Strategy göre: Akıllı Telefon Pazarı 2020'de %11 Küçülecek

Strategy göre: Akıllı Telefon Pazarı 2020'de %11 Küçülecek

Akıllı telefon üreticileri 2020 yılına hızlı bir giriş yaptılar, ancak coronavirüs'ün ortaya çıkması ile pazarın talebi daraldı. Strategy Analytics firmasının göre, akıllı telefon pazarı 2020'de %11 küçülecek - huawei üçüncü sıraya düşecek!

Akıllı telefon pazarı 2020 yılında daha fazla rekabetçi olmaya başladı. 5G ağlara sahip akıllı telefonlar kullanıcıların dikkatini çekmeyi başardı. Ama 2020 yılı başlangıcı ile birlikte insanların hayatına coronavirüs girmeye başladı. Coronavirüs hem insanları hemde şirketleri etkiledi ve etkilemeye devam ediyor.

Akıllı telefon pazarı şu anda istikrarlı bir çizgide değil ve muhtemelen nedenini biliyoruz. Bazı bölgelerde salgın durumunun azalmasıyla birlikte akıllı telefon pazarı yeniden toparlanıyor. Bir pazar araştırma firması olan Strategy Analytics'e göre, bu yıl akıllı telefonların toplam sevkiyatı geçen yıla göre %11 düşüşle 1.26 milyar olacak. 

Ancak, bu yılın başlarında tahmin edilen %15,6'lık düşüşten daha iyi durumda olduğu bildiriliyor. Pandemi nedeniyle yılın ilk yarısında akıllı telefon sevkiyatı beklenenden daha azdı.

Strategy Analytics; 2020 Akıllı Telefon Pazarının Raporunu Yayınladı.

Strategy göre: Akıllı Telefon Pazarı 2020'de %11 Küçülecek

Araştırma enstitüsünde analist olan Linda Sui, raporda "Coronavirüs salgını ve yayılması, küresel akıllı telefon pazarını esas olarak tüm kıtalarda vurdu" diye yazdı. "Tüm büyük OEM'ler zorlu bir pazar yaşayacak ve bu yıl akıllı telefon sevkiyatlarını azaltacak". Şeklinde açıklamada bulundu.

Strategy Analytics, Samsung Electronics'in bu yıl 265 milyon akıllı telefonu satacağını söyledi. Bu rakam ile %21 pazar payı ile lider konumunu sürdürecek. Apple,% 15,3 payla 192 milyon adet satış yapacak. 

Geçen yıl ikinci en büyük akıllı telefonu tedarikçisi olan Huawei, ABD yasağının karşı karşıya kaldığı büyük belirsizlik nedeniyle üçüncü sıraya yer alacağı bildirildi. Huawei'nin 2020'de %15,1 pazar payıyla 190 milyon adet sevk etmesi bekleniyor.

Strategy göre: Akıllı Telefon Pazarı 2020'de %11 Küçülecek

Ek olarak, Strategy Analytics'e göre, Huawei 2021'de yonga seti envanterini bitirdiğinde, şirketin pazar payı %4,3'e düşebilir. Rapora göre, diğer Çinli üreticiler Xiaomi, OPPO ve Vivo, önümüzdeki yıl Huawei'nin keskin düşüşünden yararlanacak. 5G ve katlanabilir ekranlar gibi yeni teknolojilerin desteği ve küresel ekonominin toparlanmasıyla, akıllı telefonu pazarı toparlanacak.

Samsung, Küçük Pazarlarda Daha İyi Gidiyor

Güney Kore üretim devi Samsung, daha küçük akıllı telefon pazarlarında daha iyi bir grafik çiziyor gibi görünüyor. Rapora göre Samsung, 2020'nin 2. çeyreğinde 45 küçük akıllı telefon pazarının 33'ünde liderlik yaptı.

Bu pazarlar arasında Endonezya ve Tayland'ın Güneydoğu Asya (SEA) ülkeleri ilk iki sırada yer aldı. SEA alt bölgesindeki çoğu pazar, coronavirüs etkilenmesine rağmen, 2020'nin 2. çeyreğinde büyümeye devam etti.


Yazarın Diğer Yazıları

Çinli İşlemci Üreticisi “SMIC” ABD Tarafından Kara Listeye Alınıyor Önceki

Çinli İşlemci Üreticisi “SMIC” ABD Tarafından Kara Listeye Alınıyor

Oppo, TikTok Benzeri Bir Uygulama Tanıtmaya Hazırlanıyor Sonraki

Oppo, TikTok Benzeri Bir Uygulama Tanıtmaya Hazırlanıyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.