Bu 10 İpucu ve Püf Noktası ile Telegram Ustası Olun

Bu 10 İpucu ve Püf Noktası ile Telegram Ustası Olun

Mesajlaşma uygulamasını yakın zamanda indirmiş veya uzun süredir kullanıyor olsanız da, bu araçlar uygulamadan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir.

TELEGRAM, modern bir mesajlaşma uygulaması söz konusu olduğunda her talebi karşılar: Birden fazla platformda bulunur, uçtan uca şifreleme sunar, çıkartmaları ve medya dosyalarını destekler ve yüzlerce kişi olabilen grup ve kanal sohbetlerine olanak tanır (eğer o kadar çok arkadaşınız varsa).

Uygulamanın çekici yanı, kurulumunun ve kullanımının çok basit olmasıdır - daha önce bir mesajlaşma uygulaması kullandıysanız, Telegram'ı da kullanabilirsiniz - ancak yazılımda karşılaşmamış olabileceğiniz çok sayıda özellik ve seçenek vardır. İşte bu ipuçları burada devreye giriyor.

Kendi Kendine Temizlik

Belki de Telegram uygulamasında, özellikle çok az duygusal değere sahip sohbetler için yıllarca süren konuşmaların oluşmasını istemiyorsunuz. Uygulamanın otomatik silme özelliği, mesajları belirli bir yaşa ulaştıklarında silerek, konuşmalarınızı daha az karmaşık hale getirir ve ekstra bir dijital gizlilik düzeyi ekler.

Bir konuşmada otomatik silme özelliğini açmak için sohbetin üst kısmındaki çubuğa dokunun, ardından üç noktayı seçin ve Otomatik Silmeyi Etkinleştir (iOS kullanıyorsanız) veya Otomatik Silmeyi (açıksanız) seçin. Android.) Uygulama tarafından sağlanan listeden belirli bir süre seçebilir veya özel seçeneği kullanarak kendi sürenizi belirleyebilirsiniz; en uzun otomatik silme ayarı bir yıldır.

Özel Bildirim Seslerini Ayarlayın

Telegram'da kendi ses snippet'lerinizi özel bildirim sesleri olarak ekleyebilirsiniz, bu daha sonra istediğiniz herhangi bir sohbete uygulanabilir. Bir görüşmede üst çubuğa dokunun, ardından Sessize Al (iOS) veya Bildirimler (Android) öğesini seçin ve Özelleştir öğesini seçin: Şu anda boyutu 300 KB'a kadar olan ve beş saniyeden kısa ses dosyaları ve sesli mesajlar desteklenmektedir.

Varsayılan Tepkinizi Değiştirin

Varsayılan Tepkinizi Değiştirin

Varsayılan bir tepki uygulamak için sohbetteki herhangi bir mesaja iki kez dokunabileceğinizi fark etmişsinizdir - bu, değiştirmediyseniz bir başparmak işaretidir. Farklı bir varsayılan tepki seçmek için uygulamadaki ana Ayarlar ekranına gidin, ardından Çıkartmalar ve Emoji ve Hızlı Tepki (iOS'ta) veya Sohbet Ayarları ve Hızlı Tepki (Android'de) öğesini seçin.

Varsayılan hızlı tepkinin yanı sıra daha fazla tepki emojisine erişmek için bir mesaja (iOS) uzun basabilir veya bir mesaja (Android) dokunabilirsiniz. Grup sohbetlerinde ve kanallarında, tepkilerin mevcut olup olmadığı ve hangi tepkilerin kullanılabileceği yöneticilere bağlıdır, bu nedenle açılır menü, hangi Telegram görüşmesinde olduğunuza bağlı olarak farklı görünebilir.

Anında Çeviri Alın

Telegram'da başka bir dilde biriyle sohbet ediyorsanız, mesajlarının çevirilerini uygulama içinde alabilirsiniz. Ayarlar sayfasından Dil'i seçmeniz ve ardından Çevir Düğmesini Göster geçiş anahtarını açmanız gerekir; böylece, cihazınızın varsayılan dilinde yazılmayan bir mesaj geldiğinde, bir tercüme düğmesi görürsünüz.

Gizli Mesaj Gönder

Gizli Mesaj Gönder

Varsayılan olarak, Telegram sohbetleri şifrelenir ancak uçtan uca şifrelenmez. En güvenli sohbetler için ve arkanızda herhangi bir dijital iz bırakmamak için kişi listenizdeki belirli kişilerle gizli sohbet moduna geçebilirsiniz. Bu gizli sohbet yalnızca bir cihazda kalır ve kullanıcıyla ayrı bir görüşme olarak bulunur.

