Cep telefonu kullanırken alınacak güvenlik önlemleri

Cep telefonu kullanırken alınacak güvenlik önlemleri

Cep telefonlarımız her zaman her türlü riske maruz kalır. İşte dikkat etmeniz gereken bir kaç durum ve alınacak güvenlik önlemleri

Cep telefonu dünyaya tanıtıldığından bu yana hayatımızdaki vazgeçilmezlerden biri haline geldi. Çoğumuz hala cep telefonlarının yaptıklarına ve yapabilceklerine şaşkınlıkla bakıyoruz. Acaba şu anki hayatımız telefonsuz nasıl olurdu? Günümüzde diğer gelişmelerle birlikte akıllı telefonlar bilgisayarlarla aynı işlevi yapıyorlar nerdeyse. Hayatınız resmen avucunuzun içindeki telefonlarda yazılı. Telefonunuz başkasının eline geçerse kaybedeceklerinizin neler olduğunu söylememize gerek bile yok sanırız. 

Cep telefonu kullanırken alınacak güvenlik önlemleri

En çok Karşılaşılan Durumlar

Cep telefonlarımız her zaman her türlü riske maruz kalır. İşte dikkat etmeniz gereken bir kaç durum.

Cep telefonunu çaldırmak

Telefon ortada bırakılmaz. 1 saniye bile size çok fazlasına mal olur. Yeni telefon maliyetinin yanı sıra, birde kişisel bilgilerinizin, bankacılık şifrelerinizin kaybına neden olur. Hırsızların, şifreleri çözmesi bir kaç saatlerini alır. Sonra rehberinizden, fotoğraflarınnıza tüm özel bilgilerinize ulaşırlar. Hem sizi hem de rehberdekileri arayıp taciz edebilirler. O yüzden telefonunuza gözünüz gibi bakın.

Sosyal Dolandırıcılar

Bu sahtekarlar için en popüler tekniklerden biridir. Harekete geçmenizi gerektiren metin mesajları gönderirler ya da size tehlikeli linkler yolluyorlar. Bazen kişisel bilgilerinizi ortaya çıkarmak için gerçek olmayan senaryolarla sizi arayabilirler. Asla bu tuzaklara düşmeyin.

Aşırı Paylaşım Yapmak

Konu paylaşım yapmaksa, cep telefonunuzu dizüstü bilgisayarınız gibi kullanın. Telefonunuzu arkadaşlarınıza bile verirken iki kere düşünün. Yaptığınız paylaşımlar konumunuzu belli ediyor ve nerde olduğunuzu ya da olmadığınızı ortaya çıkarıyor. Mesela tatilde olduğunuzu defalarca paylaştığınızda hırsızları evinize bal arısı gibi çekme ihtimaliniz artıyor.

Kablosuz ağ

Cep telefonunuz ve kişisel bilgileriniz, güvenli olmayan ve genel bir ağa bağlandığınızda bilgisayar korsanlarına karşı savunmasızdır. Genel wifi kullanmak güvenli değildir ve bundan mümkün olduğunca kaçınmalısınız.

Telefonunuzu ve İçindekileri Korumanın Basit Yolları

Akıllı telefonunuz, çoğu durumda cüzdanınızdan daha değerli olabilir, çünkü başkasının eline geçtiğinde tüm kişisel ve finansal özel bilgileriniz çalınır. Cihazlarımızı dışarıda korumak için yeterince çaba sarf etmeli ve bu duyguyu daha ciddiye almamız gerekli. İşte telefonunuzu daha fazla güvenlik altına almanıza ve mesajların, hassas verilerin, bilgilerin ve önemli resimlerin yanlış ellere düşmemesine yardımcı olacak bazı ipuçları:

Akıllı Telefonunuzu Güncelleyin

Güncelleştirmeleri görmezden gelen tayfadansanız, artık değişme zamanı.  Bu güncellemeler telefona yalnızca ilginç işlevler eklemekle kalmaz, aynı zamanda yeni güvenlik özellikleri ekleyerek korumayı artırır. Ek olarak, bu güncellemelerin çoğu geliştiricinin telefonu, şu anki durumunda etkileyen sorunlara vereceği cevaplardır, bu yüzden güncellemelere özen gösterin. 

Güvenlik Yazılımı Yükleyin

Telefon geliştiriciniz telefonunuza bazı güvenlik uygulamaları eklemiş olsa da, bilgilerinizin çoğu hala açığa çıkabilir. Sanal Özel Ağ (VPN) gibi bir güvenlik yazılımı yükleyerek telefonunuzu korumak için ek bir adım atabilirsiniz. İyi bir VPN, telefonunuza gönderdiğiniz ve aldığınız verileri ve bilgileri şifreleyerek akıllı telefonunuzun korunmasını ve bilgisayardaki kötü amaçlı yazılımların ve bilgisayar korsanlığı olaylarının artmasını önler. Buna ek olarak, bilgisayar korsanlarını ve gizli dinleyicileri uzak tutacaktır. VPN gibi güvenlik yazılımlarının çoğu verileri otomatik olarak kaydeder ve cep telefonunuzu izlemelerine yardımcı olur.

SIM kilidini (Pin Kodu) aktifleştirin

Telefonunuzu güvenceye alırken, SIM kartın kilitli olduğundan da emin olun. SIM kilidi (bazen SIM PIN veya SIM Güvenliği olarak da bilinir), çalınan telefonunuzun kolayca açılmasını engelleyiciktir. 

Güvenilir Olmayan Programları Devre Dışı Bırakın. 

App Store'da veya Google Play Store'da olmayan programları indirmek ve yüklemek çoğu zaman iyi bir fikir olsa da, bu programlar daha az güvenli olmaya meyillilerdir. Google, Apple ve Microsoft mağazalarında yer alan uygulamalara göz atın. 

Kilit Uygulaması Kullanın

Telefonunuzun kendi şifresi her ne kadar yeterli olsa da ekstra önlemin bi zararı olmaz. İstediğiniz uygulamalara özel kilitler koyarak sadece telefon kilidini açarak bilgilerinizin el değiştirmesini önlersiniz.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

YouTube geçmişi nasıl otomatik silinir Önceki

YouTube geçmişi nasıl otomatik silinir

Hileci Jarvis Ağladığı Videoyla Bile Parayı Götürdü Sonraki

Hileci Jarvis Ağladığı Videoyla Bile Parayı Götürdü

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.