Evde VPN Kullanmalı mıyım?

Evde VPN Kullanmalı mıyım?

Evde kalmak, pandemi sırasında kendinizi korumanın en etkili yoluydu ve bu, evde çok daha fazla çevrimiçi zaman anlamına geldi. Bir VPN, bu kritik bağlantının güvenliğini sağlamaya yardımcı olabilir.

Bir VPN, trafiğinizi siz ve sizi gözetlemeye çalışan herkes arasında şifreli bir tünel üzerinden yönlendirerek çevrimiçi etkinliklerinize bir gizlilik koruması katmanı ekler. Bir daha asla göremeyeceğiniz Wi-Fi ağlarını kullanarak dışarıdayken anlamlı olan bir teknolojidir, ancak bir VPN evde de gizliliğinizi koruyabilir. Çoğumuz evde eskisinden çok daha fazla zaman geçirdiğimiz için, evde ne zaman VPN kullanmanız gerektiğini (ve kullanmadığınızı) anlamak her zamankinden daha önemli.

VPN'in Yapamayacakları

Bir VPN'den en iyi şekilde yararlanmak için sınırlamalarını anlamak önemlidir. Ana işlevi, ISP'niz de dahil olmak üzere herkesin internet trafiğinizi izlemesini engellemek ve gözlemcilerin çevrimiçi etkinlikleri size geri izlemesini zorlaştırmaktır.

Bir VPN ile bile, reklamcılar ve meraklılar sizin hakkınızda veri toplayabilir. EFF'nin Privacy Badger(Yeni pencerede açılır) gibi bir izleyici engelleyici kullanmanızı öneririz. Firefox gibi tarayıcıların yerleşik izleyici engelleme yetenekleri de gizliliğinizi korumak için önemlidir.

Web'de gezinmenizin çoğunun, tümü olmasa da, HTTPS ile zaten şifrelendiğini bilmek de önemlidir. Bir VPN kullanmak, HTTPS'nin yapamayacağı çok az şeyi kapsar ve ayrıca ISP'nin gözetlenmesine karşı çok etkili bir şekilde korur.

Tekmoloji ayrıca cihazlarınızda antivirüs yazılımı kullanmanızı, mümkün olan her yerde çok faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmenizi ve bir parola yöneticisi kullanmanızı şiddetle tavsiye eder. Bunların tümü, cihazlarınızı ve verilerinizi en yaygın tehditlerden koruyacaktır.

Yurtdışındaki Tehditler

Evinizin dışında, karşılaştığınız ağların güvenli olduğunu söylemek zor. Örneğin bir kafedeyseniz, hangi Wi-Fi ağının yasal olduğunu nasıl anlarsınız? SSID bir yere gönderilmediği sürece, sadece tahmin etmeniz gerekecek. Zeki kötü adamlar, insanları kandırarak bağlantı kurmayı umarak tanıdık isimlerle erişim noktaları kuracak. Kurbanlar çevrimiçi olduğunda, kötü adam ortadaki bir saldırganı yürütür ve potansiyel olarak kötü niyetli saldırganın web trafiğinizi izlemesine ve hatta bir kısmını ele geçirmesine izin verir.

Saldırganın sizi kandırması bile gerekmez, sadece telefonunuzu veya bilgisayarınızı kandırması gerekir. Birçok cihaz, varsayılan olarak tanıdık ağlara yeniden bağlanacak şekilde yapılandırılmıştır. Ancak bir saldırgan popüler bir Wi-Fi ağıyla aynı adı kullanıyorsa (örneğin Starbucks veya Boingo Hotspot) cihazlarınız sizin haberiniz olmadan bile otomatik olarak bağlanabilir. Birçok işletme Wi-Fi ağ adlarını kolayca tahmin ettiğinden, bu düşündüğünüzden daha kolaydır.

