Amazon, Alexa'ya Ölen Akrabaların Sesini Taklit Etmeyi Öğretiyor

Amazon, Alexa'ya Ölen Akrabaların Sesini Taklit Etmeyi Öğretiyor

Alexa, yalnızca bir dakikalık ses kaydı dinleyerek kişinin sesini taklit edebiliyor.

Amazon'un Las Vegas'ta düzenlene re:MARS konferansında şirketin yenilikleri ve teknolojileri duyuruldu. Bu yeniliklerden biri oldukça dikkat çekti, Amazon, Alexa sesli asistanının bir dakikalık ses kaydı dinledikten sonra herhangi bir insan sesini taklit etmesini sağalyacak yetenekler geliştiriyor.

Amazon'da Alexa ekibine liderlik eden Robit Prasad, projenin amacını şöyle açıkladı; "Birçoğumuzun yakınlarını kaybettiği bu pandemi zamanında yapak zekanın, bazı kişileri anmamıza yardımcı olabileceğini, anıları kalıcı kılabileceğini söyledi.

Ölen Kişinin Sesini Taklit Edecek

Amazon'un Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Alexa Baş Bilim İnsanı Prasad, bu özellik sayesinde "Ölen büyükanne, torununa gece masal okuyabilecek." dedi. Yapılan açıklamaya göre, Alexa'ya eklenecek bu özellik, ölen kişinin anılarının taze kalmasını sağlayacak.

Ancak bu yeni teknoloji bazı tartışmaları da beraberinde getiriyor. Örneğin ölmesine çok üzüldüğünüz bir kişinin sesini sürekli olarak Alexa'dan duymak, daha fazla üzülmenize neden olabilir veya duygularınız bozulabilir. Ayrıca özelliğin potansiyel olarak kötüye kullanılabilir.


Yazarın Diğer Yazıları

SSD Fiyatlarının NAND Fazlalığı Nedeniyle Düşmesi Bekleniyor Önceki

SSD Fiyatlarının NAND Fazlalığı Nedeniyle Düşmesi Bekleniyor

Poco F4 Akıllı Telefon Türkiye Piyasasına Geliyor Sonraki

Poco F4 Akıllı Telefon Türkiye Piyasasına Geliyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.