Facebook ve Apple, Bulut Oyun Alanında Anlaşamadı!


Facebook uzun zamandır “Bulut Oyun Alanında” çalışma yürütmektedir. Şirket bulut oyun platformunda, son aşamaya geldiğini ve ilk beş oyunu ücretsiz sunacağını açıkladı. Ama bu oyun platformu, Apple'ın İOS sisteminde olmayacak!

Facebook uzun bir süredir bulut oyun platformu üzerinde çalışma yürütüyordu. Şirket kısa süre önce de bir açıklama yaparak “ilk bulut oyun platformunu” piyasaya sürdüğünü açıkladı.

Ancak bu oyunlara; Android'de Facebook Uygulamasından, Facebook'un Oyun Uygulaması üzerinden veya PC'de Facebook web sitesinden erişebilirsiniz. Ancak Facebook, bu oyunları Apple'ın iOS mobil işletim sisteminde sunmamaktadır. 

iPhone kullanıcılarının, Facebook'un piyasa sürdüğü yeni bulut oyun platformundan faydalanamayacak gibi görünüyor. Şirket, bu oyunları Apple'ın uygulama mağazasında yayınlamanın mümkün olup olmadığının net olmadığını iddia ediyor. Facebook şuan için sadece, bulut tabanlı 5 oyun ile piyasaya girdiğini bildirdi.

<a href='/facebook/'>Facebook</a> ve Apple Bulut Oyun Alanında Anlaşamadı!

 Bu yılın başlarında, iki ABD teknoloji devi Facebook ve Apple oyun sektöründe yoğun bir çatışma yaşadı. O zamanlar Facebook, oyun uygulamasının iOS sürümü aracılığıyla kullanıcılara daha fazla “mini oyun” sunmak istiyordu. Ancak uygulama mağazasının kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Apple tarafından engellendi.

Facebook tarafından başlatılan bulut oyunlarına ilişkin olarak Apple, kendi akıllı telefonlarındaki Safari tarayıcısı üzerinden bulut oyunları sağlayabileceğini de açıkladı. Ancak Facebook, bu yaklaşımın bazı sınırlamaları olduğunu söyledi ve mevcut gelişmelerden memnun olmadığını açıkça ortaya koydu.

Facebook Bulut Oyun Platformu; Apple İOS Sistemi Hariç Tüm Kullanıcılara Sunuldu

Sektördeki bazı insanlar, Facebook'un daha fazla bulut oyun hizmeti başlatmadan önce bu sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi. Çünkü iOS platformu, mobil oyun kullanıcılarının en yüksek tüketim seviyesine sahip alanıdır. Bu yüzden Facebook, iPhone kullanıcı pazarından yoksun kalmamak adına, bu alanda ilerlemesi gerektiğini birçok yorumcu tarafından dile getirildi.

Facebook, uzun süredir platformu aracılığıyla oyun sağlıyor. Bunların en ünlüleri arasında; Farmville, Candy Crush Saga ve Clash of Clans sayılabilir. Ancak bu oyunlar, Flash veya HMTL5 teknolojisine dayanıyor ve kullanıcının cihazında yerel olarak çalışıyor.

<a href='/facebook/'>Facebook</a> Bulut Oyun Platformunu; Apple İOS Hariç Tüm Kullanıcılara Sundu

Buna karşılık, yeni başlatılan bulut tabanlı oyunlar Facebook'un sunucularında destek alacak. Facebook'un “bulut oyun platformu” oyunculara daha üst düzeyde bir oyun deneyimi sunacağı bildirildi.

Ancak şu anda, bu bulut oyunu ürün grubu beş ücretsiz oyunla sınırlıdır. Bunlar; Asphalt 9, Endless Showdown: Adventure, PGA Tour, Card Game: King Arthur's Legend ve WWE Superstar Card olduğu açıklandı. 

Facebook bulut oyunları konusunda, rakiplerinden gelen eleştirilerden kaçınmak için ilk beş oyunu ücretsiz yapmıştır. Ancak şirket, gelecekte daha popüler olan diğer oyunları da yavaş yavaş bulut oyun ürünlerine dönüştürmeyi planlıyor.

Facebook, oyun konsolları veya PC'ler yerine akıllı telefonlar için tasarlanmış oyunlara odaklanarak, kullanıcıların bu aşamada ek oyun denetleyicileri veya diğer özel donanımlar satın almalarına gerek olmadığına inandırmak istiyor. Facebook bu alanda, kendini daha iyi geliştirmek için farklı çalışmalarında olduğunu bildirdi.


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Çinli TCL, Çok Farklı Bir Konsept Telefonun Videosunu Yayınladı

Sonraki

Kalbinize dokunacak yürek burkan filmler

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.