Amazon Depolarından Robot Teknolojisini Kullanacak!

Amazon Depolarından Robot Teknolojisini Kullanacak!

Amazon, depolarda çalışanlarının işini azaltacak ve ağır işleri yapacak otonom robotu Porteus tanıttı. Şirkete göre bu rabotlar gelişmiş güvenlik, algılama ve navigasyon teknolojisini kullanacak.

Amazon, depo çalışanlarının iş yükünü azaltmayı amaçlayan ilk otonom mobil robotunu tanıttı.

Şirket, 2012 yılında e-ticaret devi, bir robotik girişimi olan Kiva Systems'i 775 milyon dolara satın aldı.

Amazon, son on yılda geliştirdiği, robotik tutuculardan hareketli depolama sistemlerine kadar, Amazon yapay zekayı birçok projesinden kullandı.

Dev şirket, görünüşte personelin öğeleri daha verimli bir şekilde taşımasına ve taramasına yardımcı olmak için robotları depolarda kullanmaya başlıyor.

Porteus olarak adlandırılan otonom robot, gelişmiş güvenlik sistemi, üstün algılama teknolojisi kullanarak Amazon tesislerinde hareket ediyor. 

Amazon Depolarından Robot Teknolojisini Kullanacak!

Amazon Depolarından Robot Teknolojisini Kullanacak!

Robot, insanların etrafında sorunsuz bir şekilde çalışacak şekilde hassas bir ayardan geçirildi.

Amazon, Proteus'un doğrudan insanlarla birlikte çalışmak üzere tasarlandığını ve güvenlik nedenleriyle kapalı belirli konumlarla sınırlandırılması gerekmediğini söyledi.

Yapay zekaya sahip robotun, yolunu kapatan bir şey veya birisini algıladığında durarak gezinmek için yeşil bir ışık demeti yayıyor.

Proteus, daha geniş çapta dağıtılmadan önce, başlangıçta Amazon'un sipariş karşılama ve ayırma merkezlerinin giden işleme alanlarında kullanıma sunulacak.

Bu robotlar, sıradan görevleri tekrar tekrar gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Amazon, işçilerin yaralanma riskini azaltacaklarını umuyor. 

Amazon Depolarından Robot Teknolojisini Kullanacak!

Ancak makinelerin insanların yerini tamamen almayacağı söylendi. "Amazon'un insanları robotlarla değiştirdiğine dair spekülasyonlar çok yaygındı.

Kiva'nın satın alınmasının ilk günlerinden itibaren vizyonumuz hiçbir zaman insan veya teknolojinin ikili kararına bağlı değildi.

Bunun yerine, insanlar ve teknolojinin güvenli ve uyumlu bir şekilde birlikte çalışmasıyla ilgiliydi. Bu vizyon bugün de devam ediyor," şeklinde bir açıklama yapıldı.

Amazon işyerini, çalışanları için daha güvenli, daha basit ve daha üretken hale getirmeye çalışıyor.


Yazarın Diğer Yazıları

Sony Kamera Sensör'ü Üzerine Yeni Bir Çalışma Yapıyor Önceki

Sony Kamera Sensör'ü Üzerine Yeni Bir Çalışma Yapıyor

Netflix'te Dolby Atmos ses nasıl alınır? Sonraki

Netflix'te Dolby Atmos ses nasıl alınır?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.