Google Yanlışlıkla Android 11 Beta Güncellemesini Yayınladı


Google firması ABD çıkan olaylardan dolayı, Android 11 yayınlama tarihini ertelediğini açıklamıştı. Şirket, yanlışlıkla Android 11 Beta güncellemesini bazı cihazlar için yayınladığını açıkladı.

Google firması, akıllı cihazların yeni güncelleme alması için çalışmaları hızlandırdığı söyleniyor. Google şu anda en son sistemi olan Android 11 üzerinde çalışıyor. Geliştiriciler, bu sistemin önizlemesi tamamladığını açıkmışlardı. Google açıklamalarına göre şirketin ilk beta sürümünü 3 Haziran'da yayınlaması gerekiyordu.

Ancak Google, coronavirüs pandemisi nedeniyle Android 11 beta sürümü etkinliğini geciktirdi. Daha sonra, ABD gerçekleşen gösterilerden dolayı, Sony PS5 lansmanını ertelediğini açıkladı. Hemen ardından Google firması da, Android 11 sürümü için yapacağı lansmanı ileri bir tarihe ertelediğini açıkladı.

Bununla birlikte, Google firması Android 11 beta güncellemeyi beklenmedik bir şekilde, birkaç cihaza önceden gönderdiğini açıkladı. 

Raporlara göre, birkaç kullanıcı Pixel 4 XL telefonlarında Android 11 Beta güncellemesini aldı. Sürüm numarası RPB1.200504.01 ise güncelleme boyutu 736MB olduğunu söyleniyor.

<a href='/android/'>Android</a> 11 beta sürümü 736MB olduğu söyleniyor.

Tesadüfen, bu güncelleme Android'in Haziran ayında yayınladığı güvenlik yamasının birlikte geldi.

Söylentilere göre, Google'ın asıl amacının Haziran güvenlik yamasını yayınlamak olduğu yönündedir. Ancak, bazı hatalar nedeniyle, Android 11 beta yayınladığı söyleniyor. 

Güncellemenin gelmesi ilginç olduğu aktarılıyor, ancak denemeyi seveceğimiz bazı yeni özellikler getiriyor. 

XDA geliştiricileri editörü Mishaal Rahman'ın raporlarına göre, Android 11 Beta RPB1.200504.018 yapı numarasıyla geliyor.

Şu anda, Pixel 4 XL sahibi olanların bu güncellemeye sahip olduğunu doğruladı. Diğer Google cihazlarında da güncellemeyi alması iyi bir olasılıktır. Ancak, diğer Android telefonlar büyük olasılıkla alamayacaklar, çünkü sürüm sadece belli başlı akıllı telefonlara geldi.

Google Yanlışlıkla Android 11 Beta Güncellemesini Yayınladı

 <a href='/android/'>Android</a> 11 beta güncellemesi Pixel 4 XL cihazlara geldi.

Bu olay ilk kez olmuyor. Aslında Google firması daha öncede resmi sürümleri yanlışlıkla yayınladığı oldu.

2016 yılında, Android Nougat'ın (Android 7) yeni bir sürümü, resmi lansmanından önce Nexus 6P'ye geldi. En son, 2018'de Google Pixel 2XL, resmi sürümden önce küçük bir Android 9 Pie yaması aldı.

Bu mevcut durum, Android 11 sisteminin açık bir genel beta sürümü gibi görünüyor. Eğer olmasaydı, geçmişte olduğu gibi “sadece gizli iç” uyarısı olurdu.

Bu nedenle popüler varsayım, Google'ın bu güncellemeyi yanlışlıkla bırakmasıdır. Bu durumda, muhtemelen sürümü duraklatacaktır. Güncellemeyi henüz almayan diğer cihazlar resmi lansmanına kadar beklemek zorunda kalacaklar.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Kafaları karıştıran 13 filmin sonunu açıklıyoruz

Sonraki

Huawei, EMUI 10.1 Güncellemesi Alacak Cihazlar Açıkladı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.