara ve platform teknolojilerine erişiminden dolayı ana şirketlerine telif hakkı öder. Reuters'in verdiği bir bilgiye göre, Facebook İrlanda birimi, 2010-2016 yılları arasında Facebook'a 14 milyar dolardan fazla telif ücreti ve diğer ödemeleri ödedi.

Resmi kurumlar, son yıllarda bu tarz uygulamalara karşı daha sert bir tavır içine girmiş durumda. Avrupa Birliği de Apple'ın İrlanda'ya geçmişe dönük olarak 13 milyar avro vergi ödemesine hükmetmişti. 

Facebook'un düşük değerlemesini, halka arzından önce 2010 yılında gerçekleşen uluslararası genişlemesine ve daha kârlı reklam ürünlerinin bazılarının geliştirilmesine bağladı. Davanın konusu, Facebook'un teliflerini İrlanda'daki firmasına devretmesi ve devir işlemi sırasında gösterilen bedeller oldu. 2010 yılında Facebook, IP'lerini İrlanda'ya satarak vergi yükünü hafifletmeye çalışmıştı.

Facebook'un iletişim başkanı verdiği demeçte, "Facebook'un mobil reklam geliri olmadığı, uluslararası alanda yeni geliştikleri ve dijital reklam ürünlerinin kanıtlanmadığı 2010 yılında gerçekleşen işlemlerle ilgilidir." Dedi."Şirket için büyük bir risk ve belirsizlik zamanı olan ve on yıl önce gerçekleştirilen eylemlerin arkasındayız. Davamızı mahkemede sunmayı ve bu yıl süren anlaşmazlığı sona erdirmeyi dört gözle bekliyoruz." 

Hatırlanacağı üzere daha önce farklı şirketlerin de İrlanda'da çeşitli isimlerle ortaklıklar kurup vergi kaçırdığı ortaya çıkmıştı. Çünkü İrlanda'da teknoloji şirketlerinden alınan vergiler yok denecek kadar az. Genel itibariyle büyük şirketler de vergi yükünden kaçmak için bu yönteme başvuruyorlar.

Önümüzdeki günlerde Facebook yönetiminin bir kez daha hakim karşısına çıkacağı söyleniyor. Muhtemelen bu dava sonucunda sosyal medya devi hatırı sayılır bir ceza ile karşı karşıya kalacaktır. Yine de hep beraber bekleyip göreceğiz.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Windows 10'da Windows Defender nasıl devre dışı bırakılır? Önceki

Windows 10'da Windows Defender nasıl devre dışı bırakılır?

PUBG Mobile Profesyonel Seviye Espor Turnuvası Duyuruldu Sonraki

PUBG Mobile Profesyonel Seviye Espor Turnuvası Duyuruldu

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.