Google Dokümanlar, Play Store Üzerinden 1 Milyar İndirmeye Ulaştı

Google Dokümanlar, Play Store Üzerinden 1 Milyar İndirmeye Ulaştı

Google firmasının müşterilerine sunduğu hizmetlerden biri olan “Google Dokümanlar” Play Store üzerinden 1 Milyar İndirme sayısına ulaştığı açıklandı.

Google firması tüm işlerinin arasında, arama motoru işi en büyük ve en popüler olanlardan biridir. Google arama işi o kadar büyük ki, insanlar pazarda özel bir tekele sahip olduğuna inanıyor.

Şirket arama motoru olarak ön plana çıksada, Aslında Android platformu üzerinden, insanların işlerini kolaylaştıracak uygulamaları ile ön plana çıkıyor. Arama pazarının büyüklüğü düşünüldüğünde en popüler hizmetlerden biri Google Dokümanlar'dır. Bu hizmet, bir Google hesabı verdiğinizde ücretsiz olarak kullanılabilir. Kullanıcılara depolama alanı sağlayan bir bulut hizmetidir. Son raporlara göre, Google Play Store'da Google Dokümanlar indirme sayısı şu anda 1 milyar kullanıcıyı aştı.

Google Dokümanlar, <a href='/play-store/'>Play Store</a> Üzerinden 1 Milyar İndirmeye Ulaştı

Google Dokümanlar, Play Store Üzerinden 1 Milyar İndirmeye Ulaştı

Google Dokümanlar'ın Google Play Store'de 1 milyar indirmeye ulaşması, altı yıl sürdü. Bunun nedeni, Google'ın bu uygulamayı Android platformuna sahip cihazlarda, zorunlu hale getirmemiş olmasıdır. İki yıl önce (Ekim 2018), Google Dokümanlar Play Store'da 500 milyon indirmeye ulaştı. 

Bu, son iki yılda bu uygulamanın giderek daha popüler hale geldiğini gösteriyor. Özellikle coronavirüs pandemisi ortaya çıkması ile evden çalışma ortama daha fazla gelişti. Bu durum Google hizmetlerinin de daha fazla kullanılmasına neden oldu.

Popülerliğinin bir başka nedeni ise, yakın bir zamanda hizmete sunulan Google Workspace kullanımındaki büyük artış olabilir. Bu Çalışma Alanı, Google Dokümanlar ile birlikte gelir. Ayrıca bu özellik (Dokümanlar), bulut hizmetleriyle birlikte kullanımı ücretsiz bir hizmettir. 

Google Dokümanlar, Play Store Üzerinden 1 Milyar İndirmeye Ulaştı

Google'ın, Arama Pazarında Olaganüstü Bir Kontrolü Var! 

ABD Hükümeti'nin Alt Komitesi geçtiğimiz günlerde Google'ın büyük bir tekel imparatorluğu yarattığını açıkladı. Bu, kendi hizmetlerini ve ürünlerini tercih etmeyi ve rakiplerinden gelen hizmetleri engellemeyi kapsadığı bildirildi. Komite göre, Google'ın üçüncü taraf rakiplerini bastırmak ve reklamcılıktan haritalara kadar tüm pazarlara hakim olmak için kendi hizmetlerini kullandığını iddia ediyor. Rapor ayrıca, Google'ın büyüyen bulut işinin ve Fitbit için satın alma planının bu tekeli daha da güçlendirebileceği konusunda uyarıyor.

Raporda ayrıca; Google, Amazon, Apple ve Facebook'un tekel gücüne sahip olduğu sonucuna varıyor. Komite, Kongre'nin tekel karşıtı yasayı, bazı işlerini dağıtmaya ve devralmaları daha zor hale getirmeye zorlayacak şekilde değiştirmesini tavsiye ediyor.

Raporlara göre, AB tarafından hazırlanan Dijital Hizmetler Yasası, büyük şirketlerin rakipleriyle veri paylaşmasını şart koşuyor. Eğer veri paylaşımı söz konusu olmazsa, bu hizmetler AB sınırları içinde kısıtlanmış olacaktır. Tekel ile ilgili olarak bekleyen çok sayıda dava var. Önümüzdeki aylarda bazı değişiklikler görüyor olabiliriz.


Yazarın Diğer Yazıları

ÇİFT SÜRÜCÜLÜ! James Donkey 720 7.1 Oyuncu Kulaklık İnceleme Önceki

ÇİFT SÜRÜCÜLÜ! James Donkey 720 7.1 Oyuncu Kulaklık İnceleme

İPhone'da pil yüzdesi nasıl gösterilir? Sonraki

İPhone'da pil yüzdesi nasıl gösterilir?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.