e-Devlet'ten En Çok Değiştirilen İsimler Belli Oldu!

e-Devlet'ten En Çok Değiştirilen İsimler Belli Oldu!

e-Devlet üzerinden isim ve soy isim değişikliği imkanı devam ediyor. Şimdiye kadar 433 bin 488 kişinin isim ve soyisimleri değiştirmek için başvurduğu açıklandı. İşte en çok değiştirilen isimler!

Mahkeme kararı gerektirmeksizin e-Devlet'ten isim ve soyisim değiştirme imkanı ilk olarak 2017'de yazım hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişikliğini sorunun gidermek için getirilmişti.

2019 yılında ise eklenen geçici madde ile belirlenen süre 3 yıl daha uzatıldı. Yeni hüküm ile genel ahlaka uygun olmayan ve toplum tarafından gülünç karşılandığı kabul görmüş isimlerin de mahkeme kararı gerekmeksizin isim değiştirme imkanına olanak tanındı. 6 Aralık 2022'de sona ereceği açıklanan hizmetin süresi ise 24 Aralık 2022 tarihine uzatıldı.

400 binden fazla kişi e-Devlet'ten adını ve soyadı değiştirdi

2017 yılından bugüne kadar 134 bin 818 kişi adını, 298 bin 670 kişi ise soyadını değiştirdi. En çok değişiklik ypaılan iller ise İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Antalya, Adana ve Bursa oldu.

e-Devlet üzerinden en çok değiştirilen ad ve soyadlar

Vatandaşlar en çok "Yunis, Memet, Rabiye, Hava, Esme, Ümüt, Sümeyya, Firdes, Perişan, Sadet" isimlerini değiştirdi. Soyad değişikliğinde ise "Çoşkun, Uğuz, İşik, Çinar, Top, Kör, Aydin, Dalkıç, Turğut, Kahriman" soyadları ilk sıralarda yer aldı.


Yazarın Diğer Yazıları

Samsung, Bir Sonraki Amiral Gemisine 200MP Kamera Getirecek! Önceki

Samsung, Bir Sonraki Amiral Gemisine 200MP Kamera Getirecek!

PlayStation VR2 2023'ün Başlarında Piyasadaki Yerini Alacak! Sonraki

PlayStation VR2 2023'ün Başlarında Piyasadaki Yerini Alacak!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.