Netflix'te Dolby Atmos ses nasıl alınır?

Netflix'te Dolby Atmos ses nasıl alınır?

Bu çığır açan ses codec bileşenini daha önce ayrıntılı olarak ele aldık, ancak temel bilgiler kesinlikle gözden geçirmeye değer.

Ev sineması ürünleri (TV'ler, soundbar'lar veya tam surround ses sistemleri) için araştırma veya alışveriş yapmak için herhangi bir zaman harcadıysanız, "Dolby Atmos" ifadesini muhtemelen biliyorsunuzdur. 2012'de tanıtılan Dolby Atmos, bugün mevcut olan en sürükleyici surround ses formatlarından biridir.

Tüketici teknolojisi, donanımı yazılımın önüne koyma konusunda büyük bir hevese sahiptir mesela  8K TV satın alabilirsiniz, ancak izleyecek ne var? Bununla birlikte, çeşitli A/V sektörleri Atmos standardına ayak uydurmak için iyi iş çıkardı. Şu anda Dolby Atmos'u belirli Blu-ray'lerle ve Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max ve evet, Netflix dahil olmak üzere bir dizi akış platformu aracılığıyla deneyimleyebilirsiniz.

Bu bizi bu parçanın odağına getiriyor - Netflix aracılığıyla Dolby Atmos surround sesin nasıl deneyimleneceği. Kısa versiyon, Atmos'u istiyorsanız en pahalı Netflix akış planını satın almanız gerekmektedir.

Başlamadan önce, Atmos sesini elde etmek için ihtiyaç duyacağınız yapı taşlarını en iyi şekilde anlamak için Atmos'u biraz daha parçalayalım.

Dolby Atmos nedir?

Bu çığır açan ses codec bileşenini daha önce ayrıntılı olarak ele aldık, ancak temel bilgiler kesinlikle gözden geçirmeye değer.

Dolby Atmos'tan önce, geleneksel surround ses düzenleri en yaygın olarak 5.1 ve 7.1 sistemler olarak belirlendi. 5.1 düzenlemesinde, "ev sinema sistemi", sol, sağ ve orta kanallar olarak adlandırılan üç ön hoparlörden oluşur. İki arka hoparlör (sol ve sağ kanallar), daha düşük frekanslar için ses kademesini tamamlayan bir subwoofer ile yönlü hoparlör ailesini tamamlar (5.1'de .1).

Dolby Atmos nedir?

7.1 düzenlemesinde, aynı hoparlör ve subwoofer düzenini koruyoruz ve kuruluma iki kanal daha ekliyoruz. Bu iki ek hoparlör, yana bakan "surround" hoparlörler olarak veya iki ön hoparlörün üzerine yerleştirilmiş ek "yükseklik" kanalları olarak kullanılabilir.

Dolby Atmos nedir?

Dolby Atmos, genel olarak, ek, yükseklik odaklı kanallar etrafında oluşturulmuş bir surround formattır. Sonuç? Sizi gerçek bir sinema salonunda oturmaya mümkün olduğunca yaklaştıracak eksiksiz bir 3D surround ses deneyimi.

Ortak Atmos konfigürasyonları 5.1.2, 5.1.4, 7.1.2 ve 7.1.4'ü içerir - ilk rakam ana hoparlör konfigürasyonunu temsil eder, ikinci rakam kaç subwoofer'ın kullanımda olduğunu ve son rakam kaç tane yüksek kanal olduğunu gösterir.

Dolby Atmos nedir?

Dolby Atmos'un tam anlamıyla içine girmenin en iyi yolu, iki veya dörtlü düzenlemelerde özel, aşağı inen tavan hoparlörleri kullanmak olsa da, kabinlerin üzerinde ek sürücülere sahip Atmos'a hazır zemin tipi ve kitaplık hoparlörleri de satın alabilirsiniz. Bu üst hoparlörler, sesi simüle edilmiş bir "yükseklik" efekti için dalgaların geri döndüğü tavana doğru ateşler.

Odanızda yer anlamında sınırlıysanız ancak yine de eksiksiz bir Atmos deneyimine mümkün olduğunca yakın olmak istiyorsanız, Atmos sesinin üstesinden gelmek için sıfırdan inşa edilmiş oldukça şaşırtıcı Dolby Atmos ses çubukları da var.

Dolby Atmos nedir?

