En iyi İnternet tarayıcısı hangisi

En iyi İnternet tarayıcısı hangisi

Herkes Chrome fantastik bir tarayıcı diyor, ancak yeni rakipler arasında hala en iyisi mi? Şuan size en uygun tarayıcı hangisi? En iyi tarayıcıyı nasıl bulabilirsiniz.

Bir web tarayıcısı seçmek bir işletim sistemi veya akıllı telefon seçmek gibi değildir. Seçimlerinizin daha detaylı olduğu MacOS, Windows veya Chrome OS seçiminden farklı olarak, tarayıcılar arasında seçim yapmak daha basit ve sancısız olur. Bugün makalemizi okumayı bitirir bitirmez hangi tarayıcının sizin için en uygun olduğunu öğrenebilir ve hemen indirebilirsiniz. Ama o tarayıcı hangisi. Hangisi daha hızlı? En güvenli ve en özel hangisi?

Karar vermenize yardımcı olmak için, bugün piyasadaki en iyi tarayıcıları inceledik ve onları iliklerine kadar deştik. Bazıları sıfırdan inşa edilmiş olsa bile, bu tarayıcılar harika bir çevrimiçi deneyim için en iyi seçenekler arasında.

En iyi İnternet tarayıcısı hangisi


1
En iyi web tarayıcısı: Google Chrome
Chrome her bilgisayarda var neredeyse - bunun da çok haklı nedenleri var. Sağlam bir özellik kümesi, tam Google Hesabı entegrasyonu, gelişen bir uzantı ekosistemi ve güvenilir bir mobil uygulamalar paketi sayesinde Chrome'un neden web tarayıcıları için altın standart olduğunu görmek kaçınılmazdır. Chrome, kabul edilen endüstri standartlarına uymayan bazı reklamları bile engeller.

Chrome ayrıca mevcut en iyi mobil entegrasyonun bir kısmına da sahiptir. Her büyük platformda kullanılabilen bir mobil uygulama sayesinde, verilerinizi senkronize tutmak kolaydır ve birden fazla cihaz arasında gezinmeyi çok kolaylaştırır. Tek bir cihazda Google hesabınıza giriş yapın ve tüm Chrome yer imleriniz, kaydedilmiş verileriniz ve tercihleriniz hemen ortaya çıkar. Aktif uzantılar bile senkron bir şekilde yeni tarayıcınızda açılır. Diğer platformlarda bulabileceğiniz standart bir özelliktir, ancak Chrome’un entegrasyonu rakipsizdir.

2
Google, tarayıcının 10. doğum gününü önemli bir görsel yeniden tasarım ve bazı güzel yeni özelliklerle kutlamak için Chrome 69'u piyasaya sürdü. Kullanıcı arayüzü yuvarlatılmış ve düzeltilmiş, daha yumuşak ve daha çekici bir estetik için önceki tüm keskin kenarlarını ve sert açılarını yitirmiştir. Sekmeler, daha fazla gözüken favoriler sayesinde tanımlanması daha kolaydır, bu da genellikle çok sayıda sekme açık tutan herkes için mükemmeldir. Chrome 71'den itibaren, eski arayüze geri dönemeyeceğinizi unutmayın.

3
Ek olarak, Chrome’un şifre yöneticisi artık bir kullanıcı bir web sayfasında yeni bir hesap oluşturduğunda otomatik olarak güçlü şifreler oluşturur ve önerir. Arama çubuğu veya Omnibox, artık çok daha faydalı cevaplardan oluşan “zengin sonuçlar” sağlıyor. Son olarak, sık kullanılanlar artık daha erişilebilir durumdalar ve artık Yeni Sekme sayfasında yönetilebiliyorlar. Chrome 74’de yapılan son değişikliklerden bazıları, Windows 10’un tema ayarlarını izleyen karanlık bir mod ve Gizli Algılama Engelleme özelliği sayesinde sitelerin gizli çalıştığını bilmelerini sağlar.

Sonuç ne? Chrome hızlı, ücretsiz, hafif ve hatta daha iyi görünümlüdür. Gelişen bir uzantı sistemi ile, tam özellikli ya da istediğiniz gibi eşleştirildi. Her şey olması gerektiği yerde, gizlilik ve güvenlik kontrolleri basit olarak. Hangi tarayıcıyı kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz, Chrome'u kullanmanız gerekir.

