Google Arama Pazarında Mutlak Bir Avantaja hakim!

Google Arama Pazarında Mutlak Bir Avantaja hakim!

ABD yönetimine ait bir komite tarafından hazırlanan raporda; Google'ın arama pazarında tekelleştiği ve reklam gelirleri konusunda şirketlere baskı yaptığını açıkladı.

ABD yönetimi ait bir komite tarafından hazırlanan bir rapora göre; Google'ın arama motoru konusunda büyük bir tekel imparatorluğu yarattığı açıkladı. Bu, kendi hizmetlerini ve ürünlerini tercih etmeyi ve rakiplerinden gelen hizmetleri engellemeyi içerdiği bildirildi.

Komitenin hazırladğı rapora göre, Google'ın üçüncü taraf rakiplerini baskılamak ve reklamcılıktan haritalara kadar tüm pazarlara hakim olmak için, kendi hizmetlerini kullanıcılar için tekelleştirdiği iddia ediyor. Rapor ayrıca, Google'ın büyüyen bulut işinin ve Fitbit için satın alma planının bu adaletsiz tekeli daha da güçlendirebileceği konusunda uyarıyor.

Rapor, Google, Amazon, Apple ve Facebook'un tekel gücüne sahip olduğu sonucuna varıyor. Raporda, “Genel çevrimiçi arama alanında mutlak hakim konumda olan şirket Google'dır. ABD'de masaüstü bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda genel arama sorgularının sırasıyla %81 ve %94'ünü oluşturuyor. ”

Google, Amazon, Apple ve Facebook'un tekel gücüne sahip olduğu açıklandı.

Ayrıca rapor, “Google'ın çevrimiçi arama lideri konumunu kötüye kullandığını gösteriyor. Dikey web sitelerini değerli verileri teslim etmeye ve arama avantajlarını komşu pazarlara girmek için kullanmaya zorluyor. Ayrıca Google, web tarayıcısı pazarındaki payını genişletmek için arama motoru alanındaki hakim konumunu ve Android işletim sisteminin kontrolünü kullanıyor… ”

Google Komitenin Raporuna Katılmıyor - Verilerin Yanlış Olduğunu Söylüyor

Google yaptığı açıklamada komitenin, tüketicilerin bakış açısı ile sorunlara baktığını ve daha çok kendi rakiplerine yardım ettiğini açıkladı.

"Google'ın Arama, Haritalar ve Gmail gibi ücretsiz ürünleri milyonlarca kullanıcıya hizmet ettiğini açıkladı. Bu ürünleri geliştirmek için Ar-Ge kısmına milyarlarca dolar harcadıklarını bildirdi. Google, kendilerinin hızla değiştiğini ve rekabeti eşit boyutta sunduklarını açıkladı.Yayınlanan bu raporu kabul etmediklerini söyledi.”

Komitenin hazırladığı raporda, Google kendi hizmetlerini arama sonuçlarının en üstüne yerleştirdiğini ve kendi ürünlerini de bu yolla tanıttığını açıklandı. Google "zorla algoritmik cezalandırma" yoluyla "rakiplerini bastırdığını açıkladı."

Google tarafından rakip olarak görülen şirketler de dahil olmak üzere birçok şirket, alt komiteye "çoğunlukla Google'ın trafiğine güvendiklerini ve bunun yerine kullanılabilecek başka bir arama motoru olmadığını" söyledi.

Google Arama Pazarında Mutlak Bir Avantaja hakim!

Küçük Şirketler Google'ın Adil Olmadığını Düşünüyor

Raporda ayrıca bazı şirketlerin, Google reklamcılığına daha fazla para yatırmak zorunda kaldıklarını açıkladı. Şirket reklam konusunda kendi tekelini oluşturduğunu ve bu durum tamamen şirketlerin dezavantajına olduğu bildirildi.

Eğer, Google firmasının reklam hizmetinden faydalanmadıysanız, şirket sizi arama sonuçlarında en son sırada görünmenizi sağlıyor. Bu yüzden şirketler Google reklamcılığına her daim yüklü miktarda ödeme aktarıyor.

Rapora göre, Google yöneticileri uzun yıllar kullanıcılarına kasıtlı olarak haksız baskıda bulundu. Bu, onları diğer ürünleri tanıtmak için Google'ın baskın arama motorunu kullanmaya teşvik etti. Bu durumu rapor haline getirmek, ilerleyen günlerde Google reklamcılığının kullanıcılar ve işletmeler lehine düzenleneceğinin belirtisi olabilir.


Yazarın Diğer Yazıları

Xiaomi, Cihazların Performans arttıracak; RAMDISK Teknolojisini Sundu Önceki

Xiaomi, Cihazların Performans arttıracak; RAMDISK Teknolojisini Sundu

Psikanalize dayalı on harika film Sonraki

Psikanalize dayalı on harika film

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.