Apple, Kendi Arama Motorunu Geliştirmek İçin Çalışmalarını Hızlandırdı

Apple, Kendi Arama Motorunu Geliştirmek İçin Çalışmalarını Hızlandırdı

Arama motoru konusunda Google firması tekel konundadır. Bu durumun farkında olan Apple kendi cihazlarında, kendi arama motorunu başlatmak için çalışmalarını hızlandırdığını açıkladı.

Dünya üzerinde birçok teknolojik gelişme gerçekleşmektedir. Özellikler Google firması, arama motoru ve diğer teknolojik gelişmelerde, merkez konumdadır. Google firması, arama motoru konusunda uzun zamandır tekel konumundadır. Şirketin; Bing, Yandex gibi rakipleri olmasına rağmen bu alandan tekelleşmiş durumdadır.

Apple firması internet tarayıcısı işine al atmak istediğini ve Google'ın bu konuda kurduğu tekel imparatorluğunu yıkmak istediğini ve bu konu hakkında, Google'la tarihin en büyük tekelleşme davasını açmaya hazırlandığı bildirildi.

Financial Times'a göre, ABD senatosu Google firmasının kurduğu tekelleşme imparatorluğuna son vermesi gerektiğini daha önce bildirmişti. Apple firması Google üzerindeki bu baskıyı kullanarak arama motoru alanında bir alternatif oluşturma sürecine girmeye başladığı bildirildi.

Apple, Kendi Arama Motorunu Geliştirmek İçin Çalışmalarını Hızlandırdı

Apple, Kendi Arama Motorunu Geliştirmek İçin Çalışmalarını Hızlandırdı

Apple'ın piyasaya süreceği yeni arama motorunun, kısa süre önce piyasaya sürülen iOS 14'ün bir parçası olarak çıkması bekleniyor. Yani, iPhone kullanıcıları kendi ekranlarında bir konu hakkında sorgu yapmak istedikleri zaman, artık kendi markalı arama moturunu kullanmak zorunda kalabilirler.

Geçtiğimiz hafta ABD Adalet Bakanlığı ve 11 eyalet, Google'ın çevrimiçi arama ve reklamcılıktaki hakimiyetini rekabeti yok etmek ve tüketicilere zarar vermek için kullandığını iddia eden bir dava açtı. Mahkeme Google firmasını haksız bulursa, şirket bu durumun karşısında yüksek miktarda tazminat ödemek zorunda kalabilir.

Ayrıca artık birçok cihaz için Google arama motoru varsayılan olması imkansız olabilir. Bu davanın sonucunda birçok teknoloji firması için kurallar değişmiş olacaktır. Özellikle, Amazon, Apple, Google ve Microsoft adlı büyük teknoloji firmaları bu davanın sonucunu beklemektedir.

Apple, Kendi Arama Motorunu Geliştirmek İçin Çalışmalarını Hızlandırdı

En son bilgilere göre, Google artık küresel internet aramalarının %90'nını kontrol etmektedir. Google, Apple firmasının Safari tarayıcısında varsayılan arama motoru yapımının karşılığında yılda 8 milyar $ ve 12 milyar $ arasında ödeme yapmaktadır. Google bu sayede, arama motoru hacminin %50'sini iPhone üzerinden gerçekleştirmektedir.

ABD hükümeti Google'ın bu tür ortaklıklar kurmasını engellerse, Apple'ın bir alternatif yaratma çabaları birçok kez karşılığını verecektir. Apple, Aralık 2018'de eski Google arama ekibi lideri John Giannandrea'yı işe aldı. Bu yılın başlarında, önde gelen analistler Apple'ın Google'a güvenmeyi bırakabileceğini öne sürdü.

Apple, 2020'de En Değerli Markaların Tacına Sahip

Interbrand, dünyanın en değerli markalarından oluşan yeni sıralamasını paylaştı. Araştırma firmasına göre, Apple 2020'de dünyanın en değerli markası olarak lider oldu. Cupertino tabanlı iPhone üreticisinin tahmini değeri yaklaşık 323 milyar dolar olduğu bildirildi. Bu, bazı ülkelerin GSYİH'sinden (Gayri Safi Yurtiçi Hasılasında) fazladır. İkinci en değerli teknoloji firması; e-ticaret ve medya devi Amazon, üçüncü sırada ise Microsoft'a aittir. 


Yazarın Diğer Yazıları

Spotify şifrenizi nasıl değiştirebilir veya sıfırlayabilirsiniz? Önceki

Spotify şifrenizi nasıl değiştirebilir veya sıfırlayabilirsiniz?

Çocukların Ekran Süresini Yönetmeye Yardımcı Olacak İpuçları Sonraki

Çocukların Ekran Süresini Yönetmeye Yardımcı Olacak İpuçları

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.