Avrupa Akıllı Telefon Pazarının 1. Çeyrek Raporu Yayınlandı

Avrupa Akıllı Telefon Pazarının 1. Çeyrek Raporu Yayınlandı

Avrupa Akıllı Telefon Pazarı 2021'in 1. Çeyrek raporuna göre; Akıllı telefon üreticileri arasında kıyasıya rekabet yaşandığı ve Realme markasının Avrupa'da yükselişe geçtiği açıklandı. Huawei ve Honor markaların Avrupa pazarında gerilediği göründü.

Küresel akıllı telefon pazarında rekabet duygusu her zaman üst seviyelerde olmuştur. Özellikle akıllı telefon ve teknolojileri üreten firmalar, Avrupa'da kıyasıya rekabetin içindedir. 2021 küresel akıllı telefon pazarının ilk çeyrek rakamları Avrupa bölgesi için açıklandı.

Counterpoint adlı sitenin uzman analistlerinin yaptığı araştırmalarda göze çarpan ilk şey, piyasanın geçen yılki krizi atlattığı ve istikrarlı bir şekilde büyümeye başladığı oldu. 

Samsung, pazarın neredeyse üçte birini (% 32) kontrol ederek Avrupa'nın bir numaralı şirketi haline geldi. Bir önceki yıla göre % 2 daha fazla Pazar payı kazanırken yıllık bazda Samsung firmasının artışı % 13 oldu. 

İkinci sırada, pazar payının % 28'ini ele geçirmeyi başaran Apple firması yer aldı. Cupertino merkezli şirket, iPhone 12 serisinde yaşanan talep yoğunluğu nedeniyle pazar payını açıkça artırdı.

Avrupa Akıllı Telefon Pazarının 1. Çeyrek Raporu Yayınlandı

Realme Yükseliyor, Huawei Ve Honor Avrupa'da Kötü Gidiyor

Üçüncü sırada, Avrupa'daki pazar payı bir önceki yıla göre % 11 olan ve şuanda bu pazar payını % 18 çıkartan Xiaomi firması yer aldı. Şirket, yıllık % 73 bir artış kaydetmeyi başardı. 

Realme şirketi özellikle Avrupa piyasasında % 183 büyüme ile en hızlı büyüyen firmalar arasında lider konuma ulaştı.

 Avrupa'nın en büyük şirketleri arasında sekizinci sırada yer alan ve eski ana şirket ile birlikte hızla pozisyonunu kaybetmekte olan Honor, % 2'lik pay ile yedinci sırada geriledi ve rakiplerinin arkasında yer aldı.

Oppo, geçen yılın ilk çeyreğinde göre % 6'lık bir büyüme ile dördüncü sırada yer aldı. Huawei firması tüm engellemelere rağmen mücadelesininden vazgeçmedi ve şirket ilk beşde yer aldı. Şirket'in geçen yıla göre % 9'luk bir düşüş yasadığı açıklandı.

Geçtiğimiz yıl içinde, % 2'lik bir puanla sıralama tablosunun altıncı sırasına tırmanmayı başaran OnePlus Avrupa piyasasında iddialı olduğunu göstermiş oldu.

Avrupa Akıllı Telefon Pazarının 1. Çeyrek Raporu Yayınlandı

Analizi yapan Counterpoint adlı sitenin Yardımcı Direktörü Jan Stryjak'ın pazar hakkında yaptığı açıklamada; “2021 1. Çeyrek, Avrupa akıllı telefon pazarının son derece rekabetçi doğasının en iyi örneğiydi. Apple, iPhone 12'nin başarılı lansmanı sayesinde liderliği doğru emin adımlarla ilerledi.

 Samsung, en son amiral gemisi Galaxy S21 serisi ve popüler Galaxy A serisinin güçlü satışları nedeniyle Şubat ayında toparlandı ve ardından Xiaomi, kendi amiral gemisi Mi 11 cihazlarının lansmanı sayesinde Mart ayında Avrupa'daki en yüksek pazar payına ulaştı. Oppo, OnePlus, Realme ve Vivo da güçlü bir şekilde büyümeye devam ediyor ve çoğu bu çeyrekte yeni cihazlar piyasaya sürüyor. "


Yazarın Diğer Yazıları

Sevgilinizle randevunuzu canlandıracak 40 romantik film Önceki

Sevgilinizle randevunuzu canlandıracak 40 romantik film

TikTok nasıl kullanılır: Video hazırlama, canlı yayına girme, takipçi kazanma ve ünlü olma Sonraki

TikTok nasıl kullanılır: Video hazırlama, canlı yayına girme, takipçi kazanma ve ünlü olma

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.