Facebook, Instagram ve WhatsApp Büyük Baskı Altında!

Facebook, Instagram ve WhatsApp Büyük Baskı Altında!

Facebook'un sahip olduğu hizmetler, büyük bir başarısızlık örneği gösteriyor. Şirket bu hafta yaşadığı kesinti ile kullanıcılarını rakiplerine kaptırırken, veri güvenliği konusunda yoğun bir eleştiri yağmuruna tutuldu.

Bu haftanın başında; Facebook, Instagram ve WhatsApp'ta büyük bir kesinti yaşadı. Popüler sosyal ağların düşüşü, şirketin hisselerinin çökmesine ve kullanıcıların diğer platformlara geçiş yapmasına neden oldu.

Yaşanan bu olumsuz durum, Rus menşeili Telegram platformuna yaradı ve 70 milyon kullanıcının bir gecede Telegram platformana geçiş yaptığı açıklandı.

Facebook hizmetlerinin çöküşü altı saatten fazla sürdü. Kesinti süresi, uzun bir süre olmasa da kullanıcı memnuniyetini etkileyen bir süreç oldu.

Facebook, Instagram ve WhatsApp dün yine ufak bir sorun yaşadığı söylendi. Downdetector kaynağına göre, sosyal ağların çalışmasındaki aksaklıklarla ilgili şikayetlerin akışı akşam saatlerinde katlanarak artmaya başladı. 

Şikayetlerin çoğu Instagram ile ilgili sorunlarla ilgiliydi. Kullanıcılar, yetkilendirmede karşılaşılan güçlükleri, yorum bırakamama, beğeni koyamama, mesaj gönderememe, fotoğraf ve video yayınlayamama gibi hususlara dikkat çekti.

Sosyal ağların çalışmasındaki başarısızlık; Almanya, Fransa, Hollanda, Kanada, ABD, Büyük Britanya, Rusya gibi ülkelerin sakinleri tarafından bildirildi. 

Şu anda için tüm sorunların çözüldüğü ve sosyal ağların olağan akışında devam ettiği bildirildi. Ancak şirket; Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın çöküşü ile ilgili resmi açıklama yapmadı.

Facebook, Instagram ve WhatsApp Büyük Baskı Altında!

Facebook Şirketine Gelen Eleştiriler

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, şirkete yönelik medyadaki eleştirilere ilk kez yorum yapma kararı aldı. Facebook'un kullanıcı güvenliğine zarar verdiği yönündeki suçlamalarının "doğru olmadığını" söyledi. 

Zuckerberg'in mektubu, Facebook'un eski bir çalışanı Hagen Frances'in (Frances Haugen) şirketi ifşa etmesinden kısa bir süre sonra çevrimiçi oldu.

Ona göre, şirket içi araştırmalar, şirketin bölümleri yönetirken kâra öncelik verdiğini göstermiştir. Hagen ayrıca pazar gecesi, CBS'nin 60 Dakikasında da göründü ve Facebook'un düzenli olarak ticari çıkarları kullanıcı güvenliğinin önüne koyan kararlar aldığını belirtti.

“Toplum için neyin iyi olduğu ile Facebook için neyin iyi olduğu arasında bir çıkar çatışması vardı” dedi. “Facebook, daha fazla para kazanmak gibi kendi çıkarları için defalarca optimizasyonu seçti.” Dedi.

Facebook, Instagram ve WhatsApp Büyük Baskı Altında!

Facebook'un Son Dönemde Yaşadığı Ana Sorunlar

Geçen ay, Wall Street Journal, uygulamayı kullanan bazı gençlerin Instagram'ın zihinsel sağlık sorunlarını kötüleştirdiğini gösteren dahili bir Facebook araştırması yayınladı. Bu arada şirket, Instagram'ın çocuklar için bir versiyonunu oluşturma projesini askıya aldı.

Facebook'un CEO ayrıca, “Gençlerin sağlığı veya esenliği söz konusu olduğunda, her olumsuz deneyim önemlidir” dedi. ” Bu gibi zamanlarda insanlara yardım etmek için endüstri lideri girişimler üzerinde yıllarca çalıştık ve yaptığımız işten gurur duyuyorum.”

Zuckerberg daha önce, Facebook'un insanları sinirlendiren veya depresyona sokan içeriklerden fayda sağlamayacağını açıklamıştı.

Şirket, 2018'de haber akışı algoritmasını arkadaş ve aileden daha fazla mesaj göstermek için değiştirdiğinde, insanların sosyal ağda daha az zaman geçirmesini sağlayacağının farkına varmasına rağmen bunu yaptığını da sözlerine ekledi.


Yazarın Diğer Yazıları

Google ve Twitter, Canlı Haber Konusunda Ortak Çalışacak! Önceki

Google ve Twitter, Canlı Haber Konusunda Ortak Çalışacak!

New World Sunucu Transferi Ertelendi, Bölgeler Arası Transfer Yok Sonraki

New World Sunucu Transferi Ertelendi, Bölgeler Arası Transfer Yok

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.