Apple üretimin belli bir kısmını Hindistan'a taşıyabilir

Apple üretimin belli bir kısmını Hindistan'a taşıyabilir

ABD merkezli teknoloji devi Apple firması, Çin ile yaşanan ekonomi savaşları nedeniyle, iPhone üretiminin Yüzde 20'sini Hindistan piyasasına taşımayı düşündüğü söyleniyor.

Dünya üzerinde teknoloji denince ilk akla gelen şirketlerden biri olan Apple firması, önümüzdeki beş yıl için yeni planları ortaya çıktı. Apple yeni planlarına göre şirket Çin'de mevcut bulunan iPhone üretiminin yüzde 20'sini Hindistan'a kaydırmayı planlıyor. Apple firması eğer bu söylediğini yaparsa, Hindistan ekonomisine toplam 40 milyar dolarlık bir yatırım yapmış olacak.

Aslında bu haberlere yabancı değiliz. Apple'ın üretim tesislerini Çin'den Hindistan'a taşımayı planladığı haberi 2018'den ortaya çıkmıştı. Bunun nedeni olarakta ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı nedeniyle artan gerilim olarak gösteriliyordu. 

Economic Times gazetesine göre, Apple üretim bantlarını Hindistan'a taşıma konusunda boş durmuyor. Şirket geçtiğimiz beş yıl boyunca Çin'deki üretiminin yüzde 20'sini önümüzdeki beş yıl içinde Hindistan'a ekonomisine taşıma konusunda Hindistan hükümeti ile görüştüğü ve görüşmelerin olumlu gittiği söyledi.

Apple Üretim Fabrikası

Üst düzey bir hükümet yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre, “Apple'ın çoğunlukla ihracat için, Wistron ve Foxconn gibi üreticiler aracılığıyla 40 milyar dolarlık bir akıllı telefon üretmesini bekliyoruz” dedi.

Bu plan gerçekleşirse, Apple Hindistan'ın en büyük ihracatçısı olacak. Cupertino merkezli teknoloji devi Apple firması, tedarik zincirini çeşitlendirmek ve Çin'deki yeni coronavirüs salgınının etkisini azaltmak için Tayvan'daki yeni AirPods modelini üretmeyi planlıyor.

 Ayrıca bu ürünlerine ek olarakta; 13 inç MacBook Pro, yeni iPad'ler, Apple Watch Series 6 ve diğer cihazlar üretimini Çin dışına çıkarmak istiyor. Tüm bu çabalar altında Apple'ın Çin'e olan bağımlılığını azaltma arzusu yatıyor.

Apple üretimin belli bir kısmını Hindistan'a taşıyabilir

Apple iPhone Akıllı Telefon

Reuters, 2018'in sonlarında dünyanın en büyük iPhone üreticisi Tayvanlı Foxconn'un Hindistan'ın güney eyaleti Tamil Nadu'daki Sriperumbudur'daki tesisleri kullanacağını belirtti.

Eyaletin Sanayi Bakanı MC Sampath, bu tesislerin Xiaomi telefonlarının üretimi için zaten kullanıldığını, ancak Tayvanlı şirketine yakın kaynakların Foxconn'un iPhone üretimine 356 milyon dolar yatırım yapacağını ve bölgede 25.000 kişiye sağlayacağını söyledi.

Hindistan hükümeti, özellikle yabancı şirketleri Hindistan'da ihracat yapmaya teşvik etmek için PLI adlı bir teşvik programı başlattı. Economic Times'a göre Apple, gelecek hafta programdan yararlanmak için resmi olarak başvurmayı düşünüyor. Konuyla ilgili yeni gelişmeler olması durumunda sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Ebeveynler İçin Geliştirilen YENİ Spotify Denetlemesi! Önceki

Ebeveynler İçin Geliştirilen YENİ Spotify Denetlemesi!

Fujifilm'in X100V'nin ısınma sorunu ortadan kalkıyor Sonraki

Fujifilm'in X100V'nin ısınma sorunu ortadan kalkıyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.