Qualcomm Amiral Gemisi Cihazlar İçin Yeni Bir İşlemci Üretecek!


Qualcomm firması, işlemci konusunda yerini sağlamlaştırmak için çalışmalarına devam ediyor. Şirket, Snapdragon 865+ göre performansı daha iyi olacak amiral gemisi bir işlemcinin çalışmasına başladı. Yeni işlemci; A77 + A55 çekirdeğini kullanacak.

Qualcomm şirketi, işlemci konusunda yeni bir atağa hazırlanıyor. Bildiğiniz gibi, işlemci piyasası son dönemde hareketli geçiyor. Samsung firması işlemci geliştirme konusunda yeni çalışmalar yapmaya başladı.

MediaTek firması 5G alt yapısına sahip işlemciler sayesinde 2020 yılında, yukarı yönlü büyüme gerçekleştirdi. Ayrıca Huawei firması işlemci konusunda yaşadığı sorunlar nedeniyle, kendi alt yapısını oluşturmaya başladı.

Qualcomm piyasayı çok iyi izliyor. Ve kendini bir üst segmente koyabilmek için yeni çalışmalar yürütüyor. Sanpdragon serisinde, amiral gemisi tabirine yakışır işlemciler ile piyasada boy gösteriyor.

Çinli Weibo sosyal medya platformu kullanıcısı Chian'dan çıkan son raporlar göre, Qualcomm'un Snapdragon 865'e benzer bir işlemciyi geliştirdiğini iddia ediyor. @DigitalChatStation'a  adlı kullanıcıya göre ise, bu işlemci hala TSMC'nin 7nm sürecini ve  A77 + A55 çekirdeklerini kullanıyor. 

İşlemci hakkında bilgi veren kişiler, bu yonga setinin, Snapdragon 865+ 'den daha iyi ancak Snapdragon 875'ten daha düşük olduğuna inanıyor. Şu an için bu yonga ile ilgili başka bilgi yok. Ancak bu yonga kesinlikle Snapdragon 875 işlemci olmadığı söyleniyor.

<a href='/qualcomm/'>Qualcomm</a> Amiral Gemisi Cihazlar İçin Yeni Bir İşlemci Üretecek!

Qualcomm Amiral Gemisi Cihazlar İçin Yeni Bir İşlemci Üretecek!

Qualcomm Snapdragon 875 yongasına gelince, dahili geliştirme kodu sm8350'dir ve TSMC'nin 5nm sürecini kullanır. Weibo kullanıcısına göre, yeni Snapdragon 875 işlemcisinin dahili kod adı "Lahaina" dır. 

Ayrıca SM8350 ve SM8350AB olmak üzere iki model olacağını iddia ediyor. Bu işlemcilerin dahili kod adları sırasıyla "Lahaina" ve "Lahaina Pro" olarak lanse edilecek.

<a href='/qualcomm/'>Qualcomm</a> Amiral Gemisi Cihazlar İçin Yeni Bir İşlemci Üretecek!

Ek olarak, aynı 5nm işlemini kullansalar bile, iki yonga CPU mimarisinde oldukça farklıdır. SM8350AB Cortex X1 süper büyük çekirdekli yapı tasarımı kabul ise SM8350, 4 x A78 tasarım kullanır. 

Bu yongalar, ARM tarafından iddia edilen, %30 tek çekirdekli performans artışı sağlayabilmelidir. Dahası, çılgın bir hız artışı GPU çekirdeği ile gelecek. 

Bu iki yonga seti üretim aşaması, ARM tasarımı ve Qualcomm üretimi ile, yıl sonundan önce, amiral gemisi akıllı telefonlar ile piyasaya boy göstereceği söyleniyor.

Samsung'un Exynos 1000 İşlemci, Snapdragon 875 İle Rekabet Edecek

Samsung, SD875 ile rekabet etmek için Exynos 1000 SoC'yi piyasaya sürecek. Diğer Samsung işlemcilerinden farklı olarak, bu işlemci RDNA GPU teknolojisini kullanır. RDNA GPU teknolojisi geçen yıl Haziran ayında Samsung tarafından yetkilendirildi ve mevcut Mali GPU'nun yerini alacak. 

Exynos 1000'in bu yılın sonunda veya gelecek yılın başlarında piyasaya sürülmesi ve 5nm'lik bir işlem kullanması bekleniyor. Muhtemelen, bu yonga seti yeni nesil Galaxy S serisi amiral gemisi ile piyasaya çıkmasını beklemeliyiz.


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

En Sevilen Süper Kahraman Hangisi?

Sonraki

Bilgisayar Üreticisi HP, Katlanabilir Telefon Patentine Başvurdu

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.