Bu saldırıların her ikisi de çok fazla tahmin gerektirir, ancak iyi bir saldırgan bununla uğraşmaz. Bunun yerine, kötü erişim noktalarını, SSID'leri cihazların istedikleriyle eşleşecek şekilde değiştirecek şekilde yapılandıracaklar. Kabul, bu egzotik bir saldırıdır, ancak başarıyla gerçekleştirilebilir. Birkaç yıl önce Black Hat konferansında, bir güvenlik satıcısı, SSID'sini 1.047 kez değiştiren ve 35.000 cihazı kandırarak bağlanmaya zorlayan kötü bir erişim noktası tespit etti.

Bunlar kesinlikle bir VPN'e ihtiyacınız olan durumlardır. Oluşturduğu şifreli tünel, sizinle aynı ağdaki herkesin - hatta ağı yöneten kişinin bile - ne yaptığınızı görmesini engeller.

Evdeki Tehditler

Çoğunlukla, ev ağlarımızın güvenli olduğundan emin olabiliriz. Kötü bir adamın içeri girip yönlendiricinizi değiştirmesi ve ardından iyi şeylerin gelmesini beklemesi pek olası değildir. Birincisi, bu çok fazla iş. Ancak bir diğeri için, saldırganların bir saldırıyı değerli kılmak için birden fazla başarılı vuruşa ihtiyacı vardır. Mümkün olduğu kadar çok kurbandan olabildiğince fazla bilgi toplamak isteyeceklerdir. Bir havaalanının üzerinde yaşamıyorsanız, evinizde bir saldırıyı haklı çıkarmak için yeterli yaya trafiği olması pek olası değildir.

Ancak evdeyken dikkate alınması gereken tehditler var. En büyüğü, internete erişmenizi sağlayan şirketten. ABD Kongresi, ISS'lerin kullanıcılar ve çevrimiçi etkinlikleri hakkındaki verileri ilgilenen herkese satmasına izin verdi. ISS'ler bu bilgilerin anonim hale getirileceğini söylüyor, ancak fikir hala sinir bozucu.

Çevrim içi ne yaptığınızla ilgilenen sadece ISS'ler değildir. Bir VPN, reklamveren gibi dışarıdan bir gözlemcinin çevrimiçi trafiğinizi sizinle ilişkilendirmesini çok daha zor hale getirir. Ancak, çevrimiçi olarak izlenmenin başka birçok yolu olduğunu ve bir VPN'nin bunların tümüne karşı koruma sağlamayacağını unutmayın. Azimli ve iyi finanse edilmiş bir saldırgan, yeterli zaman verildiğinde büyük olasılıkla amacına ulaşacaktır.

VPN'ler de Eğlenceli Olabilir

Tüm VPN kullanımının en az yarısı kişisel koruma için değildir. Video akışı içindir. VPN'lerin yükleme ve indirme hızlarınız üzerindeki olumsuz etkisi göz önüne alındığında bu garip görünebilir, ancak mantıklıdır.

Tüm akışlı video içeriği her yerde mevcut değildir. Her akış hizmetinin, bazen belirli alanlarla sınırlı olan şovları ve müziği taşımak için bir sözleşmesi vardır. Her akış hizmetinin, bazen belirli alanlarla sınırlı olan şovları ve müziği taşımak için bir sözleşmesi vardır. Örneğin, ABD'deki abonelere sunulan dizi ve filmler, Türkiye aboneleri için olanlardan farklı olabilir.

İşte burada VPN'ler devreye giriyor. VPN'inizi uzak bir sunucuya tünel açmak ve kendi ülkenizde kısıtlanmış içeriğe erişmek için kullanabilirsiniz. Bu numara, ülkenizde bulunmayan maçlar veya yorumlar arayan spor hayranları için de yararlıdır. Bazen en iyi maçlar TR izleyicileri için mevcut değildir veya ABD kapsamı o kadar can sıkıcıdır ki, sıkı hayranlar ABD maçlarını nasıl ele aldığını görmeyi tercih eder. Bununla birlikte, birçok şirketin ve özellikle Netflix'in VPN kullanımını tespit etme ve engelleme konusunda usta olduğunu unutmayın.

