Chrome Android Platformda, 64 Bit İşlemciye Geçiyor

Chrome Android Platformda, 64 Bit İşlemciye Geçiyor

Google Chrome uzun zamandır, Android cihazlar için 32 bit işlemci gücünü kullanıyordu. Birçok Android uygulaması 64 bit işlemciye geçmesine rağmen Chrome bu durumdan uzak kalmıştı. Yeni gelen bilgiye göre, Chrome 64 bit işlemciye geçerek, güvenlik ve performans artışı sağlayacak.

Google firması, Android telefonlar için yeni bir sürüm ile piyasada boy gösterecek. Daha önce Android Chrome kullanıcılarına 32 bit ile destek veren Google firması, şimdide bu desteği 64 bit işlemci ile çıkartacağını açıkladı.

 Aslında Android platformda birçok uygulama, 64 bit mimariyi desteklemesine rağmen, Android için Google Chrome tarayıcısı uzun yıllar boyunca 32 bit kaldı ve devamlı olarak güvenlik ve performans açıkları boy gösterdi. Yapılan açıklamaya göre, Google geliştirme ekibi yeni hazırladığı çalışmaya göre, Android Chrome sürmü 64 bit işlemciye geçecek.

Android için Chrome sonunda 64 bit'e gidiyor

Android için Chrome sonunda 64 bit'e gidiyor

Google Chrome 85 ve Chrome Canary 86'nın test sürümleri 64 bit olarak müşterileri ile buluşacak. Tabiki bu sürümü Android 10 ve sonraki sürümlere dayanan akıllı telefonlar otomatik olarak tarayıcının 64 bit sürümünü alacaktır. Daha altında olan Android sürümleri 64 bit işlemciyi alıp almayacağı belli değildir.

Aslında İlk olarak, 64 bit mimariye yönelik destek, Android işletim sisteminde Kasım 2014'te Android 5.0 Lollipop'un çıkışıyla ortaya çıktı. O zamandan beri, daha fazla 64 bit işlemci piyasaya sürüldü ve şimdi neredeyse tüm Android cihazlar 64 bit yazılım çalıştırabiliyor. Birçok uygulama 64 bit işlemciye geçti ve bu işlemci üzerinden daha iyi bir performans sundu. Android platformda olupta, 64 bit işlemciye geçmeyen bir tek Chrome kalmıştı. Tabi bu durum da Chrome kullanıcıları için bazı güvenlik açıklarını da beraberinde getirdi.

Nisan 2020 istatistiklerine göre, cihazların sadece % 8'i Android 10 kullanıyor, geri kalanı işletim sisteminin eski sürümleri kullanmaya devam ediyor. Neyse ki Google, 64 bit Chrome desteğini Android'in önceki sürümlerine genişletecek. Aslında Google firmasının 64 bit işlemci güçüne geçmesinin en önemli nedeni, Google Play kurallarına göre, tüm uygulamaların 1 Ağustos 2021'e kadar 64 bit sürümleri olması gerekmesindir.

32 Milyon indirmeye sahip 70 kötü amaçlı yazılım tespit edildi

32 Milyon indirmeye sahip 70 kötü amaçlı yazılım tespit edildi

Google, 70'ten fazla kötü amaçlı uzantıyı kaldırarak Chrome Web Mağazası'nı temizledi. Güvenlik firması Awake Security'ye göre, tüm uzantılar 32 milyondan fazla indirme kaydetti. Çoğu uzantı, kullanıcıları kötü amaçlı site etkinliği konusunda uyardığı bildiriliyor. Ayrıca, arama geçmisi sızarak, kişilerin kişisel verilerini çalma noktasına kadar gittiği açıklandı. Kullanıcılar indirdikleri bu kötü amaçlı 70 yazılımın aslında, arka plan da kişisel verilerinin toplandığından haberdar değildir.

Google sözcüsü Scott Westover, Reuters'e verdiği demeçte, "Web Mağazası'nda politikalarımızı ihlal eden uzantılar konusunda tarafımıza bilgi geldiğinde hemen harekete geçiyoruz ve bu olayları otomatik ve manuel analizlerimizi geliştirmek için eğitim materyali olarak kullanıyoruz." Dedi.

Awake Security'ye göre, bu durum Chrome Web Mağazası'nın bugüne kadarki en büyük kötü amaçlı yazılım listesi olduğu açıklandı. Google, geçen ay araştırmacılar tarafından uyarıldı ve uzantılar yavaş yavaş kaldırıldı.

Chrome Web Mağazasında, yararlı eylemleri gerçekleştirmeyen düşük kaliteli ve yanıltıcı eklentiler karşısında dikkatli olunması gerektiği, bu tarz uygulamalardan uzak durulması gerektiğinin altını çizdi. Bu tarz eylemlere bulaşanlar, dolandırıcıların hedefi haline geldiğini unutmamaları gerektiğini söyledi!


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Ünlü oyuncuların yerini kolayca alabilecek 16 sıradan insan Önceki

Ünlü oyuncuların yerini kolayca alabilecek 16 sıradan insan

Xiaomi, 120W Hızlı Şarj Cihazı 3C Sertifikası Aldı Sonraki

Xiaomi, 120W Hızlı Şarj Cihazı 3C Sertifikası Aldı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.