PC'niz İçin Doğru Oyun Kolunu Nasıl Seçersiniz?

PC'niz İçin Doğru Oyun Kolunu Nasıl Seçersiniz?

Farklı kontrolörler, bütçenize ve zevkinize bağlı olarak farklı seviyelerde çekicilik sunar. Nintendo Switch, PS5, PS4, Xbox Series S/X, Xbox One ve PC için mevcut olan birçok oyun kumandası arasından doğru kumandayı seçmenize yardımcı olacağız.

İyi bir kontrol sistemi olmadan video oyunları oynayamazsınız. Belki FPS ve strateji oyunlarınız için bir klavye ve fare yetiyordur. Belki akıllı telefon bulmacaları için dokunmatik ekran kullanmak size fazla bile. Yine de çoğu oyun, bir tür özel denetleyiciyle en iyi şekilde oynanır. Bu nedenle, her büyük oyun konsolu bir veya iki gamepad ile birlikte gelir ve bu nedenle hepsi biraz kurcalama ile PC'nize bağlanabilir.

Çoğunlukla PC'nizde oyun oynamak istiyorsanız - en geniş yaş, izleyici, tür, fiyat ve donanım gereksinimleri yelpazesini kapsayan en geniş oyun kitaplığına sahip olması gibi geçerli bir nedenden dolayı - muhtemelen bir kola yatırım yapmalısınız. Mevcut fareniz ve klavyenizle Fortnite oynamanın yanlış bir tarafı yok (aslında, PC uzmanları bir gamepad'den daha iyi oynayacağınızı söyler), ancak Uplay, Epic veya Steam'den aldığınız hemen hemen tüm diğer oyunlar başparmaklarınızın altındaki çift analog çubuklarla çok daha iyi hissedeceksiniz.

PC'nize bağlayabileceğiniz sayısız oyun kumandası ve başka türde denetleyiciler vardır. İşte sizin için en iyisini seçmenize yardımcı olacak bazı seçenekler.

Konsol Denetleyicilerini Bilgisayarınızla Kullanma

Bir PlayStation 4 veya Xbox One S'niz varsa, bir PlayStation 5 veya Xbox Series X bulmayı başardıysanız veya Nintendo Switch'iniz için bir Switch Pro Controller'a para harcadıysanız, PC'nizde kullanabileceğiniz bir gamepad'iniz zaten vardır. Bu kontrolörler, kaya gibi sağlam yapı kalitesi ve güvenilir PC uyumluluğu avantajına sahiptir (Nintendo ve Sony oyun kumandaları için gerekli olan bazı yazılımlar veya adaptörler ile). Halihazırda bir tane yoksa, her biri 60 ila 70 dolar arasında biraz pahalı.

Xbox Denetleyicileri

Xbox Denetleyicileri

İster Xbox One veya Xbox Serisi ile birlikte gelsin, ister ayrı olarak satın almış olun, Xbox Kablosuz Oyun Kumandası, kablolu kumanda olarak herhangi bir Windows 10 PC ile hemen uyumludur; sadece bir USB bağlantı noktasına takın ve onunla oynamaya başlayabilirsiniz. Denetleyici son beş yıl içinde üretilmişse, bilgisayarınızla Bluetooth üzerinden kablosuz olarak eşleşebilir. Birden fazla Xbox oyun kumandası kullanmak istiyorsanız veya Bluetooth'suz eski bir Xbox Kablosuz Oyun Kumandanız varsa, Bluetooth eşleştirmesi ile uğraşmadan aynı anda sekiz adede kadar oyun kumandasını PC'nize bağlamak için 25 ABD doları tutarındaki Xbox Kablosuz Bağdaştırıcısını kullanabilirsiniz. Harcama yapmak istiyorsanız, Xbox Elite Wireless Controller Series 2, en sevdiğimiz kablosuz gamepad'lerden biridir, ancak aynı zamanda 180 ABD dolarıdır.

PlayStation Kontrolörleri

PlayStation Kontrolörleri

PS4'ün DualShock 4 ve PS5'in DualSense denetleyicileri, en azından çoğu Steam oyununda, bir USB veya Bluetooth bağlantısı aracılığıyla PC'nizle de çalışır. Steam, denetleyici ayarları menüsünde, her iki denetleyicinin de Xbox gamepad gibi çalışmasını sağlayan ve hatta düğmelerin yeniden eşlenmesini destekleyen bir PlayStation Yapılandırma Desteği seçeneği sunar.

Ayrıca, PlayStation gamepad'inize (ve diğer birçok kontrol cihazına) bağlanan ve Windows'ta çalışması için uygun şekilde eşleyen 20 dolarlık bir dongle olan 8Bitdo Kablosuz USB Adaptörünü de kullanabilirsiniz. Kapsamlı haritalama ve özelleştirme için 8Bitdo'nun Ultimate Yazılımını bile destekler.

Son olarak, en dolambaçlı kurulum için DS4Windows adlı bir program aracılığıyla bir DualShock 4 kullanabilirsiniz. Bu, Steam yapılandırma modu ve 8Bitdo USB adaptörünün yaptığı gibi, DualShock 4'ün çok daha yaygın (PC'ler için) bir Xbox denetleyicisi olduğunu düşünmesi için bilgisayarınızı kandıran ücretsiz bir üçüncü taraf yazılımıdır.

