Amazon'un Sanal Asistanı Alexa, Artık Daha Doğal Konuşabilecek!

Amazon'un Sanal Asistanı Alexa, Artık Daha Doğal Konuşabilecek!

Amazon tarafından tasarlanan sesli asistan Alexa, diğer sesli asistanların aksine daha doğal konuşabilecek yeni bir güncelleme aldı. Ancak, global piyasada kullanırlığını arttıracak dil desteği hala yavaş ilerlemektedir.

Sanal asistanların daha akıllı olmasının zamanı geldi ve Amazon, Alexa'ya nasıl daha doğal konuşmalar yapılacağını öğreterek yeni bir güncelleme üzerinde çalıştığını açıkladı.

Yakında Echo cihazlarına sunulacak olan güncelleme “Konuşma Modu” Alexa'nın kullanıcılarla serbestçe sohbet etmesine izin verecek.

En iyi yanı ise, kullanıcıların konuşmayı başlatmak için mutlaka “Alexa” uyandırma kelimesini kullanmaları gerekmeyecek olmasıdır.

Normal şartlar altında, kullanıcılar sanal asistanları -Hey Siri, Hey Google veya bu durumda Hey Alexa gibi uyandırma sözleriyle uyandırır. 

Bu, asistan ve kullanıcı arasındaki alışverişi robotik yapmaktadır. Yeni konuşma modu sayesinde, kullanıcılar daha doğal bir hitap şekli kullanabilecekler.

Bu Konuşma Modu sesli komutlarla etkinleştirilebilir ve devre dışı bırakılabilir ve bu nedenle yalnızca gerektiğinde açılabilir. Bu, en azından kısmen gizlilik yönüne dikkat eder.

<a href='/amazon/'>Amazon</a> sanal asistanı Alexa, Artık Daha Doğal Konuşabilecek!

Amazon'un Sanal Asistanı Alexa, Artık Daha Doğal Konuşabilecek!

Amazon, bu yeni modu 2020'deki donanım etkinliğinde tanıttı ve özellik artık kullanıma sunulmaya hazır olduğu bildirildi. 

Echo kullanıcıları, "Alexa, sohbetimize katılın" diyerek Alexa'yı bir sohbete çekebilir. Şimdi, normal konuşmalar bizim için doğal olsa da yapay zekanın (AI) gezinmesi zor bir alandır.

Amazon, konuşmanın ne zaman cihaza yönlendirildiğini ve bir yanıt beklenip beklenmediğini anlamak için görsel ve akustik ipuçlarının bir kombinasyonunu kullandığını söylüyor. 

Şirket, bir konuşmadaki birçok sorunun bir cihaz veya bir kişi için olabileceğinden, bunun AI için zor bir sorun olduğuna dikkat çekti.

Amazon, konuşmadaki ve görüş alanı içindeki kişilerin kafa yönelimini tahmin ederek, cihazın kendisiyle konuşulup konuşulmadığını anlaması için bir yöntem geliştirdiğini söylüyor.

Amazon sanal asistanı Alexa, Artık Daha Doğal Konuşabilecek!

Buna ek olarak, Amazon, Alexa'nın yanıt vermesi veya vermemesi için sesli ipuçlarını anlamak için ses tabanlı bir cihaz ses etkinliği algılama (DVAD) modeli kullanıyor. 

Ses ve görsel modun birlikte çalışmasıyla Amazon, yanlış uyanmaları (ortam gürültüsü tarafından tetiklenen) yüzde 89 oranında azaltabildiğini ve ayrıca cihazın yanıtları tarafından tetiklenen sahte uyanmaları yüzde 42 oranında azalttığını iddia ediyor.

“Alexa, sohbete katıl” diyerek Konuşma Modu tetiklendiğinde, Echo Show 10 ekranının çevresinde düz mavi bir kenarlık ve ekranın alt kısmında isteklerin gönderildiğini gösteren açık mavi bir çubuk görünür olacak.

Kasım 2018 itibariyle, Amazon'un Alexa ve ilgili ürünler üzerinde çalışan 10.000'den fazla çalışanı olduğu açıklandı. Şirketin Ocak 2019'dan itibaren 100 milyondan fazla Alexa özellikli cihaz sattığını duyuruldu.

Ancak dil desteği konusunda uygulamanın kısıtlı olması, Alexa'nın kullanılırlığını azatmaktadır.


Yazarın Diğer Yazıları

Star Citizen Daha Şimdiden 400 Milyon Dolarlık Kitle Fonlamasına sahip Önceki

Star Citizen Daha Şimdiden 400 Milyon Dolarlık Kitle Fonlamasına sahip

Amazon Prime, Aralık ayında toplam 980TL değerinde 9 oyun veriyor Sonraki

Amazon Prime, Aralık ayında toplam 980TL değerinde 9 oyun veriyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.