İki Ülke Arasındaki Gerilim Teknoloji Stoklarını Azaltabilir

İki Ülke Arasındaki Gerilim Teknoloji Stoklarını Azaltabilir

ABD ve Çin arasında teknoloji savaşı uzun süredir devam ediyor. İki taraf da geri adım atmak istemiyor ve farklı zamanlarda küçük anlaşmalar olsa da, olay her geçen gün daha da olumsuz bir hal alıyor.

Amerika ve Çin'in yıllardır süren gerginliğinin şimdiye kadar birçok alanda olumsuz etkileri oldu. Bu hiç bitmeyen gerilimin şimdi teknoloji stoklarını düşürebileceği öne sürüldü. Dünyadaki coronavirüs pandemisi nedeniyle üretim faaliyetlerinin kesintiye uğradığı bilinen bir gerçektir, ancak bugünlerde alınacak önlemler konuşulmaya başlanmıştır.

Ticaret, siyasi ve diplomatik ilişkiler kötüye gitse de, ABD ve Çin için bazı uzlaşma girişimleri var, ancak iki ülke çıkarlarından ödün vermemeyi seçti. 

Bu dönemde, coronavirüs pandemisinin ekonomik etkileri nedeniyle pazarlar arasındaki gerilimin en üst noktada olduğu uzmanlar tarafından devamlı dile getiriliyor ve iki büyük ülke arasındaki gerilimin büyük ekonomik zarara neden olacağını savunuyorlar. Kredi krizi gibi dış etkilerin de bu durumda oldukça etkili olacağını bildiren araştırmacılar, bu durumun özellikle teknolojide eksikliklere neden olacağını söylüyor.

ABD ve Çin Teknoloji Savaşı

Uzmanlar, ABD'nin beş büyük şirketi olan Apple, Facebook, Amazon, Netflix ve Google'ın kendi koyduğu kuralları uymasını ve bu amborgoya bağlı kalmalarını ve üretim alanını Çin'den alarak tekrardan ABD getirmelerini istiyor. Bu konuda teknoloji firmaları belli bir üretimini Çin dışına taşımak için çalıştığını açıklamıştı.

Uzmanlara göre, insanlar olaylardan ziyade süreçlere odaklanıyor. Bu konudaki kamuoyu yoklamaları, Amerikalıların % 65'inin Çin'i olumsuz olarak gördüğünü gösteriyor. Bu sayının yaklaşık on yıl önce yaklaşık % 30 olduğunu hatırlatalım.

Ticaret savaşlarının en büyük nedenlerinden biride Huawei firmasıdır. Huawei, dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisidir ve ABD istihbarat teşkilatları, Çin güvenlik ve istihbarat servisleri için bir cephe olabileceği iddialarını öne sürdüler.

İki Ülke Arasındaki Gerilim Teknoloji Stoklarını Azaltabilir

Huawei Teknoloji Yasağı

Şirket ayrıca, karmaşık bir ön şirket ağı aracılığıyla İran'la ticaretin yasaklanmasından kaçındığı ve personelini ABD ortaklarından tasarımları çalmaya yönlendirdiği için ABD'de ticaret hırsızlığı, yaptırım ihlalleri ve haraçla suçlanıyor.

Uzmanlara göre, bu gerilim karşısında Huawei şirketinin ve ABD'nin coronavirüs salgınıyla ilgili politika ipleri daha da gerilebilir ve bu küresel stokları etkileyebilir ve bir teknoloji krizine neden olabilir.

Wall Street yaptığı habere göre, yeni kısıtlamalar yarı iletken üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), aktif çalıştığı Huawei'nin ile tamamen ipleri koparacağı konuşulmaktadır. Aynı zamanda büyük bir Apple tedarikçisi olan TSMC Cuma günü yaptığı açıklamada, Arizona'da büyük bir tesis açacağını duyurdu ancak Huawei karmaşasına herhangi bir şekilde bağlı olmadığını söyledi.

Tedarik zinciri bu durumdan etkilenecek mi?

Tedarik zincirlerinde bir değişiklik olup olmayacağı hala belirsizdir. Huawei'nin telekom ekipmanı oluşturma yeteneğine müdahale etmenin yanı sıra, daha sert kurallar muhtemelen akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar gibi tüketici teknolojisi oluşturma yeteneğinde önemli gecikmelere neden olacaktır.

Çin hükümeti de bu konuda heyecan duymuyor ve devlete ait medya aracılığıyla Apple, Cisco ve Qualcomm gibi ABD şirketlerini kendi kara listelerine yerleştirerek veya Çin'in Boeing jetleri alımlarını durdurarak misilleme yapabileceğine dair sinyal verdi.

Konuya en doğru cevap ülkelerin bir sonraki tavrı olacak ve sürecin neyi bir araya getireceğini izleyip göreceğiz. 


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Gizemli ABD Uzay Aracı Pazar Günü Fırlatıldı. Önceki

Gizemli ABD Uzay Aracı Pazar Günü Fırlatıldı.

Spotify'da çalma listesi nasıl yapılır? Sonraki

Spotify'da çalma listesi nasıl yapılır?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.