4
En iyi Chrome alternatifi: Mozilla Firefox
Firefox, Chrome'a çok yakın. hem de çok çok yakın. Mozilla, tarayıcıyı Firefox Quantum'a ve VR odaklı alternatif Firefox Reality'ye yükseltmek gibi çabalar sayesinde, siteden siteye gezinmek için gerçekten modern bir deneyim yapma yolunda büyük adımlar atıyor. Mozilla’nın tanıdık eski bekleyen tarayıcısının kullanıcı arayüzünü sıfırdan yeniden inşa etmesi, bir web tarayıcısının ne olması gerektiğine daha temiz, daha modern bir bakış açısı sunması ve hatta şifresiz bir tarama deneyimi sunması kısa sürede çok mesafe katettirdi.

Sadece makyajvari değişiklikler yok. Sahnenin arkasında devam eden etkileyici bir mühendislik var. Firefox Quantum, çok çekirdekli işlemcileri, rakiplerinin henüz yapmadığı şekilde kullanmak için tasarlanmıştır. Günlük kullanımınızda büyük bir fark yaratmayacak, ancak Mozilla Corporation, ilerlemeye devam edeceği bir avantaj sağlayacağını umuyor. Geleceği şimdiden inşa ederek Firefox Quantum, her yıl daha hızlı işlemcilerden yararlanmak için daha iyi bir konum

5
Bu değişikliklerin altında hala hepimizin bildiği ve sevdiği aynı Firefox var. Derin bir uzantı kataloğu ve kullanıcı arayüzü özelleştirmesi ile yetenekli bir tarayıcıdır. Yeni Firefox Mobile uygulaması da Kuantum uygulamasını aldı, bu yüzden her zamankinden daha hızlı ve daha düzenli. Mobil Firefox uygulamasını edinin ve yer imlerini cihazlar arasında paylaşın ancak ayrı bir Firefox hesabı için kaydolmanız gerekir. Ne yazık ki, platformlar arasında ayarları yönetmek Chrome'daki kadar sorunsuz değil.

6
Son revizyonda bile, Firefox rahat ve tanıdık bir yoldaştır. Chrome'dan daha uzun zamandır bulunduğundan, üniversitenizde veya işyerinizde karşılaşabileceğiniz benzerleri bazı eski web uygulamaları Firefox'ta Chrome'da olduğundan daha iyi çalışıyor. Bu nedenle elinizin altında olmasından bir zaarar gelmez. Ve en son sürüm olan Firefox 68, internette gezinirken faaliyetlerinizi takip etmek isteyen siteleri güvende tutmaktan her zamankinden daha iyi bir iş çıkarır.

Birincil tarayıcı olarak, Firefox Chrome’un sunmadığı pek fazla birşey sunmuyor ama son güncellemesi eğer farklı birşeyler arıyorsanız çok cazip bir hale getiriyor.

7
En yenilikçi web tarayıcısı: Opera
Aynı zamanda saygın bir tarayıcı ve popüler bir alternatif olan Opera, Chrome’un DNA'sının çoğunu paylaşıyor. Her iki tarayıcı da Google’ın Chromium motoruna dayanıyor ve bunun sonucunda çok benzer bir kullanıcı deneyimine sahipler. Her ikisi de karma bir URL / arama çubuğuna sahiptir ve her ikisi de nispeten hafif ve hızlıdır.

Opera’nın yerleşik özelliklerine bakmaya başladığınızda farklar ortaya çıkıyor. Chrome, kullanıcıların isteyebileceği işlevsellik sağlamak için bir ekosisteme güveniyorsa, Opera doğrudan tarayıcının içine yerleştirilmiş birkaç özelliğe daha sahiptir. Ayrıca, tahminli bir web sitesi önyükleme yeteneği de sunuldu ve bir Anında Arama özelliği, mevcut sayfa arka plana kaybolurken arama sonuçlarını kendi pencerelerinde ayırıyor ve kullanıcıların araştırma görevine daha kolay odaklanmalarını sağlıyor.

