Çinli TCL, Çok Farklı Bir Konsept Telefonun Videosunu Yayınladı


Çinli teknoloji firmalarından olan TCL firması, özellikle son dönemde adından söz ettirecek akıllı telefonlar ile gündeme gelmektedir. Şirket bu seferde, sarılabilir ekrana sahip bir akıllı telefonun videosunu paylaştı.

Çinli teknoloji firması TCL; yıllardır akıllı telefon endüstrisinde aktif bir rol oynamaktadır. Şirket, Palm ve HP'nin akıllı telefon şubesini satın aldıktan sonra, TCL, BlackBerry ve Alcatel'in lisans haklarını da almayı başardı. TCL, geçtiğimiz yıldan bu yana, kendi üretimi olan 10 Pro adlı amiral gemisi akıllı telefonları, TCL 10 serisi etiketi ile piyasaya sürüyor.

TCL, Ocak ayında gerçekleşen CES 2020'de yeni bir akıllı telefon piyasaya süreceğini ve bu akıllı telefonuna yeni bir konsept getireceğini söylemişti. Herkes TCL firmasının katlanabilir bir akıllı telefonu piyasaya süreceğini düşünüyordu.

Şirket'in paylaştığı bir görüntüye göre, TCL firması gerçek katlanabilir bir akıllı telefon yerine, ekran üzerinde sarılabilen bir konsept geliştirdi. Şirket bu tasarımı, son dönemin en ilginç teknolojisi olduğu görünmektedir. TCL akıllı telefonun prototipini gösteren bir video yayınlandı. Bu video'yu izlemelisiniz.

TCL Dünyanın İlk Ekran Üzerinde Sarılabilen Akıllı Telefonun Videosunu Sızdırdı

TCL Dünyanın İlk Ekran Üzerinde Sarılabilen Akıllı Telefonun Videosunu Sızdırdı

Yayınlanan video kısa olmasına rağmen, akıllı telefon hakkında bazı bilgileri kullanıcılara vermektedir. Sarılabilir akıllı telefonun; 4,5 inçlik ekrana sahip bir akıllı telefon olacağı bildirilmektedir. Ayrıca; cihazın kalınlığını önemli ölçüde artırmadan 6,7 inç'e kadar nasıl uzayabileceğini gösterir.

TCL, esnek arka OLED ekranlara dayalı bir teknoloji geliştiriyor. Üretici, şu anda bu tür ekranların 200 bin kez daraltılabileceğini ve genişletilebileceğini söyledi. IFA'da Çinli üretici, böyle bir ekrana sahip cihazları 2020'nin sonuna kadar pazara getirmeyi planlamadığını duyurdu.

DisplaySearch ve DSCC'nin Kurucusu ve Baş Analisti Ross Young, video hakkında yorum yaptı ve sarılabilir ekrana sahip akıllı telefonlar piyasaya çıktığında büyük bir ilgiye sahip olacağını söyledi. Ayrıca Young, bu tür cihazların piyasaya sürülmesinin aslında büyük bir yarışın ibaresi olduğu ve bu teknolojiyi görmek için uzun süre beklemek zorunda kalmacağımızı belirtti.

TCL, Görünmez Kameraya Sahip Bir Akıllı Telefon Tasarladığını Bildirdi

Son zamanlarda TCL, piyasadaki diğer tüm akıllı telefonlardan sıyrılan fütüristik bir telefonun patentini aldı. Birincisi, ön kamerası ekran yüzeyinin altına yerleştirilmiş bir cihaz olurken, ikinci tasarım akıllı telefonun arkadaki ana kamerası da görünmez olacaktır.

TCL, Görünmez Kameraya Sahip Bir Akıllı Telefon Tasarladığını Bildirdi

Önümüzdeki yılın başlarında bu alt ekran ön kamera teknolojisinin çok sayıda akıllı telefon modelinde kullanılması bekleniyor ve 1 Eylül'de ekran altında kameralı ilk ticari akıllı telefon olan ZTE Axon 20 tanıtılacak. Bu tasarım sayesinde cihazların ön tarafında, kesiksiz veya deliksiz bir ekran görüyoruz, ancak günümüz standartlarına göre çerçeveler oldukça geniş olduğuda aşikardır. 

Patent'te görünen çizimlere bakıldığında TCL akıllı telefonun tasarımı, bu yılın başlarında gördüğümüz OnePlus Concept One ile aynı (veya benzer) teknolojiyi kullanması mümkündür. Bu telefon, renk değiştiren bir cam arka kapağa sahiptir ve kullanılmadığı zaman kamera görünmez.

TCL'nin patentli telefonunun sağ tarafında, sesi açmak ve ayarlamak için düğmeler görüyoruz. Sol ve üst tarafta düğme ve konektör yoktur. Altta, yalnızca USB-C konektörü görünür.


Yazarın Diğer Yazıları

Akıllı Telefonunuzu Kötü Amaçlı Yazılımlardan Nasıl Korursunuz? Önceki

Akıllı Telefonunuzu Kötü Amaçlı Yazılımlardan Nasıl Korursunuz?

Facebook ve Apple, Bulut Oyun Alanında Anlaşamadı! Sonraki

Facebook ve Apple, Bulut Oyun Alanında Anlaşamadı!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.