Facebook, Kullanıcı Güveni Konusunda Sınıfta Kaldı!

Facebook, Kullanıcı Güveni Konusunda Sınıfta Kaldı!

Insider Intelligence araştırma firması tarafından yapılan çevrimiçi bir ankete göre, en güvenilmez sosyal medya ağları sırasıyla Facebook, TikTok ve Twitter oldu. Ankete katılan kişilerin en güvendiği platformlar ise, LinkedIn ve Pinterest oldu.

Kullanıcıların kişisel bilgilerini korumak ve güvenli bir çevrimiçi ortam sağlamak söz konusu olduğunda, ABD'deki sosyal ağ kullanıcıları; Facebook, TikTok ve Twitter'a daha düşük puanlar veriyor. 

Insider Intelligence tarafından yayınlanan rapora göre, LinkedIn genel olarak en güvenilir sosyal platformdur. Dijital güveni, kullanıcıların bilgilerini korumak ve içerik oluşturmaları ve bunlarla etkileşim kurmaları için güvenli bir ortam sağlamak için bir sosyal medya platformuna duydukları güven olarak tanımlıyoruz.

Insider şirketinin 2020 için yaptığı araştırma anketinde "ABD Dijital Güven Anketi" başlıca sosyal ağların tüketici algılarını beş güven kategorisi olarak ele alıyor; güvenlik, yasallık, topluluk, reklam deneyimi ve reklam alaka düzeyi gibi etkenler ile kullanıcı deneyimini ölçecek etkenleri oluşturuyor.

<a href='/facebook/'>Facebook</a> Uygulaması Kullanıcı Güveni Konusunda Sınıfta Kaldı!

Facebook Uygulaması Kullanıcı Güveni Konusunda Sınıfta Kaldı!

Anket içinde mevcut olan ve dünyaca ünlü sosyal medya platformlarından 9 tanesi belirleniyor. (Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinterest, reddit, Snapchat, TikTok, Twitter ve YouTube) olarak sıralanıyor.

28 Mayıs 2020 ile 3 Haziran 2020 tarihleri ​​arasında 18-74 yaşları arasında kullanıcılara sunulan çevrimiçi anket göre sonuçlar açıklanıyor. Facebook'un veri gizliliği konusunda en az güvenilen sosyal medya platformu olduğunu söyleniyor.

ABD'li Facebook kullanıcılarının yaklaşık üçte biri (% 32), verilerini ve gizliliklerini koruma için platforma güven duymadıklarını beyan etti. Bu oran, aktif şekilde LinkedIn kullanan kesimde %10 gibi düşük bir oranda kaldı.

ABD Facebook kullanıcılarının çoğunluğu (% 53), platformun verilerini ve gizliliklerini koruduğu konusunda hemfikir olduklarını söyledi. Facebook kullanıcılarından %15 ise konu hakkında bir beyanda bulunmadı.

TikTok ve Twitter, kullanıcı verilerine ve gizlilik işlemlerine güven duyduğunda, en kötü performans gösteren sosyal medya uygulamasında, Facebook'tan sonra gelen, uygulamalar olarak karşımıza çıkıyor. 

ABD'li TikTok ve Twitter kullanıcılarının yaklaşık beşte biri (sırasıyla %22 ve %21), verilerini ve gizliliklerini korumak için platformlara güvenmedikleri açıklandı. İki platforma ait güven duygusu, TikTok'ta %60 kalırken -Twitter'da ise %57 olarak yer aldı.

Facebook Uygulaması Kullanıcı Güveni Konusunda Sınıfta Kaldı!

TikTok için, ABD hükümetinin yoğun incelemesinin, bazı kullanıcıların uygulamaya olan güvenini olumsuz yönde etkilemesi muhtemel olarak gözükmektedir.

LinkedIn ve Pinterest, kullanıcıların güvenliği konusunda tam güvene sahip olduğu açıklandı. LinkedIn kullanıcılarının yaklaşık %73 ve Pinterest kullanıcılarının %66'sı, ilgili platformların gizliliklerini ve verilerini koruduğu konusunda hemfikirler.

LinkedIn ve Pinterest, veri gizliliği sorunlarıyla ilgili olarak medyanın çok az ilgisini çekmiştir ve bu da kullanıcılar arasında daha olumlu algılara katkıda bulunma olasılığı yüksektir.

Sosyal Medya Anketi Ne Anlama Geliyor

Dijital güven; markaların ve reklam verenlerin dikkate alması gereken bir etkendir. Çünkü, ABD'li sosyal medya kullanıcıları, sosyal platformlarda gördükleri reklamlarla etkileşime girip girmeyeceklerini, güven duygusuna bağlıyorlar.

Güvenlik skandalları, kullanıcıları sosyal platformları kullanmayı bırakmaya sevk etmese bile, verilerimiz, kullanıcıların sosyal platformlarda sahip oldukları veya sahip olmadıkları güvenin, reklamlarla veya sponsorlu içerikle etkileşimlerini etkileyebileceğini gösteriyor. 

Aslında, ankete katılanların %79'u, bir platformun gizliliklerini koruyup korumadığını ve verilerin reklamlarla etkileşimde bulunma kararları söz konusu olduğunda son derece etkili veya çok etkili olduğunu söyledi. 


Yazarın Diğer Yazıları

Xiaomi, MIUI 13 Yazılım Güncellemesinin İlk Videosunu Yayınladı Önceki

Xiaomi, MIUI 13 Yazılım Güncellemesinin İlk Videosunu Yayınladı

iPhone 12 Mini, 5G Ağları Desteklemeyeceği Söylendi Sonraki

iPhone 12 Mini, 5G Ağları Desteklemeyeceği Söylendi

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.