8
Opera 55'ten itibaren, Chrome uzantısını Chrome web mağazasından da yükleyebilirsiniz, yani yalnızca uzantıları Chrome kullanıyormuş gibi çalıştıramazsınız, uzantıları keşfetmek ve yüklemek de Google’ın popüler tarayıcısında olduğu kadar kolaydır. Chrome’un çok çeşitli uzantıları sizin için önemliyse, Opera ilginç bir alternatif haline gelir. Opera 56 ile, tarayıcı daha da geliştirildi, bu da Opera'nın web sayfalarını hızlı bir şekilde gezinmek için en iyi tarayıcılardan biri olabileceği anlamına geliyor.

Opera ayrıca sayfaları daha sonra okumak üzere kaydetmek için yerleşik bir “Depo” özelliğine de sahiptir. Daha sonra okumak üzere sayfa kaydetmek için Pocket veya Evernote hesabına kaydolmanıza gerek yoktur. Benzer şekilde, Opera en sık ziyaret ettiğiniz sayfalarınızı tek bir yere yerleştiren bir hızlı arama menüsüne sahiptir. Chrome bunu da yapar, ancak yalnızca boş bir sekmede. Opera'nın yerleşik bir sınırsız VPN servisi vardır ve bu da onu daha güvenli bir seçenek yapar.

9
Ancak en büyük değişiklik, tarayıcının tasarımında yeni bir sınırsız tasarım, Web 3 desteği ve kullanıcıların blockchain tabanlı sitelere hazırlanmalarını sağlayan bir Kripto Cüzdanı'nın tam bir yenilemesi olan Opera 60 ve Reborn 3 ile oldu. Bazı ciddi gizlilik ve güvenlik sunan özelliklerle dolu bir tarayıcı arıyorsanız, Opera mükemmel bir seçimdir.

Saçları bölme alanımızın iyi olduğunu görebiliyoruz, bu nedenle tarayıcı seçiminizin, günlük olarak kullandığınız diğer hizmetlerden veya uygulamalardan çok, tamamen kişisel tercihlerinize bağlı olduğunu unutmamak önemlidir. Opera eşsiz bir görünüme ve hislere sahiptir ve Firefox ve Chrome'un en iyi özelliklerinden bazılarını birleştirir.

10
En çok potansiyele sahip web tarayıcısı: Microsoft Edge
Microsoft, kendi tarama motorunu kullanan ve işletim sistemiyle birlikte güncellenen Edge adlı Windows 10 için kendi yeni tarayıcısını oluşturdu. Bu proje tartışmasız bir başarısızlıktı, çünkü Edge, Windows 10'da yerleşik ve varsayılan tarayıcı olarak ayarlanmış olsa bile pazar payı elde edemedi.

Buna cevaben, Microsoft, Edge’i Chromium tarayıcısı olarak yeniden yazıyor, Google’ın öncülüğünü yapıyor ve kendi başına bir şeyler yapıyor. Yeni sürüm şu an beta sürümünde ve eski Edge’e yakın bir benzerlik taşıyor olsa da, içinde tamamen farklı bir tarayıcı var.

Bu noktada yeni Edge hakkında söylenecek çok fazla bir şey yok. İsterseniz beta sürümlerinden birini deneyebilirsiniz ve tarayıcının nasıl çalıştığını görebilirsiniz. Platformlar arasında bazı ayarları (ancak hepsini değil) senkronize etme, sınırlı Chrome uzantıları kullanma ve tarayıcıyı bazı sınırlı şekillerde özelleştirme olanağı vardır.

11
Peki neden bu kadar kısıtlı olduğu halde yeni sürüme odaklanıyoruz? İlk olarak, bununla yüzleşelim - geliştiricisi tarafından terkedilmiş bir tarayıcıya yatırım yapmak için hiçbir neden yoktur. İkincisi, yeni Edge eskisinin hiç yapmadığı bir şeye sahip - MacOS dahil tüm platformları çalıştırıyor, yani Microsoft’un işletim sistemine bağlı olmayan diğer tarayıcılar için daha uygun bir alternatif.

Chrome veya Firefox’tan biraz daha deneysel bir şey arıyorsanız, Edge Chromium Beta’yı ateşleyin ve neler yapabileceğini görün. Şaşırmış olabilir ya da olmayabilirsiniz Edge artık Windows 10'dan ayrılıyor, yani daha düzenli olarak güncelleniyor.

