Apple'ın Uygulama Takibi Şeffaflığı Politikası Sosyal Medya Şirketlerini Zarara Soktu

Apple'ın Uygulama Takibi Şeffaflığı Politikası Sosyal Medya Şirketlerini Zarara Soktu

iPhone kullanıcılarının yeni bir uygulama yüklediğinde karşılaştıkları "... eylemlerinizi takip etsin mi?" sorusu, sosyal medya platformlarının reklam kazançlarını azalttı.

Apple, geçtiğimiz yıl iOS kullanıcılarının uygulamalar için reklam izlemeyi devre dışı bırakmalarına olanak tanıyan "Uygulama Takibi Şeffaflığı" adında özellik ekledi. Bunun yanında, uygulama geliştiricilerinin topladıkları veriyi ayrıntılandıran App Store listelerinde uygulamanın topladığı verileri yayınlamalarını gerektiren bir politika duyurmuştu.

Facebook, Apple'ı kullanıcılarına sunduğu Uygulama Takibi Şeffaflığı (ATT) politikalarının geliştiriler ve reklam verenlerler için felakete yol açacağı konusunda uyardı.

Financial Times, Nisan ayında Apple'ın ATT planlarının tam olarak uygulanmasının ardından Facebook, Snapchat, Twitter ve Youtube'un iki çeyrekte toplam 9.85 milyar dolar kaybettiğini bildirdi. Yaklaşık 10 milyar dolarlık reklam kaybın büyük bir kısmı Facebook tarafında yaşandı.


Kaynak: https://www.techspot.com/news/92024-social-media-platforms-reportedly-lost-nearly-10-billion.html

Yazarın Diğer Yazıları

Netflix Games, Türkiye dahil tüm dünyada kullanıma açıldı Önceki

Netflix Games, Türkiye dahil tüm dünyada kullanıma açıldı

Samsung, Web Tarayıcı Konusunda Apple'ı Takip Ediyor Sonraki

Samsung, Web Tarayıcı Konusunda Apple'ı Takip Ediyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.