Google, 2020 Yılında Yapılan Arama Trendlerini Yayınladı


Google firması 2020 yılında, Türkiye ve Küresel alanda yapılan arama trendlerini yayınladı. Listede en çok geçen kelime “Coronavirüs” oldu. Ayrıca Coronavirüs etkilerinden kaynaklanan aramalar ön planda yer aldı. Listeyi hep birlikte inceleyelim!

Google firması kısa süre önce 2020 yılının en çok aranan kelimelerin listesini yayınladı. Listede baktığımızda küresel bazda en çok aranan trendler ile Türkiye'de en çok arama yapılan trendler yer aldı.

Google üzerinden ülkemizde en çok aranan kelime; Milli Eğitim Bakanlığının uzaktan eğitim programı olan, “EBA” olduğu bildirildi. EBA aramasından sonra en çok aranan kelimeler sırasıyla; Dolar fiyatı, Coronavirüs durumu, Son dönemde Türkiye'de yaşanan depremler, Zoom uygulaması, Birçok yerde ihtiyaç duyulan Hes Kodu, Sokağa çıkma yasağındaki uygulamalar, Sağlık sistemi ve ABD gerçekleşen seçimler yer aldı.

Google, 2020 Yılında Yapılan Arama Trendlerini Yayınladı

Google üzerinden Türkiyede en çok aranan isimler sıralaması ise söyle oldu; Sağlık bakanı Fahrettin Koca ilk sırada yer alırken, Berat Albayrak, Ebrul Şallı, Ellen Page, Allaattin Çakıcı, Fatih Terim gibi isimler sırasıyla en çok arama yapılanlar listesine girmeyi başardı.

2020 yılı içinde Dünya gelinde kaybedilen ünlüler aramasında ise; Helikopter kazasında hayatını kaybeden basketbolcu Kobe Bryant ismi ilk sırada yer alırken, Pınar Gültekin, Nur Yerlitaş, Aytaç Yalman, Aleyna Çakır ve Maradona Google üzerinde en çok aranan isimler oldu.

Google aramalarında özellikle coronavirüs döneminde insanların evde kalmaları ile "tarifler bölümü" en çok arama yapılanlar listesinde yer aldı. İnsanlar genellikle; Ekmek nasıl yapılır, Aşure nasıl yapılır, Çökertme kebabı, Ramazan pidesi gibi aramalar yer aldı.

Google üzerinde 2020 yılında arama yapılan kelimelirin başında “Nasıl yapılır” ön planda yerini aldı. İnsanlar genellikle; HES kodunun E-Devlet üzerinden nasıl alınır, Görüntülü görüşme programı Zoom nasıl kurulur, 1000 TL sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır, Uzaktan eğitim programlarına nasıl kayıt olunur ve bağışıklık sistemi için tavkiye gıdalar hangileri gibi aramalar yer aldı.

2020 Google aramalarında en çok aranan Türk yapımı dizeler kategorisinde ise; Sadakatsiz dizisi birinci sırada yer alırken, Mucize Doktor, Masumlar Apartmanı, Sen Çal Kapımı, Alev Alev gibi dizeler sırasıyla aramaların zirvesinde yer aldı.

Küresel olarak 2020 yılında Google platformundan yapılan aramaların başında “Neden” kelimesi dikkat çekti. Sırasıyla; Coronavirüs, küresel alanda en çok aranan kelime oldu. Ayrıca; ABD'nin yeni başkanı Joe Biden, ABD seçim sonuçları, Kobe Bryant ölümü, NBA ligi neden ertelendi, Video konferans uygulaması Zoom, Yeni Zellanda ve Hindistan, Hindistan Premier Ligi(IPL), Avustralya yangını, Coronavirüs güncellemesi, Coronavirüs semptomları gibi aramalar Dünya'da ön plana çıktı.


Yazarın Diğer Yazıları

Finaliyle sizi çok etkileyecek 19 dokunaklı film Önceki

Finaliyle sizi çok etkileyecek 19 dokunaklı film

Facetime IPhone 11 Serisinde Animasyonlu Memoji Nasıl Kullanılır Sonraki

Facetime IPhone 11 Serisinde Animasyonlu Memoji Nasıl Kullanılır

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.