Çin, Elektrikli Araç Üretiminde Lider Olmayı Planlıyor

Çin, Elektrikli Araç Üretiminde Lider Olmayı Planlıyor

Çin, elektrikli araç üretiminde lider olmak için yerel üreticilere büyük destek verdiğini açıkladı. Çin, kendi ülkesinde yılda sekiz milyon araç üreterek, Avrupa ve Kuzey Amerikalı üreticilerinden toplamından daha fazla elektrikli araç üretmeyi planlıyor.

Çin, özellikle son dönemde büyük elektirik araç üretim tesisleri kurmaya başladı. Çinli üreticiler, gelişen elektrikli araç pazarına liderlik etmek için yabancı ve yerel yatırımcılara milyarlarca dolar harcıyor.

Şu anda Çinli otomobil üreticilerinin elektrikli araç pazarında lider konuma gelebileceklerini söylemek için henüz çok erken, ancak bu yönde gerekli altyapıyı organize ediyorlar ve üretim kapasitesini genişletiyorlar. 

Xpeng Motors, Nio, Geely ve diğerleri, yurt içinde yeni fabrikalar inşa ediyor ve ürün çıktısında kademeli bir artışa izin veren yeni üretim tesislerini düzenli olarak devreye alıyor. Volvo'nun sahibi Zhejiang Geely, geçtiğimiz ay Çin'in doğusunda, dünyanın en büyük montaj tesisleri ile rekabet edebilecek, muazzam bir elektrikli otomobil fabrikası kurdu.

Çin, Elektrikli Araç Üretiminde Lider Olmayı Planlıyor

Birçok Çinli şirket, Şangay ve Guangzhou şehirlerinde elektrikli otomobil fabrikaları kurdu ve 2025 yılına kadar neredeyse tüm Kuzey Amerika'daki kadar tamamen elektrikli otomobil üretmeyi planlıyor.

Çinli üreticiler, uluslararası yatırımcılardan ve sempatik yerel liderlerden topladıkları milyarlarca doları, yerleşik otomobil üreticilerini piyasaya sürmek için kullanıyor.

Çin, Elektrikli Araç Üretiminde Lider Olmayı Planlıyor

Çin endüstrisi ivme kazanmaya devam ediyor. LMC Automotive, Çin'in 2028 yılına kadar yılda 8 milyondan fazla elektrikli araç üreteceğini tahmin ediyor; geçen yıl yaklaşık 1 milyon elektrikli araç üretildiği bildirildi.

Aynı zamanda, Avrupa'da 2028 yılına kadar yılda sadece 5,7 milyon elektrikli otomobil üretilecek. Çinli şirketler bu hızları ile Kuzey Amerikalı üreticiler yetişmeyi planlıyor. Geçen ay ABD Başkanı Biden, ABD içerisinde elektrikli araç endüstrisindeki çabaların artması gerektiğini söyledi. Ülkesinin şu anda Çin'in gerisinde olduğuna açıkladı.

Çin, Elektrikli Araç Üretiminde Lider Olmayı Planlıyor

LMC Automotive'e göre, Kuzey Amerikalı şirketler 2028 yılına kadar yalnızca 1,4 milyon elektrikli araç üretmeyi planlıyor; geçen yıl 410 bin civarında otomobil ürettiler.

Çin elektrikli araçlar için gerekli altyapıyı oluşturduğunu açıkladı. Hükümetin desteğiyle, ülkede 800.000'den fazla halka açık şarj istasyonu inşa edildi; bu neredeyse dünyanın geri kalanından iki kat fazla olarak ortaya çıkıyor.

Bununla birlikte, elektrikli araç pazarı hızla büyüyor ve giderek daha fazla sayıda büyük üretici, içten yanmalı motorlu otomobillerin üretimini aşamalı olarak durdurma planlarını duyuruyor.

Ancak, Çinli otomobil üreticiler için marka bilinirliği ciddi bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Birçok kişi Çin menşeili otomobillere ciddi rakamlar ödemek istemiyor.                                


Yazarın Diğer Yazıları

PS3'te PS2 oyunları oynanabilir mi? Önceki

PS3'te PS2 oyunları oynanabilir mi?

Bu hafta sonu Android telefonunuzla biraz uğraşın: Değiştirilecek 5 basit ayar Sonraki

Bu hafta sonu Android telefonunuzla biraz uğraşın: Değiştirilecek 5 basit ayar

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.