Google, Çok Kullanılan Uygulamalarına Karanlık Tema Getirdi

Google, Çok Kullanılan Uygulamalarına Karanlık Tema Getirdi

Google, Android ve İOS kullanıcıları için, Google Doküman, E-Tablo ve Slayt uygulamalarına karanlık tema getirdi. Şirket Karanlık mod özelliğini yakında birçok uygulamasında yer alacağının altını çizdi. Gelin hep birlikte gelen güncellemeyi inceleyelim!

Google firmasının uzun zamandır üzerinde çalıştığı karanlık mod özelliği, birkaç popüler Google uygulaması için yayınlayacağını açıkladı. Uzun zamandır beklenen güncellemenin karanlık bir temayla piyasaya sürülmesiyle ilgili söylentiler birkaç haftadır sürüyor, ancak güncelleme sonunda kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Google, Çok Kullanılan Uygulamalarına Karanlık Tema Getirdi

Karanlık temanın geldiği uygulamalar; Google Dokümanlar, E-Tablolar veya Slaytlar'ın en son sürümünü yükleyen herkes için artık karanlık bir tema var.

Akıllı telefonunuz zaten karanlık mod'a geçtiyseniz, uygulamalar otomatik olarak ayarlanır. Bununla birlikte, temayı manuel olarak değiştirmenin bir yolu da açıklandı. Sadece menüye gidin, ardından “AYARLAR” üzerine tıklayın ve orada “tema” yı seçin ve sadece değiştirin.

Karanlık tema olmayan akıllı telefonların ekranı, parlak beyaz rengin gözleri ciddi şekilde zarar verdiği bilinmektedir. Karanlık mod ile hem batarya tasarrafu sağlarken hemde göz sağlığınızı korumuş olacaksınız. Ayrıca, Canlı bir görüntü sağlayan AMOLED ekran kullanıcıları için batarya ömrünü optimize edeceği açıklandı.

Google Dokümanlar, E-Tablolar veya Slaytlar'a karanlık tema geldi.

Google daha öncesinde Gmail, Takvim ve Google Aramaları karanlık moda geçirmişti. Şirket uzun bir süredir diğer temaları da karanlık mod'a geçirmek istiyordu. Bu durum gerçekleşmiş oldu. Tabi Google bu süreçten sonra da boş durmayacak kalan uygulamalarını da karanlık moda geçirmek için çalışacak.

Google Uygulaması Sonunda Karanlık Temaya Geçti

Google, yerel uygulamalarını ara sıra yeni özelliklerle güncelliyor. En son Google Lens uygulamasına "Eğitim Modu" şeklinde bir güncelleme getireceğini açıklamıştı. 

Raporlara göre Google, hem Android hem de iOS kullanıcıları tarafından son derece talep edilen, Karanlık Mod özelliklerini kullanıma sunuyor. Yeni özellik, Android 10 ve iOS 12/13 çalıştıran kullanıcılar için yerleşik Karanlık Modu özelliğini ekleyecek.

Uygulama, tercihinizi Android 10 ve iOS 13'te varsayılan olarak sistem durumuna göre ayarlayacaktır. Akıllı telefonunuzda sistem genelinde, Karanlık Modu olarak etkinleştirilmişse, uygulamanın varsayılan olarak Karanlık Modu özelliği açacağı anlamına geliyor.  Ancak, kullanıcılar artık uygulama içindeki modu ayarlar seçeneğinin içinden manuel olarak değiştirebilir. Ayrıca, iOS 12 kullanıcıları da aynısını yapabilir. 

Google, uygulamalarında karanlık mod özelliğini getirmeye devam ediyor.

Google firması, Google Keep, Google Files, Google Fotoğraflar gibi diğer uygulamalar için Karanlık Modları geçen yıl geliştirici önizlemesinin duyurmuş ve Eylül ayında istikrarlı Android 10'un piyasaya sürülmesi sırasında, tüm kullanıcılara sunmuştur. Ancak Google bu uygulamaların test aşamasında olduğunu açıklamıştı.

Ancak, bazı kullanıcılar geçen yıl Haziran ayında Google App için karanlık modu tespit edebildiklerini açıkladı. Bu özellik, uygulamanın birkaç penceresine kısmen uygulanmış ve yalnızca birkaç kullanıcı ile sınırlı kalmıştı.

Ancak, yapılan açıklamaya göre, Google firması bu özellikleri tüm kullanıcıların hizmetine sunuyor. Güncellemenin şuan yayınlandığı ve hafta sonuna kadar tüm kullanıcılara ulaşacağı bildirildi. Yeni Karanlık Modu, Play Store'daki en son sürüme güncelleyerek deneyebilirsiniz.


Yazarın Diğer Yazıları

Modern teknoloji yüzünden artık yok olan 15 harika olay Önceki

Modern teknoloji yüzünden artık yok olan 15 harika olay

Samsung Galaxy Note 20 Ultra'nın İlk Fotoğrafı Yayınlandı Sonraki

Samsung Galaxy Note 20 Ultra'nın İlk Fotoğrafı Yayınlandı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.