Esnek Bir VPN Arayın

VPN'ler, trafiğinizi meraklı gözlerden korumakla ilgilidir ve trafiğinizin görülmesini istediğinizde bu bazen bir sorundur. Özellikle akıllı bir evde yaşıyorsanız, VPN kullanırken bazı sorunlarla karşılaşmanız olasıdır.

Bu sorunun bir çözümü, bölünmüş tünelleme sunan bir VPN aramaktır. Bu, hangi uygulamaların ve bazen URL'lerin VPN bağlantısını kullanması gerektiğini veya hangilerinin VPN bağlantısını kullanmaması gerektiğini belirlemenize olanak tanır. Bazı VPN'ler, yerel alan ağı (LAN) trafiğine izin vererek bunu daha da kolaylaştırır, yani VPN kullanan makine ağınızdaki cihazlarla konuşmaya devam edebilir.

Alternatif olarak, VPN'yi yönlendiricinize yükleyebilirsiniz. Bu şekilde, yerel ağınızdan internete kadar olan tüm veriler VPN üzerinden yönlendirilir ve yerel düzeyde herhangi bir kargaşaya neden olmadan size tüm korumayı sağlar. Yönlendiricinizi bir VPN kullanacak şekilde ayarlamak göz korkutucu gelebilir, ancak denemek isterseniz bazı VPN şirketleri size önceden yapılandırılmış bir yönlendirici satacaktır. Yine de, bu çözüm herkes için değil. Belki de kararlı bir DIY duyarlılığı olan insanlara bırakılmalıdır.

Bir VPN kullanıyorsanız Apple AirPlay ve Google Chromecast gibi hizmetlerin de çalışması pek olası değildir. Bu hizmetleri kullanmak için muhtemelen VPN'nizi kapatmanız gerekecek.

Birçok kişi çevrimiçi içerik akışı için VPN kullanırken, çoğu akış hizmeti VPN kullanımını engellemede çok iyidir. Olası bir çözüm, VPN sağlayıcınızdan statik bir IP adresi satın almaktır. Bu "temiz" adresler VPN'lerle ilişkili değildir, bu da erişiminizi engellemeye yönelik geçmişteki girişimleri kaçırmanız için size daha iyi bir şans verir. Bu IP adreslerinin akış için ücretsiz geçiş olacağının garantisi olmadığını unutmayın.

Hız, VPN'lerde her zaman bir sorun olacaktır. Bir VPN bağlantısı aktif olduğunda, web trafiğiniz daha fazla makineden ve daha fazla fiberden geçer. Sonuç, artan gecikme ve daha yavaş aktarım hızlarıdır. Tüm VPN'ler bağlantınızı ne kadar etkilediklerinde aynı değildir, ancak bir miktar etki göreceksiniz.

Evde Bir VPN'e İhtiyacınız Var mı?

Gerçekte, evinizde bir VPN'e "ihtiyacınız var mı" sorusunun cevabı kendi tercihlerinize inecektir. Bir ev VPN'inin güvenlik ve gizlilik cephaneliğinize değerli bir katkı olmasının birçok iyi nedeni vardır, ancak en önemlisi onu kullanıp kullanmayacağınızdır. Kendinizi düşük internet hızlarından veya akış cihazlarıyla uğraşma konusunda çok sinirli buluyorsanız, evde VPN kullanmayın. Kullanılmayan bir alet kimseye fayda sağlamaz.

ISS'lerin müşterileri hakkında anonimleştirilmiş veriler satmasına izin veren Kongre, VPN kullanımı için büyük bir motivasyon kaynağıdır. Bu yüzden VPN'inizi evde bile mümkün olduğunca sık açık tutmanızı öneririz. Ancak, örneğin TV'nize içerik yayınlamanız gerektiğinde de kapatmanızı önerdiğimizi unutmayın.


Yazarın Diğer Yazıları

Epic Games Bu Hafta 184 TL Değerindeki 3 Oyunu Ücretsiz Yaptı Önceki

Epic Games Bu Hafta 184 TL Değerindeki 3 Oyunu Ücretsiz Yaptı

PC Oyunları için Windows Nasıl Optimize Edilir? Sonraki

PC Oyunları için Windows Nasıl Optimize Edilir?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.