Çinli İşlemci Üreticisi “SMIC” ABD Tarafından Kara Listeye Alınıyor


Çin'in En büyük İşlemci üreticilerinden olan SMIC firması, yakın zamanda ABD ambargosu ile karşı karşıya kalabilir. Şirketin kara listeye gireceğine dahil raporlar bulunmakta!

Teknoloji piyasası son dönemde çok hareketli bir dönemden geçiyor. Çin teknoloji piyasasında söz sahibi olmaya başladığından beri, ABD Çin'in önünü kesmek için elinden geleni yapıyor. Bu olumsuz durum nedeniyle kötüleşen, Çin-ABD ilişkileri daha da kötüye gidiyor ve işlerin yakın zamanda değişeceğine dair hiçbir gösterge yok. 

ABD ve Çin, dünyadaki iki büyük teknoloji gücüdür. Ne yazık ki, bu ülkeler arasındaki olumsuz ilişki teknoloji endüstrisini etkiliyor. Şu anda, çoğu Amerikan teknoloji şirketi Çinli muadilleriyle serbestçe iş yapamıyor. 

Yeni bir Çin yasası, teknoloji şirketlerinin belirli teknolojileri hükümetin onayı olmadan göndermesini engelliyor. Bu yasa büyük olasılıkla TikTok'un belirli temel algoritmaları bir Amerikan şirketine satmasını engellemeyi hedefliyor. Varlık listesine birçok Çinli şirketi ekledikten sonra, şimdi SMIC'in sırada olduğu görülüyor.

Çinli İşlemci Üreticisi <a href='/smIc/'>SMIC</a> ABD Tarafından Kara Listeye Alınıyor.

Çinli İşlemci Üreticisi “SMIC” ABD Tarafından Kara Listeye Alınıyor

Gelen raporuna göre, Trump yönetimi SMIC'i varlık listesine dahil edip etmemeyi kararlaştırmadı. SMIC; Çin'in en büyük işlemci üreticilerinden biri olarak ön plana çıkıyor.

ABD, Çin'li teknoloji ve işlemci üreticisi SMIC'i kara listeye dahil ederse, Çinli şirketler üzerindeki baskısını daha da güçlendirmiş olacak.

Bir Pentagon sözcüsü, Savunma Bakanlığı'nın Semiconductor Manufacturing International'a (Varlık Listesi) karşı önlem alıp almayacağına karar vermek için diğer kurumlarla birlikte çalıştığını söyledi. Bu, ABD tedarikçilerini bileşenleri şirkete göndermeden önce izin almaya zorlayacaktır. 

Trump yönetimi genellikle varlık listelerini kullanıyor: 275'ten fazla Çinli şirket kara listeye alındı. Huawei ve birçok şirket varlık listesine adını yazdırmış bulunmaktadır.

SMIC, Çin anakarasındaki en büyük işlemci üreticisidir. Dünyanın en büyük yonga üreticisi TSMC'den sonra ikinci sıradadır. SMIC, TSMC ile rekabet edebilecek bilgisayar işlemcileri üretmek için yeni fabrikalar kurmaya çalışıyor. Bu durumda ABD'nin dikkatinden kaçmamış gibi gözüküyor. 

Huawei CEO'su Ren Zengfe: ABD hükümetlerinin eylemleri politiktir

<a href='/huawei/'>Huawei</a> CEO'su Ren Zengfe: ABD hükümetlerinin eylemleri politiktir

ABD'nin Çinli şirketlere baskı yapmasından bu yana, en çok etkilenen şirket Huawei olmuştur. Ancak Huawei'nin kurucusu ve CEO'su Ren Zengfe, ABD'nin eylemlerinin politik olduğuna inanıyor.

Ren Zhengfei açıkça; “Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bazı politikacıların ölmemizi istediğini biliyoruz. Biz de 5G'nin fenerini yakmak istiyoruz, ancak kibrit yakılır yakılmaz, ABD bize büyük bir sopayla vurdu ve bizi bilinçsizce yere serdi. İlk başta, uyum sistemimizde bir sorun olmadığını düşünyordum. Sonuç olarak, ikinci, üçüncü ve dördüncü kez ABD'den darbe yiyince kendimizi yoğun bir savaşın içinde yer aldığını anladım." Şeklinde açıklamada bulundu.

ABD, varlık listesine Çinli şirketleri eklemenin yanı sıra, popüler Çin uygulamalarını da yasaklıyor. WeChat ve TikTok gibiler çok yakında ABD'de aktif olmayacak. Bakalım, Amerika'nın yasakları Çin menşeili şirketleri daha fazla nasıl etkileyecek.


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Google'ın Pixel 5 ve Pixel 4a 5G'yi Tanıtacağı Tarih Sızdı

Sonraki

Strategy göre: Akıllı Telefon Pazarı 2020'de %11 Küçülecek

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.