Nintendo Kontrolörleri

Nintendo Kontrolörleri

Nintendo Switch'in Joy-Cons'ları da PC'nize bağlanır, ancak daha fazla uğraş gerektirirler. Switch'te harikalar, ancak Xbox Kablosuz Oyun Kumandası veya DualShock 4 kadar sağlam hissettirmiyorlar veya rahat yön kontrollerine sahip değiller. Steam'in kontrolör ayarları menüsündeki Switch Pro Konfigürasyon Desteği seçeneği sayesinde (PlayStation Konfigürasyon Desteği'nin altında iki seçenek vardır) sayesinde PC'nizle fazla çaba harcamadan çalışabilen güçlü ve sağlam bir geleneksel oyun tablasıdır. Steam dışı oyunlar için WiinUPro ve WiinUSoft, Switch Pro Kontrolörünüzü 8Bitdo Kablosuz USB Adaptörü gibi kullanmanıza izin verir.

Üçüncü Taraf PC Gamepad'leri

Üçüncü Taraf PC Gamepad'leri

60 ila 70 dolarlık kontrolör yelpazesinden uzaklaşmak istiyorsanız, üçüncü taraf oyun kumandaları çok daha fazla seçenek sunar. Tasarıma, özelliklere ve özelleştirme seçeneklerine bağlı olarak 20$ ile 200$ arasında değişen kablolu ve kablosuz seçenekler vardır.

Ve elbette, kaliteli malzeme; üçüncü taraf üreticilerin daha ucuz gamepad'leri, ne kadar sağlam hissettikleri ve ne kadar iyi oynadıkları açısından başarılı olabilir bu yüzden gerçek olamayacak kadar iyi görünen ucuz ve tanıdık olmayan gamepadlere karşı dikkatli olmanızı öneririz.

Üçüncü Taraf PC Gamepad'leri

Özel PC Kontrol Cihazları

Özel PC Kontrol Cihazları

Gerçekten savurganlık yapmak istiyorsanız, Scuf, Evil Controllers ve Controller Chaos gibi şirketlerden oyuncu seviye gamepad'ler alabilirsiniz. Bu şirketler genellikle birinci taraf Nintendo, PlayStation ve Xbox gamepad'lerini değiştirir, onları özel tasarımlar, yeni düğmeler ve genellikle çeşitli elektronik hilelerle elden geçirir ve Call of Duty ve Fortnite gibi oyunlarda belirli mekaniklerden yararlanan girdiler sağlayarak avantaj sağlar.

Bu şirketler, ideal oyun kumandanızı sıfırdan oluşturmanıza izin verir. Analog çubukların içbükey veya dışbükey (genellikle farklı uzunluklarda çıkarılabilir seçeneklerle), genişletilmiş tetikleyiciler ve hatta sahte mermi yüz düğmeleri gibi ek seçeneklerle farklı renkler, desenler ve kaplamalar mevcuttur. Arka kürek düğmeleri bu oyun pedlerinde yaygındır ve tutma yerinde duran parmaklarınız için iki veya dört ek programlanabilir giriş sağlarlar.

Özel Xbox One gamepad'leri, herhangi bir Windows 10 PC ile doğrudan çalışır, ancak alabileceğiniz farklı dahili "hile" modları, Xbox One'da olduğu gibi PC oyunlarında çalışmayabilir. Özel DualShock 4 denetleyicileri, bir USB adaptörü veya DS4Windows gibi bir araçla Windows 10 PC'lerinizde de çalışabilir, ancak içlerindeki herhangi bir ekstra elektronik mod daha belirsizdir. Scuf's Vantage, en iyi modlu DualShock 4 ailesinin bir parçası olarak kabul edilir, ancak bu kontrolör kategorisi arasında benzersizdir; Bu, hisse senedi DualShock 4'te yapılan ağır bir satış sonrası değişiklikten ziyade, Sony ile çalışarak üretilen lisanslı, tamamen üretilmiş bir Scuf denetleyicisidir.

Bu gamepad'ler genellikle en özellikli, çarpıcı ve özelleştirilebilirdir, ancak aynı zamanda en pahalılarıdır. Tamamen elden geçirilmiş kontrolörlerle kolayca 200 doların üzerinde maliyetle üç basamaktan başlarlar. Özel renkler istiyorsanız ancak arka kanatçıklara veya ekstra özelliklere ihtiyacınız yoksa Xbox Tasarım Laboratuvarı, fiyatın çok altında en sevdiğiniz renk ve kaplamalarla kendi birinci taraf Xbox Kablosuz Oyun Kumandanızı yapmanızı sağlar.


Yazarın Diğer Yazıları

Google Asistan: Android 12 Güncellemesi ile Android Auto'nun Yerini Alacak! Önceki

Google Asistan: Android 12 Güncellemesi ile Android Auto'nun Yerini Alacak!

Sahip olduğunuz anakart modeli nasıl kontrol edilir? Sonraki

Sahip olduğunuz anakart modeli nasıl kontrol edilir?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.