TikTok nasıl kullanılır: Video hazırlama, canlı yayına girme, takipçi kazanma ve ünlü olma

TikTok nasıl kullanılır: Video hazırlama, canlı yayına girme, takipçi kazanma ve ünlü olma

Görünüşe göre bugünlerde herkes TikTok'ta. Kaydolmayı düşünüyorsanız veya bir influencer olmaya çalışıyorsanız, bilmeniz gerekenler burada.

Aşırı popüler sosyal video uygulaması TikTok'un ileride herhangi bir zamanda bizi bırakma planı yok gibi.

Kısa video uygulaması, salgın sırasında ABD'de popülaritesini hızla artırdı ve 2016 sürümünden bu yana zayıf veri uygulamaları nedeniyle sürekli olarak ateş altında kalsa da, Android ve iOS'ta bir milyardan fazla indirildi.

TikTok ile, başlangıçta şarkılarla dudak senkronizasyonu veya dans içeren kısa videolarda insanları izleyebilir veya aynısını yaptığınız videoları oluşturabilirsiniz. TikTok, 2017'de kapanan kısa biçimli video uygulaması Vine'ın bıraktığı boşluğu doldururken, müzik videoları viral capsler yönünde eğildi. Ancak, ilgilendiğiniz hemen hemen her şeyi uygulamada bulabilirsiniz - makyaj dersleri veya en sevdiğiniz hobiler veya deniz gecekonduları, saçma meydan okumalar ve makarna tarifleri.

İşte, kaydolma, TikTok videosu oluşturma, platformda canlı yayın yapma ve yeni takipçiler kazanma dahil olmak üzere TikTok hakkında bilmeniz gerekenler. Viral internet şöhreti kazanacağınıza söz veremeyiz, ancak her şey mümkün, değil mi?

TikTok'u kullanmaya başlayın

TikTok uygulamasını açtığınızda, videolar otomatik olarak oynamaya başlar ve siteyi dolaşabilirsiniz. Ancak size 15 saniyelik şöhretinizi kazandırmak için ilginç TikTok videoları yapmak istiyorsanız, bir hesap oluşturmanız gerekir.

TikTok'u kullanmaya başlayın

1. TikTok'u iOS veya Android'e indirin.

2. Ekranın sağ alt köşesindeki profil simgesine dokunarak kaydolun. Facebook, Google, Twitter, Instagram, telefon numaranız veya bir e-posta adresi ile kayıt olabilirsiniz. Uygulama, seçtiğiniz platforma bağlanacaktır veya manuel olarak kaydolabilirsiniz.

3. Manuel olarak kaydoluyorsanız, TikTok sizden doğum tarihinizi girmenizi isteyecektir.

4. Telefon numaranızı, e-posta adresinizi girin ve bir şifre belirleyin.

Bazı insanları takip etmeye veya videoları beğenmeye başlayana kadar, Sizin İçin beslemesi oldukça rastgele bir içerik yığını olacak. Öyleyse kaydırarak başlayın ve neler olduğunu görün ya da Takip sekmesinden başlayabilir ve uygulamayı kullanan arkadaşlarınızı bulmak için kişilerinizi senkronize edebilirsiniz. Keşfet sekmesi de içerik bulmak için iyi bir yerdir. Hangi hashtag'lerin trend olduğunu görün ve ilgilendiğiniz şeyleri arayın.

Bir videoyu beğenirseniz, ona iki kez dokunun veya kalp düğmesine basın. Bir videoyla etkileşim kurmanın çoğu yolu ekranın sağ tarafındadır - içerik oluşturucunun profili, "beğen" kalbi, yorum bölümü, paylaşım seçenekleri ve size o belirli şarkıyı kullanan diğer videoları gösterecek dönen simge.

TikTok'u kullanmaya başlayın

Bir videoyu telefonunuza kaydetmek, favori koleksiyonunuza eklemek veya ilginizi çekmediğini belirtmek için ekrana uzun basın. Oluşturanın profiline erişmek için sola kaydırın. Burada o içerik üreticisini takip edebilirsiniz. Düzen, yalnızca videolar olması dışında Instagram'a benzer, bu yüzden çok yabancı hissetmeyeceksiniz.

Platforma daha fazla katıldıkça ve daha fazla kişiyle etkileşime geçtikçe, takipçilerinizin beğenilerini ve yorumlarını Bildirimler sekmesinde bulabilirsiniz. Özel mesaj gelen kutunuz da Bildirimler sekmesindedir. Gizlilik ayarları veya anlık bildirimler gibi hesabınızda herhangi bir değişiklik yapmak için profil simgesine ve ardından sağ üst köşedeki üç nokta ayarlarına dokunun.

İlk TikTok'unuzu yapın

İlk videonuzu yapmaya hazır mısınız? Ekranın alt ortasındaki beyaz + simgesine dokunun ve TikTok'a istediği gerekli izinleri verin. Yeni bir şeyi filme alabilir veya telefonunuzdan bir video yükleyebilirsiniz. Ses düzenleme seçenekleri ekranın sağ üst köşesinde ve video düzenleme kontrolleri ekranın sol alt kısmındadır. Videonuz 15 ila 60 saniye arasında değişebilir.

