Bilgisayar Üreticisi HP, Katlanabilir Telefon Patentine Başvurdu


Katlanabilir akıllı telefonlar, son dönemde trend olmaya başladı. Bunlar içinde en ilgi çekeni ise HP firması oldu. Şirket Dünya Fikri Mülkiyet Ofisine yaptığı başvurusu onaylandı. Bakalım HP üreteceği katlanabilir akıllı telefon, nasıl bir görüntüye sahip olacak!

Katlanabilir akıllı telefon gitgide daha popüler hale gelmeye başladı. Bazı üreticiler bu alanda epey bir yol almasına rağmen, bazı teknoloji üreticileri katlanabilir alanına ilk defa dahil olmak için, çalışmalarına devam ediyor.

Katlanabilir alanında çalışmalar yapan en dikkat çeken firma HP olmuştur. Kendisi bilgisayar üreticisi olmasına rağmen, katlanır ekranlı akıllı telefonların ortaya çıkması, şirketin fikirlerini değiştirmelerine neden olmuştur.

Bu şirket, dizüstü bilgisayar pazarının liderleri arasındadır. Ama bu yeni form faktörüyle bir akıllı telefon yapamayacağını kim söylüyor? Bugün LetsGoDigital adlı internet sitesi, HP'nin katlanabilir akıllı telefon patentinin fotoğraflarını gösterdi. Bu, HP'nin akıllı telefon pazarına yeniden girebileceğini açıkça gösteriyor.

Geçen yılın Şubat ayında, HP Dünya Fikri Mülkiyet Ofisi'ne patent başvurusunda bulundu. Bu HP katlanabilir telefon patenti 13 Ağustos 2020'de onaylandı. Akıllı telefonlar, tabletler veya bilgisayarlar gibi mobil cihazlara esnek ekranlar uygulamak için bir teknolojiyi duyurdu.

Bilgisayar Üreticisi HP, <a href='/katlanabilir/'>Katlanabilir</a> Telefon Patentine Başvurdu

Bilgisayar Üreticisi HP, Katlanabilir Telefon Patentine Başvurdu

Patent, Motorola Razr ve Samsung Galaxy Z Flip'e benzer katlanabilir bir tasarım gösteriyor. Daha iyi bir anlayış için, LetsGoDigital birden fazla görüntü oluşturmuştur.

Kamera ve ekranın boyutu patentte açıkça belirtilmemiştir. Dolayısıyla, bu görüntüler, HP katlanabilir telefonun üretilmeye devam ederse nasıl görüneceğini daha iyi göstermek için LetsGoDigital tarafından oluşturulmuş görüntüler olarak karşımıza çıkıyor.

Samsung Galaxy Z Flip'in katlama yöntemine benzer olmasına rağmen, HP bunu “farklı pozisyonlarda katlanabilen hareketli bir menteşe kullanmak” olarak tanımlıyor ve ikiye katlamakla sınırlı kalmayacağının altını çiziyor. 

Aynı zamanda HP firması, üreteceği akıllı telefonun katlamadan kaynaklı hasarını önlemek için, "basınç arttıkça kalınlaşacak gerilebilir bir yapı kullanmayı düşünüyor." Ancak, tasarım çok gelişmiş olduğu için bu ürünün uzun süre piyasaya sürülmesi beklenmiyor.

Bilgisayar Üreticisi HP, <a href='/katlanabilir/'>Katlanabilir</a> Telefon Patentine Başvurdu

HP Katlanabilir Telefonun Gerçek Rakipleri

Bunun yerine, diğer büyük akıllı telefon üreticileri, yeni nesil katlanır ekranlı akıllı telefon üretiminde aktif olarak çalışıyor. Huawei firması, MateX2 adlı bir katlanabilir ekranlı cihaz geliştirdi.

Hem Samsung hem de BOE'nin selefi olacağı ve diğerlerinden farklı olarak içe doğru katlama mekanizmasına sahip olması bekleniyor. 

EUIPO'da dosyalanan patent, eski Mate X'e benzer bir form faktörü gösterdi ve ikincil bir ekrana sahip dikey bir kenar çubuğuna sahipti. Ayrıca, yan taraftaki dikey muhafazanın altına sıkışmış bir kalemle içe doğru katlanan bir ekran gösterdi.

En yakın rakibi Samsung, ikinci nesil Galaxy Z Fold 2'yi çoktan piyasaya sürüldü. Galaxy Z Fold 2'nin ekran tasarımı temelde birinci nesle benziyor. Ayrıca ekran dışa doğru çevrilebilir. Ekran ve yapı büyük ölçüde geliştirildi.

Katlanır ekranlı akıllı telefonlar üzerinde çalışan birkaç üretici var. Ancak, Motorola / Lenovo katlanabilir telefon alanında ciddi çalışmaları mevcuttur ve Samsung / Huawei için zorlu bir rekabet yaratacaklarını göstermektedirler.


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Qualcomm Amiral Gemisi Cihazlar İçin Yeni Bir İşlemci Üretecek!

Sonraki

Sürpriz finaliyle şaşırtan 10 harika film

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.