Esnemek Neden Bulaşıcıdır? Bulaşıcı Esneme Dikkati Arttırıyor!

Esnemek Neden Bulaşıcıdır? Bulaşıcı Esneme Dikkati Arttırıyor!

Esneme kişinin uykulu hissettiğini gösteriyorsa, birini esnerken izlemek beyninizi uyarabilir.

Birinin esnemesini izlemenin neden sizde ağzınızı açmaya yönelik benzer bir dürtüyü tetiklediğini hiç merak ettiniz mi? Bilim adamları esnemenin arkasındaki fizyolojik amacı anlamış olsa da, sosyal canlılar arasında neden bu kadar bulaşıcı olduğunun nedeni onları şaşırtıyor.

Kişi genellikle derin uykudan uyanmak veya yorucu bir günün ardından yatağa gitmek gibi bir aktivite durumundan diğerine geçerken esner. Esnemenin uzun zamandır karbondioksiti dışarı vermenin ve oksijeni yenilemenin bir yolu olduğuna inanılıyordu. Ancak şimdi, esnemenin beyni soğutmak için ılımlı kan sıcaklığıyla daha fazlasını yapması gerektiği görülüyor. Animal Behavior dergisinde yayımlanan bir araştırma, bulaşıcı esnemelere daha fazla ışık tuttu.

Bulaşıcı Esnemenin Etkileri

Esnemek Neden Bulaşıcıdır?Bireyler arasında art arda bulaşıcı esneme söz konusu olduğunda, bu davranışın bir grup içinde uyanıklığı artırmak için evrimleşmiş olabileceği açıklandı. Buradaki fikir, esneme kişinin uykulu hissettiğini gösteriyorsa, esnemesini izlemek grubun diğer üyelerini uyarabilir. Bu esneyen kişinin düşük uyanıklığını telafi eder ve sırayla grubun genel uyanıklığını arttırır.

Bu fikri açıklamak için geçen yıl bir araştırma yapıldı. İnsanlara yılan gibi tehdit edici ve kurbağa gibi tehdit edici olmayan fotoğraflar gösterildi. İnsanlara önce esneme videoları izletildi, ardından görüntüler gösterildi.

Daha sonra galeriden resim seçme yetenekleri test edildiğinde; İnsanların esnemesini videosunu izledikten sonra, yılan resimlerindeki tehdit edici uyarıları daha verimli bir şekilde algılayabildiği gösterildi. Ancak, kurbağa resmini tespit etme yeteneğinin değişmediğini görüldü.


Kaynak: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0003347222000719

Yazarın Diğer Yazıları

NASA, Samanyolu Galaksisinde Süper Kara Delik Buldu Önceki

NASA, Samanyolu Galaksisinde Süper Kara Delik Buldu

Elon Musk, SpaceX Ürünleri için Yakında DOGE ile Ödeme Seçeneğini Açacak Sonraki

Elon Musk, SpaceX Ürünleri için Yakında DOGE ile Ödeme Seçeneğini Açacak

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.