Atmos ve Netflix: Premium ses, premium fiyatlandırmayla buluşuyor

Dolby Atmos sesinin güçlü gücünü deneyimlemenin en popüler yollarından biri Netflix aboneliğinizdir. Ne yazık ki bazılarımız için bu, işleri başlatmak için bile biraz daha peşin para gerektirecek.

Atmos özellikli cihazlardan oluşan bir zincirleme

Netflix planınızı yükselttiniz ve artık kendinize gururla "Premium" abone diyebilirsiniz. Harika, peki Atmos eğlencesi ne zaman başlıyor?

Her şeyden önce: Eksiksiz Atmos sesi elde etmek için geçen hafta sonu özenle kurduğunuz tüm Dolby Atmos hoparlörlerine ek olarak, A/V alıcınız, soundbarınız, ve TV, Dolby Atmos'u işlemek ve yayınlamak için uygun şekilde donatılmıştır.

Netflix'e Apple TV 4K veya Roku Streaming Stick gibi bir akış cihazından erişmeyi planlıyorsanız, bu cihazların Dolby Atmos ile uyumlu olması gerekir. Aynı şey, bu donanımı A/V alıcınıza veya ses çubuğunuza bağlamak için kullanacağınız HDMI kabloları (18Gbps veya üstü) için de geçerlidir. Ve evet, tahmin ettiniz: Alıcınız ve ses çubuğunuz kesinlikle Atmos codec bileşenini işlemek için oluşturulmalıdır.

Akıllı TV'niz aracılığıyla Netflix'e erişmeyi mi planlıyorsunuz? TV'nizin Dolby Atmos çıkışını HDMI ARC aracılığıyla A/V alıcınıza veya Atmos ses çubuğuna geri verebildiğinden emin olmanız gerekir. Ayrıca, Netflix uygulamasının TV'niz (veya A/V cihazınız) için oluşturulmuş sürümünün Atmos'u baştan sona destekleyebildiğinden emin olmanız gerekir. Evet, biraz ürkütücü ama gerçekten de Netflix'in Atmos performansı bir donanımdan diğerine değişebilir.

Dolby Atmos'u gerçekten duyduğunuzu nereden anlarsınız?

Netflix'in film ve şov kitaplığına göz atarken, Dolby Atmos'ta bulunan başlıklar, açıklamalarının yanında bir Atmos simgesi görüntüler.

Dolby Atmos uyumlu bir programın her sezonu veya bölümünün Atmos'u desteklemeyeceğini unutmayın. Netflix'teki her dizi veya film, mevcut her dil seçeneği için Atmos'u desteklemediğinden, dille ilgili birkaç sorun da var.

Tüm bunlara rağmen, Atmos hoparlörlerinizden çıkan sesin aslında Atmos sesi olduğunu bilmenin kesin bir yolu var mı? Kısa cevap evet. Çoğu A/V alıcısı ve ses çubuğu, şu anda birlikte çalıştığı surround ses codec bileşeninin türünü size bildirecek bir tür ekran paneline sahip olacaktır. Çoğu durumda, Atmos sesinin kodunu çözerken ekranınızda “Atmos” veya “Dolby Atmos” yazacaktır.

Atmos'u bir akıllı TV'den bir A/V alıcısına veya ses çubuğuna gönderiyorsanız, Atmos filminizi veya şovunuzu yayınlamaya başladığınızda TV'nizin bir tür hızlı Atmos göstergesi atma olasılığı oldukça yüksektir.

Daha da iyisi, TV uzaktan kumandanızda bir tür Bilgi veya Durum düğmesi varsa, bunlardan birine bastıktan sonra, TV ekranınızda hangi çözünürlüğün görüntülendiğini, TV'nin hangi yenileme hızında çalıştığını söyleyen bir tür küçük okuma görmelisiniz. "Atmos" tam veya kısaltılmış olarak yazılırsa, bu, TV'nizin Netflix destekli Atmos'u A/V sisteminize başarıyla geri gönderdiği anlamına gelir.


Yazarın Diğer Yazıları

Amazon Depolarından Robot Teknolojisini Kullanacak! Önceki

Amazon Depolarından Robot Teknolojisini Kullanacak!

TikTok'ta yeşil ekran nasıl kullanılır? Sonraki

TikTok'ta yeşil ekran nasıl kullanılır?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.