Bir şarkı ekleyin

Sağ üstteki Ses Seç'e dokunun. Oradan şarkı listelerine, popülerliğe veya hashtaglere göre şarkı arayabilirsiniz. Mükemmel melodiyi bulduğunuzda, eklemek için kırmızı onay işaretine dokunun. Şarkıyı tam istediğiniz gibi almak için Karıştırıcı aracını veya Kırpma'yı kullanın.

Filtreler

Ekranın altındaki üç daire simgesine dokunun veya sola kaydırın. Çıkartma, GIF veya emoji eklemek için gülen yüze dokunun. Çıkartmaların bazıları hareketlidir. Videonuza bir tane bıraktığınızda, onu yerine sürükleyebilir veya silmeyi tercih ederseniz, ekranın üst kısmına küçük bir çöp kutusunun görüneceği yere sürükleyebilirsiniz.

Filtreler

Efektler

Film çekmeye başlamadan önce veya çekim sırasında Efektler ekleyebilirsiniz. Videonuzun üzerine Altın Tozu, Bling ve Yağmur gibi görsel filtrelerin eklenmesi için Efektler'e dokunun. İşin güzel yanı, videonuzun izin verdiği ölçüde filtreleri değiştirebilirsiniz. Uygulamak için bir filtreye uzun basın ve bırakın. Videoya Snapchat tarzı yüz filtreleri eklemek için Çıkartmalar'a dokunun.

Kaydırma, Döndürme, Kayma ve daha fazlası gibi geçişler de ekleyebilirsiniz. Ekranı istediğiniz şekilde dokuz farklı şekilde bölmek için Böl'e dokunun. Son olarak, videonuza ters efektler, flaş (ikili veya üçlü çekim gibi) veya ağır çekim ekleyebilirsiniz.

Filtre düğmesinin altındaki mikrofona dokunarak da seslendirme ekleyebilirsiniz. Yeni bir TikTok çekiyorsanız, daha eğlenceli ses efektleri de var. Yeni bir TikTok çekiyorsanız, Chipmunk, Bariton, ses yükseltme ve daha fazlası gibi farklı ses filtreleri uygulamak için Ses Efektleri'ne dokunun.

Tamamlama: Gizlilik, hashtag'ler ve TikTok'unuzu paylaşma

Yayınlamadan önce, diğer kişilerin videonuzu bulduklarında görecekleri bir küçük resim oluşturmak için Kapağı Seç'e dokunun. Videonuz hazırsa İleri'ye dokunun.

Videonuz hakkında biraz bilgi girin, bazı hashtag'ler ekleyin veya metin kutusuna arkadaşlarınızı etiketleyin. Bu Videoyu Kimler Görüntüleyebilir'e dokunarak tercihlerinizi özelleştirin ve genel, yalnızca arkadaşlar veya özel (yani yalnızca siz görebilirsiniz) arasında seçim yapın. Ayrıca yorumları, Duets ve Stitch'i açıp kapatabilirsiniz. Videonuzu taslak olarak kaydedin, otomatik olarak Instagram'a, Snapchat'a veya yalnızca TikTok'a gönderin.

Bu video için hangi gizlilik ayarlarını seçmiş olursanız olun, TikTok yayınlamadan önce onay isteyecektir. Hesabınızın herkese açık olduğunu ve herkese açık herhangi bir videonun herkes tarafından görülebileceğini bildiren bir uyarı göreceksiniz. TikTok, size ayarlardaki özel hesap seçenekleri hakkında bilgi vermeye devam ediyor. TikTok ayrıca ayrı bir uyarıda, tüm ayarlarınız gizli olsa bile videolarınızın yine de topluluk kurallarına uyması gerektiğini not eder.

Yüklediğiniz videoyu görmek için profilinize bakın.

Tamamlama: Gizlilik, hashtag'ler ve TikTok'unuzu paylaşma

Nasıl Canlı Yayına Girilir?

TikTok'ta Canlı Yayına Geçmek, Instagram, Twitter veya Facebook'ta canlı yayına girmeye benzer, ancak şimdilik TikTok, kullanıcılarından bunu yapmak için belirli gereksinimleri karşılamalarını istiyor. 1.000 aboneye sahip olmalısınız ve 16 yaşından büyük olmalısınız. Hak kazanırsanız, video oluşturduğunuz yerde canlı yayın yapma seçeneğini bulabileceksiniz.

TikTok'ta ünlü olmak

İnternet şöhreti her zamankinden daha kolay görünebilir, ancak hiçbir şeyi garanti edemeyiz. Viral hale gelen ve bir kişiyi internet şöhretine fırlatan tek seferlik bir video oldukça nadirdir, ancak olur. Aşağıda, sizi kısa sürede doğrulama rozetine götürecek bazı genel ipuçları verilmiştir.