12
Alternatif tarayıcılar - Apple Safari
Yalnızca Apple platformlarını çalıştırıyorsanız, varsayılan tercihiniz değilse Safari'yi düşünebilirsiniz. Safari oldukça hızlı olmakla birlikte, en hızlı Mac tarayıcısı olmayabilir, ancak çok yavaşlamayacağınızı hissetmeniz için yeterince hızlıdır ve MacOS ile en bütünleşmiş olanıdır, bu da kendinizi daha fazla evinizde hissedeceğiniz anlamına gelir. Bazı Mac'e özgü optimizasyonlar sayesinde de daha iyi pil ömrü elde edersiniz.

Nasıl izlendiğinizi en aza indirmek istiyorsanız Safari iyi bir seçimdir. Ayrıca bir iPhone ve / veya iPad kullanıyorsanız, Mac'inizde Safari kullanmak platformlar arasında en kusursuz geçişi sağlayacaktır.

13
Vivaldi
Vivaldi gerçekten eşsizdir. Hiçbir iki Vivaldi kullanıcısı aynı kuruluma sahip olmayacak. İlk kez çalıştırdığınızda, tarayıcınızı sizin için anlamlı bir şekilde düzenleyen bir kurulum işlemi boyunca yönlendirilirsiniz. Sekmelerinizin ve adres çubuğunuzun nereye gideceğini ve tarayıcının sekmelerinin sayfanın üstünde mi yoksa ayrı bir yan panelde mi görüntülenmesini istediğinizi seçersiniz. Vivaldi 2.0, kişiselleştirme özelliklerini geliştirdi ve erişimlerini kolaylaştırdı.
Bu tarayıcı kişiselleştirmede üstündür ve yukarıda belirtilen UI seçeneklerine ek olarak, modern bir PC'de güncel veya yerinde hissettiren çeşitli zevkli temalar arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca, izleme modunda olmayan arama aracını gizlilik modundayken varsayılan seçenek haline getirmek için DuckDuckGo ile yakın bir ekip çalışması gibi bazı üstün gizlilik artırıcı özelliklere de sahiptir. Son olarak, en son sürüm daha güçlü sekme yönetimi, daha akıllı gezinme için Web Panelleri gibi geliştirmeler ekledi.

14
Brave
Etrafındaki en sıradışı tarayıcılardan biri Brave. En cesur tarayıcı adayınız. Brave, tüm web sayfalarındaki tüm reklamları varsayılan olarak engeller; bu da tartışmasız en hızlı tarayıcı olmasını sağlar. Reklamlar, kaç web sitesinin para kazandığının büyük bir bölümüdür. Reklamları engelleyin ve aniden en önemli web finansal aracı ortadan kalkar. Brave Ödül programının öne çıktığı yer de tam burasıdır. Kullanıcılar, Brave'in tarama akışına yerleştirdiği alternatif reklamları gördüklerinde “Temel Dikkat Simgeleri” yani BAT'ları alacaklardır. Kullanıcılar, belirteçlerinin bir bölümünü yayıncılara aktarabilirler. Gelecekte, Brave, yayıncıların gemiye atlayıp BAT'lara karşılık olarak premium içerik sunmalarını umuyor.

Kullanıcılar için neler var? Basitçe söylemek gerekirse, reklamların web sitesi içeriğiyle birlikte indirilmesini beklemiyorsanız, web deneyiminiz çok daha hızlı görünecek. Ayrıca, Brave kullanıcı takibi yapmaz ve onu özel bir tarayıcı yapar.

15
Tor
Tor Tarayıcı, çok özel bir amaca hizmet eden bir Firefox sürümüdür. Trafiğinizi, adsız sunuculara yönlendirerek sizi görünmez kılmaya yönelik açık bir ağla birleştirilmiş bir yazılım olan Tor (Soğan Router) için basit bir giriş noktası sağlar. Kesinlikle kusursuz olmasa da, birisinin web'de gezinmek için doğru şekilde yapılandırıldığında ve Tor Browser gibi bir şey kullandığınızda sizi tanıması çok zor. Özellikle bir VPN ile birleştirildiyse.

