Google Asistan: Android 12 Güncellemesi ile Android Auto'nun Yerini Alacak!

Google Asistan: Android 12 Güncellemesi ile Android Auto'nun Yerini Alacak!

Google'ın kullanıcılarına araç içinde farklı kolaylıklar sunan özelliği Android Auto, Android 12 güncellemesi ile tarihe gömüleceğini açıkladı. Kullanıcılar bu özelliği, akıllı telefona entegre olan Google Asistan üzerinden almaya devam edecek.

Google firması Android 12 piyasaya sürmesi ile birlikte, yazılımın uygulaması ve kullanılabilirliği bakımında bazı yeni düzenlemelere gideceği bildirildi. Şirket, Android 12'yi piyasaya sürmesi ile birlikte, Android Auto uygulamasını tamamen kapatacağı bildirildi.

Şirket bunun yerine, Google Haritalar üzerinden etkin olan Google Asistan'da veya kendi Android Auto arayüzünde, Drive modunu kullanmayı mümkün kılacak yazılım üzerinde çalıştığı açıklandı.

Antroid Auto Hakkında Gelişmeler

Google firması, Android Auto'yu teknolojik otomobillerde kullanılması için 2014 yılında piyasaya sürdü. Bu özellik kullanıcılara ek maliyetler getirmesi nedeniyle fazla rağbet görmedi.

Google daha sonra, Android platform üzerinden bir uygulama başlatmaya karar verdi ve akıllı telefonlar üzerinden Android Auto kullanılması mümkün oldu. Bu durum karşısında uygulamanın popülerliği gittikçe arttı.

Android Auto tamamen ortadan kalkmadığı, sadece Google Asistan uygulaması üzerinden kullanıcılarına hizmet vereceği açıklandı. Android 12 güncellemesi ile Google Asistan sürüş modu, yerleşik mobil sürüş deneyimi olacak.

Google Asistan: Android 12 Güncellemesinde Android Auto'nun Yerini Alacak!

Google yaptığı açıklamada, Android Auto ile uyumlu araç sahipleri için hiçbir şeyin değişmeyeceğini söyledi. Değişikliği fark eden kullanıcılar göre, akıllı telefonlar için Android Auto uygulamasını başlatırken sistem bu modda çalışmayı reddetti ve ilgili Google Asistan modunu kullanma ihtiyacı hakkında bir mesaj görüntüledi. 

Bu adım, Android 10'un piyasaya sürülmesinden bu yana bekleniyordu. Android Auto'nun işlevlerinin çoğu sisteme entegrasyon düzeyine getirilebilir olması bir artı olarak gösteriliyor.

Google, 2019'da Google Asistan'ı sürücüler için ana araç haline getirmeyi planladığını duyurdu, ancak o sırada uygulamadaki tüm işlevler henüz ortaya çıkmamıştı, bu nedenle şirketin Android Auto for Phone Screens'i geçici bir önlem olarak piyasaya sürmesi gerekiyordu.

Google Asistan: Android 12 Güncellemesinde Android Auto'nun Yerini Alacak!

Google: Google Asistan Üzerine Yatırımları Artırıyor

Google işletim sisteminin bir sonraki yinelemesi olan Android 12'nin yenilikleri arasında, işletim sisteminin yeni sürümünün, güç düğmesine uzun bir basışla Google Asistan'ın etkinleştirilmesini desteklediği bildirildi. 

Artık asistanın cihazı kapatmak için sesli komut desteği alacağı biliniyordu. Android 12'den beri, güç düğmesine uzun süre basılması sesli asistanı etkinleştirir. Ancak cihazı kapatma seçenekleri hakkında bir soru ortaya çıkıyordu. 

Geliştiricilerin hızlı ayarlar menüsüne bir güç düğmesi ekleyeceğini tahmin ediyoruz. Ancak sızıntıcı kaynak, bunun tek seçenek olmayacağını söylüyor. Meraklılar, Google arama uygulamasının beta kodunu incelediler ve Android 12'nin cihazlar üzerinde farklı yenilikler sunacağı tespit edildi.


Yazarın Diğer Yazıları

Breaking Bad, James Bond ve Marvel Yıldızları Yeni Filmin Yıldız Kadrosuna Katıldı Önceki

Breaking Bad, James Bond ve Marvel Yıldızları Yeni Filmin Yıldız Kadrosuna Katıldı

PC'niz İçin Doğru Oyun Kolunu Nasıl Seçersiniz? Sonraki

PC'niz İçin Doğru Oyun Kolunu Nasıl Seçersiniz?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.