TikTok'ta ünlü olmak

Paylaş, Paylaş, Paylaş,

Viral bir videonun desteği olmadan, TikTok'ta bir varlık oluşturmak zaman ve adanmışlık gerektirir. TikTok şöhreti arıyorsanız, kendinize bir program oluşturmanızı öneririz, böylece düzenli bir içerik akışı oluşturmak için yeterince düzenli paylaşım yaparsınız. 1.000 takipçiye ulaştığınızda, sık sık canlı yayın yapmayı deneyin.

Sizi farklı kıla 'şeyi' bulun

Herkes bir şeyde iyidir. Ancak internet çok büyük ve birçok insan aynı konuda iyidir. İnternet şöhreti yolculuğunuza çıkarken, videolarınızı diğerlerinden ayırmak için ekstra bir şey arayın. Ne kadar çok niş, o kadar iyi. Tarzınızı bulduğunuzda, tutarlı olmasını sağlayın. Bir gün makyaj eğitimi verip ertesi gün bir televizyonu nasıl tamir edeceğinizi göstermeyin.

Kaliteli videolar büyük bir fark yaratabilir

Sinema mezunu olmanıza gerek yok, ancak çevrimiçi bir varlık yaratma konusunda ciddiyseniz, gösterişli bir ürün sunmalısınız. Kaliteli videolar göndermeyen birini de takip etmek istemezsiniz, değil mi? Kamera ekipmanlarına para harcamayı, ancak belki telefonunuz için bir tripoda yatırım yapın. Teslim edilmesini beklerken video kompozisyonu hakkında bilgi edinin.

Diğer sosyal medyayı sayfalarınızı bağlayın

Muhtemelen, tüm sosyal medya hesaplarınız birbirine bağlıysa daha fazla şansınız olacak. Daha fazla sosyal medya platformunda olursanız daha fazla şansınız olacak. Muhtemelen en sevdiğiniz ünlüleri ve etkileyicileri birden fazla platformda takip ediyorsunuz, bu yüzden takipçilerinizin de aynısını yapmasını istemez miydiniz? İzlenecek daha fazla platform, videolarınızın ulaşması için daha fazla gösterim ve daha büyük bir kitle anlamına gelir.

Bununla birlikte, internet şöhreti ararken güvenliğinizden ödün vermeyin. Mesela Finsta hesabı açın ve özel Instagram'ınızı koruyun. Ek olarak, yeterince takipçiniz olursa, Facebook'ta bir Sayfa oluşturabilir ve kişisel hesabınızı gizli tutabilirsiniz.

Takibe takip

Takipçilerinizle etkileşim kurmak çok önemlidir. En sevdiğiniz podcaster veya bir ünlünün sizi retweetlediğinde veya Instagram gönderinizi beğendiğinde ne kadar heyecan verici olduğunu bilirsiniz. Birine soğuk davranmaya gerek yok. Gönderilerinizden birine veya bir videoya yorum yaparlarsa, beğenip ona yorum yapın.

Güvenliği her zaman olduğu gibi aklınızda bulundurun. Bazı olumsuz yorumlar yapıcı olabilir ve içeriğinizi geliştirmenize yardımcı olabilir; halkın gözü önünde olacaksanız, yaptığınız şeyden herkes hoşlanmayacaktır. Diğer yorumlar veya mesajlar tahrik edici, tüyler ürpertici ve taciz edici olabilir. Sağduyunuzu kullanın. Trolleri bildirin ve silin. Diğer TikTok yaratıcılarıyla da etkileşim kurmayı unutmayın! Neyi iyi yapıyorlar?

Ödevinizi iyi yapın

Trend olan şey, bir videonun herhangi bir sosyal medya platformundaki başarısı için önemlidir. Hashtaglere, şu anda nelerin popüler olduğuna ve Keşfet sekmesinde nelerin trend olduğuna dikkat edin. Bu, "nişinizi bulun" ipucuyla çelişiyor gibi görünebilir, ancak videonuzu daha bulunabilir hale getirmek için bir hashtag yapıştırabilirsiniz - ancak hashtag etrafında ortalanması gerekmez. Ancak, içeriğiniz ne kadar alakalı olursa, hedef kitleniz için o kadar iyi olur.

TikTok'u Silme

TikTok size uymadıysa veya belki de daha büyük olasılıkla, uygulamada artık dışarı çıkmayacak kadar çok zaman harcıyorsanız, bir süreliğine uzaklaşabilir veya hatta hesabınızı silebilirsiniz. Nasıl yapacağınız burada.

1. TikTok uygulamasını açın ve sağ alttaki profil simgesi olan Ben'e dokunun.

2. Sağ üst köşedeki ayar "noktalarına" dokunun.

3. Hesabı Yönet'i seçin.

4. Hesabı Sil'e dokunun ve işlemi tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.


Yazarın Diğer Yazıları

Avrupa Akıllı Telefon Pazarının 1. Çeyrek Raporu Yayınlandı Önceki

Avrupa Akıllı Telefon Pazarının 1. Çeyrek Raporu Yayınlandı

Intel, Avrupa'da Yarı İletken Üretim Tesisi Kuracak! Sonraki

Intel, Avrupa'da Yarı İletken Üretim Tesisi Kuracak!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.