Çin'den Gönderilen Akıllı Telefonların %70'i 5G Ağları Destekliyor

Çin'den Gönderilen Akıllı Telefonların %70'i 5G Ağları Destekliyor

Çin, akıllı telefon üretimi ve sevkiyatı konusunda liderliğini koruyor. Özellikle, 5G ticari lisansının elde edilmesi ile Çinli markalar yoğun bir şekilde 5G'ye sahip akıllı telefonlar üretmeye başladı.

Çin akıllı telefon ve ekipmanları alanında kendini her geçen gün geliştirmektedir. Çin'in en büyük avantajı, 5G ağlarını aktif kullanması ve cihazlarını 5G ağları ile uyumlu bir şekilde tasarlamasıdır.

Çin'de 5G ticari lisanslarının verilmesinden bu yana iki yıl geçti. 5G'nin temel tasarım ve yapısının sürekli iyileştirilmesi birlikte Çin, bir 5G değiştirme dalgası başlattı. 

Son zamanlarda, Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi'nden alınan piyasa verileri, bu yıl Ocak-Temmuz ayları arasında Çin pazarındaki toplam akıllı telefonu sevkiyatının 203 milyon adede ulaştığını gösteriyor. Bu, yıllık %15,6'lık bir artış anlamına geliyor.

Raporlara göre Çin pazarından çıkan akıllı telefonların 203 milyon adedinin, 151 milyonu 5G ağlara sahip cihazlar oluşturuyor. Bu yılın ilk yedi ayındaki toplam akıllı telefon sevkiyatının %74,3'ünün 5G akıllı telefonlar olduğu anlamına geliyor. 

Çin'den Gönderilen Akıllı Telefonların %70'i 5G Ağları Destekliyor

Çin'den Gönderilen Akıllı Telefonların %70'i 5G Ağları Destekliyor

Şu anda, kümülatif Çin 5G akıllı telefonu sevkiyatları 327 milyon adede ulaştı. Bu, son iki yılda 300 milyondan fazla 5G akıllı telefonun sevk edildiği anlamına geliyor. Tabii ki, 5G akıllı telefon Çin'de çok popüler ve popülaritesi artıyor.

İstatistiklere bakıldığında, akıllı telefon gönderilerinin %74,3'ü her dört akıllı telefondan üçünün 5G cihazı olduğunu gösteriyor.  Bu yılın temmuz ayında, Çin pazarında yıllık %28 artışla 28.676 milyon akıllı telefonu sevk edildi. 

Bu rakamın 22.834 milyonu, toplamın %79,6'sını oluşturan 5G akıllı telefonlar olarak ortaya çıktı. Sadece bu ay, 26 yeni akıllı telefon Çin pazarına girdi. Bu sayıdan 11 model 5G bağlantısını desteklemesi Çin'in bu alanda ne kadar ilerlediğini gösteriyor.

Çin'den Gönderilen Akıllı Telefonların %70'i 5G Ağları Destekliyor

Çin: 5G Ağlara Sahip Akıllı Telefon Üretiminde En Çok Tercih Edilen Ülke Konumunda!

Marka bileşimi açısından, temmuz ayında sevk edilen 28.676 milyon adet arasında, Çin akıllı telefonu markaları %90,3'ü oluşturuyor. Buna ek olarak, diğer markalar küresel olarak %9,7'lik paya sahiptir. 

Çin akıllı telefon pazarı çok rekabetçi ve Çinli olmayan şirketler bu pazarda çok söz sahibi olamıyorlar. Ocak-Temmuz döneminde, Çin markalı akıllı telefonu gönderileri 181 milyon adet olarak gerçekleşti ve aynı dönemde akıllı telefon gönderileri %89,4'ü oluşturdu.

Çin akıllı telefonlar son iki yılda yükselişe geçmekle beraber, görünüm ve performans açısından iyi bir kalite çiziyor. Apple'ın iPhone 12 serisi Çin pazarında iyi satıyor olsa da, veri açısından Çinli akıllı telefonu markalarının çok gerisinde kalıyor.

Temmuz'u örnek alarak, diğer markalar için %9,7'lik oran hem Samsung'u hem de Apple'ı kapsıyor. ABD'deki Çinli markalara (Huawei ve ZTE) uygulanan kısıtlamaya rağmen, Çin hükümetinden herhangi bir geri bildirim yapılmadığı aktarılıyor.


Yazarın Diğer Yazıları

Johnny Depp: Hollywood Tarafından Boykot Ediliyorum Önceki

Johnny Depp: Hollywood Tarafından Boykot Ediliyorum

Facebook ve Google: Denizaltı Kablo Sistemine Ortaklaşa Yatırım Yapıyor Sonraki

Facebook ve Google: Denizaltı Kablo Sistemine Ortaklaşa Yatırım Yapıyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.