Kişiler'den (iOS'ta gezinme çubuğunda, Android'de uygulama menüsünde), bir kullanıcıya dokunarak konuşma listesini açın. Profillerini görmek için üst çubuğa, ardından üç noktaya ve ardından Gizli Sohbeti Başlat'a dokunun. Bu sohbetler ayrıca mesajlarda kendi kendini imha eden zamanlayıcılara sahip olabilir; bunu yapılandırmak için sohbet çubuğundaki (iOS) veya konuşma seçeneklerindeki (Android) zamanlayıcı simgesini kullanın.

Konumunuzu Başkalarıyla Paylaşın

Telegram, arkadaşlarınızla ve ailenizle buluşurken ve onları takip ederken yardımcı olabilir: Herhangi bir konuşmada sohbet giriş kutusunun yanındaki ataş simgesine dokunursanız, diğer kişilerin nerede olduğunuzu bilmesini sağlamak için Konum'u seçebilirsiniz. Ayrıca canlı konumunuzu aynı sohbet penceresi içinde sekiz saate kadar sürekli olarak başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Telegram'da Spoiler'dan Kaçının

Spor sonuçları veya filmlerdeki çarpık sonlar olsun, kimse spoiler sevmez ve Telegram, alıcı onları okumaya hazır olana kadar mesajları gizlemenize izin veren bir özellikle birlikte gelir. Grup sohbetlerinde özellikle yararlıdır, burada bazı insanlar tartışılan konu hakkında hız kazanırken diğer sohbet katılımcıları olmayabilir.

Bir spoiler katmanı eklemek için, göndermeden bir mesaj yazın, ardından gizlemek istediğiniz metni seçin. Açılan menüde biçimlendirme olarak Spoiler'ı seçin (iOS'ta önce biçimlendirme düğmesini seçmeniz gerekir). Mesajın seçilen kısmı, diğer kişiler tarafından görüntülendiğinde gizlenecek ve altındaki metni görmek için bulanık bloğa dokunabilirler.

Sınırsız Bulut Depolama Kullanın

Bir Telegram kullanıcısı olarak, kişi listenizdeki diğer kişilerle dosya paylaşmak için aslında sınırsız miktarda ücretsiz bulut depolama alanı elde edersiniz; tek sınırlama, hiçbir dosyanın boyutunun 2 GB'tan fazla olmamasıdır. Bir Telegram görüşmesinde telefonunuzdan bir dosya seçmek için, sohbet giriş kutusunun yan tarafındaki ataş simgesine dokunun, ardından göz atmak için Dosya'yı seçin.

Önemli Mesajları Kaydet

Önemli Mesajları Kaydet

Telegram, belki önemli bir adres veya bir aile resmi gerçekten saklamak istediğiniz mesajlar için kullanabileceğiniz, kaydedilmiş mesajlar özelliği içerir. Bir mesajı kaydetmek çok daha kolay olamazdı: Sohbetlerinizden birinin içinden, belirli bir mesaja uzun basın ve seçin, ardından İlet ve Kayıtlı Mesajlar'ı seçin.

Kaydedilen Mesajlar klasörü, kişiler listenizin en üstüne sabitlenmiştir ve derinlemesine incelerseniz tamamen aranabilir; burada istediğiniz kadar depolayabilirsiniz. Her öğenin yanında, orijinal konumuna atlamanıza izin veren bir düğme bulunur ve kayıtlı mesajlarınız, Telegram'ın kurulu olduğu tüm cihazlar arasında senkronize edilir.

Sessize Alma Ayarlarınızı Özelleştirin

Bu yoğun grup sohbetleri için sessize alma, akıl sağlığınızı korumanın hayati bir yoludur ve Telegram size sessiz kalma süresi üzerinde çok fazla kontrol sağlar. Bir konuşmada, üstteki çubuğa dokunun, ardından Sesi Kapat (iOS) veya Bildirimler'i (Android) seçin: Ardından, gösterilen seçeneklerden birini seçmek için Sessiz'i seçebilirsiniz ve iPhone kullanıcıları gerekirse belirli bir bitiş tarihi seçebilir.


Yazarın Diğer Yazıları

Microsoft Defender'in Yeni Sürümünün Detayları Açıklandı Önceki

Microsoft Defender'in Yeni Sürümünün Detayları Açıklandı

WhatsApp Grup Görüntülü Görüşmede Yeni Özellikler Aldı Sonraki

WhatsApp Grup Görüntülü Görüşmede Yeni Özellikler Aldı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.