Tor Tarayıcı ve Tor ağının, baskıcı hükümetleri olan ülkelerde yaşayan insanlar, gazeteciler ve aktivistler gibi meşru kullanımı vardır. Koyu renkli ağ aynı zamanda Tor kullanan insanların hedeflerinden biridir ve bu da bir takım nefret dolu ve yasadışı siteler içerir. Her halükarda, web’deyken tamamen anonim kalmak istiyorsanız, Tor Tarayıcı ve ağ tam size göre.

16
Kıyaslama testleri
Pekala, önerilerimizi gördünüz - ancak hala daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, aşağıdaki test sonuçlarımıza göz atın.

Karşılaştırmadan hem Internet Explorer hem de Apple’ın Safari web tarayıcısını düşürdüğümüzü fark edeceksiniz. Microsoft’un yaşlanan tarayıcısı yıllar içinde bazı iyileştirmeler yaptı, ancak artık Windows 10’da varsayılan tarayıcı değil ve minimum seviyenin ötesinde bir şey sunmuyor. Bugün var olmasının tek nedeni, bazı şirketlerin eski uygulamalar için buna ihtiyaç duyması. Apple’ın Safari web tarayıcısı hala birçok Mac kullanıcısı tarafından kullanılsa da, Windows’ta artık güncellenmiyor ve bu yüzden de onu ana listeden kaldırdık.

17
Çoğu tarayıcı web standartlarıyla uyumludur ve performansı nispeten kolay bir şekilde ele alır. Sıradan bir kullanıcı muhtemelen bugünün modern tarayıcıları arasındaki görüntü oluşturma hızındaki farkı anlamayacaktır, çünkü altı tarayıcı da birkaç yıl öncesine göre daha hızlı ve daha yalındır.

Modern web uygulamalarına odaklanan en son Jetstream 2 kıyaslama sistemini kullandık ve Edge bir numaralı sıralamada kaldı. Eski Edge sürümü testi tamamlamadı ve bu nedenle kazanan Chromium sürümü oldu. Opera ikinci sırada ve Chrome hemen arkasında, Firefox ise en düşük puanla son sırada yer alıyor.

18
Mozilla’nın Kraken benchmarkı, Firefox'u birinci gösterdi, ikinci olarak Edge Chromium ve üçüncü olarak Chrome geliyor. Opera dördüncü sırada gelir ve eski Edge en sonda gelir.

İlginç bir şekilde, Chrome ve Edge Chromium, HTML5 uyumluluk testinde geride kaldı. Opera ilk gelirken ikinci Firefox gelir.

19
Güvenlik ve gizlilik
Güvenli gezinme için en değerli araç, özellikle her web tarayıcısının geçmişte güvenlik ihlalleriyle karşılaştığını düşündüğünüzde, kullanıcının takdirine bağlıdır. Özellikle, Internet Explorer ve Chrome’un, kullanıcıların güvenlik ve gizlilik bilgilerini koruma konusundaki itibarı, en iyi durumdadır.

Chrome, Safari, Vivaldi, Opera ve Firefox, potansiyel olarak tehlikeli siteleri tespit etmek için Google’ın Güvenli Tarama API'sine güveniyor. Sürekli güncellemeler sayesinde Mozilla, Chrome ve Opera'nın tümü sürekli güvenlik geliştirmeleri yapar.

20
Tüm tarayıcılar ayrıca özel bir oturum seçeneği sunar. Özel oturumlar, tarihin, geçici internet dosyalarının ve çerezlerin depolanmasını önler. Do Not Track için tarayıcı desteği hala belirsizdir ve 2013 NSS çalışmasının yalnızca Internet Explorer'ı potansiyel olarak tehlikeli sitelerin yüzde 90'ından fazlasında kullanılan izleyicileri engellediğini gösterdiğini belirtmek gerekir.

Mozilla, son yıllarda mahremiyete odaklanarak kendisini diğerlerinden ayırmaya çalışmak için bazı adımlar attı. Sosyal ağın bir kullanıcının bilgilerini almasını zorlaştırmak için yakın zamanda bir Facebook Konteynerine giriş yaptı.

Yazarın Diğer Yazıları

Kod yazmaya başlayacaklara tavsiyeler Önceki

Kod yazmaya başlayacaklara tavsiyeler

PewDiePie LeBron James'ten Daha Çok Seviliyor Sonraki

PewDiePie LeBron James'ten Daha Çok Seviliyor

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.