Dünya'daki Bütün Okyanuslar Donarsa Ne Olur?

Dünya'daki Bütün Okyanuslar Donarsa Ne Olur?

Dünya'mızdaki okyanuslar 650 milyon yıl önce bile olsa daha önce de donmuştu. Peki şimdi olsa nasıl olur?

Jeolojik kanıtlara göre en sonuncusu yaklaşık 650 milyon yıl önce olmak üzere en az iki kere donmuşlardır. yeterince tek hücreli bu olayı sağ atlattı ve bugünkü biyoçeşitliliğin temelini attılar ancak eldeki fosil kayıtları bu kadar şanslı olmayan çok hücreli yaşam formlarının olup olmadığını söyleyebilmek için yeterli değildir.

Peki okyanuslar tekrar donarsa ne olur?


1
Petrol fiyatları günümüze göre çok daha fazla artış gösterir
Dünya’daki petrol ticaretlerinin çoğunun sevkiyatı deniz yolu ile yapılmaktadır. Okyanusların donması ile birlikte nakliye de duracaktır bundan dolayı petrole en ihtiyaç duyulan anlarda petrol tedariki sağlanamayacaktır. Bunun sonucunda da petrolün değeri kat ve kat artacaktır.


2
Besin zinciri çökecek bu durumda da hayat duracaktır
Okyanusların üzerini kaplayacak buz tabakası suyun altına ulaşacak ışığın çoğunu engelleyecek ve deniz yosunlarını öldürecektir. Önce bu yosunlarla beslenen canlılar, sonra o canlılar ile beslenen canlılar derken okyanuslarda yaşam neredeyse tamamen yok olacaktır.
Sadece hidrotermal bacalar çevresinde yaşayan derin deniz organizmaları hayatta kalabilecektir.


3
Bitkiler ölür oksijen azalır
Buz güneş ışığını sudan daha fazla yansıtır. Bu nedenle iklim sert bir şekilde soğuyacak ve küresel ortalama sıcaklık hızla düşecektir. Bitkiler susuzluktan ölecek ve sonucunda daha az karbondioksit bitkiler tarafından oksijene çevrileceği için bir yerde oksijen tükenecek ve yaşam sonlanacaktır.
biriken karbondioksit atmosferde birikecek ve gezegeni yeniden ısıtacaktır ancak buzu eritmek milyonlarca yıl sürecektir. Hher son bir başlangıçtır, demek burada uygun olacak...

Yazarın Diğer Yazıları

Katilleri 3 Boyutlu Olarak Görebileceğimiz Among Us VR'ın Çıkış Tarihi Belli Oldu Önceki

Katilleri 3 Boyutlu Olarak Görebileceğimiz Among Us VR'ın Çıkış Tarihi Belli Oldu

The Witcher Kadrosuna Katılacak Dört Yeni Oyuncu Açıklandı Sonraki

The Witcher Kadrosuna Katılacak Dört Yeni Oyuncu Açıklandı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.