Apple; Giyilebilir Cihaz Pazarında Liderliğini Sürdürüyor

Apple; Giyilebilir Cihaz Pazarında Liderliğini Sürdürüyor

Birçok teknoloji firması, akıllı telefonların yanında giyilebilir cihaz teknolojisine çok fazla önem vermektedir. Avrupa pazarına hakim olan Apple, giyilebilir cihaz pazarında büyüme kaydederek bu alanda liderliğini korudu.

IDC adlı uluslararası araştırma firması, Avrupa'da giyilebilir elektronik pazarında 2021 yılının ilk çeyrek raporunu yayınladı. Analistlere göre endüstri, coronavirüsün etkisinden ve onun kışkırttığı tedarik zincirlerinin bozulmasından hızla kurtuluyor.

Ocak-Mart dönemi dahil olmak üzere, Avrupalılar 22,0 milyon giyilebilir cihaz – akıllı saatler, fitness takip cihazları, tamamen kablosuz kulaklıklar (TWS) vb. satın aldı. Bu durum %33 bir artış ile geçen yıla göre büyük bir gelişme olarak ön plana çıktı.

Pazar lideri konumunda bulunan Apple, %35.6'lık pay ile liderliğini korumuş oldu. Samsung, %16,1 ile ikinci sırada yer aldığı açıklandı. Çinli Xiaomi firması, Avrupa giyilebilir pazarında ilk üçe girmeyi başararak, %11,5 pay ile ikinciliğe göz kırmış oldu.

Çeşitli türlerdeki akıllı saatlerin toplam giyilebilir cihaz arzının %31,2'sini oluşturduğu belirtiliyor. TWS kulaklık başta olmak üzeri diğer giyebilir cihazların pazarın %53,2'sine sahip olduğu açıklandı.

Analistler, bu yılın sonuna kadar Avrupa'daki giyilebilir cihaz pazarının 91.7 milyon adede ulaşacağını tahmin ediyor. 2025 yılında bu rakamın 168,4 milyon adet olması bekleniyor.

Apple; Giyilebilir Cihaz Pazarında Liderliğini Sürdürüyor

Avrupa Giyilebilir Cihaz Pazarı Üçte Bir Oranında Büyüyor Ve Apple Liderliğini Sürdürüyor

Giyilebilir cihazlar araştırma analisti Kyla Lam, "Tedarik zincirindeki sorunlardan bir yıl sonra, giyilebilir cihaz pazarı, tüketici segmentinde fitness ve sağlıklı yaşam takibine daha güçlü ilgi nedeniyle yıllık %35,0 büyüme ile toparlanma belirtileri gösterdi" dedi.

Avrupa, Akıllı saat üreticilerinin yerel telekom operatörleri ile yeni ortaklıklar kurması ve spor modu, saat yüzleri, daha uzun pil ömrü ve daha doğru sensörler gibi daha dayanıklı ve yenilikçi işlevleri piyasaya sürmesiyle birlikte saat form faktörü yıllık bazda %38,7 büyüdü. 

Orta ve Doğu Avrupa pazarının kıdemli araştırmacısı Milos Vuckoviç, "Orta ve Doğu Avrupa'da giyilebilir pazar yıllık %27,9 sağlıklı bir büyüme gösterdi" dedi. Kulaklık kategorisi %41.5'lik istikrarlı ve sürekli bir büyüme gösterirken, saat kategorisi gelişti. Akıllı kategoride %92,2 ve temel kategoride yıllık %110,6 büyüme gösterdiği açıklandı.

Apple; Giyilebilir Cihaz Pazarında Liderliğini Sürdürüyor

Giyilebilir Cihazlar Hakkında Ürün Özellikleri

Akıllı Saatler; Pazarın %31,2'sini oluşturdu ve yıllık %51,2 büyüme ile 6,9 ​​milyon adede ulaştı. Apple'ın WatchOS'u yine piyasa beklentilerini aştı. Apple firması marka ve tüketici sadakatine sahip olması nedeniyle, eski ve yeni müşterilerinin ilgi odağı oldu. 

Akıllı Gözlükler; Bose, Huawei ve Razer gibi uluslararası satıcılardan gelen yoğun ilgi nedeniyle bir önceki yıla göre %133,4 arttı. Fiyat aralığının en üstünde olmasına rağmen, hem teknoloji satıcılarından hem de tüketicilerden ilgi gördü.

Kablosuz Kulaklık; Avrupa pazarında 11.7 milyon adede ulaştığı açıklandı. Bu, %53,2 pazar payı ile giyilebilir pazardaki en büyük ürün payıdır. 


Yazarın Diğer Yazıları

Hollywood'un 13 ünlü oyuncusunun kariyerinin başlarındaki, zirvesindeki ve son filmindeki hali Önceki

Hollywood'un 13 ünlü oyuncusunun kariyerinin başlarındaki, zirvesindeki ve son filmindeki hali

iOS 15: Çıkış tarihi, yeni özellikler ve Apple'ın WWDC'de bize söylediği her şey Sonraki

iOS 15: Çıkış tarihi, yeni özellikler ve Apple'ın WWDC'de bize söylediği her şey

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.