Google Gizli Mod Özelliği Davalık Oldu!

Google Gizli Mod Özelliği Davalık Oldu!

Google arama motoru, Chrome tarayıcısı üzerinde gizli mod kullanıcılarını bilgilerini izlediği ve bu bilgileri sattığı iddiası ile ABD'de dava edildi. Davanın konusu göre Google firması, kişilere 5 milyar dolar tazminat ödeyebilir.

Kendini birçok alanda geliştiren ve birçok alana yatırım yapan teknoloji devi Google firması, bu sefer de gizliliği ihlal ettiği iddiası ile gündeme geldi. Söylentiler doğruysa Google herkesin bilgisini habersiz kaydediyor.

Çoğu kişi “özel” veya “gizli” mod kullandığında, tarayıcının geçmişi ve çerezleri kaydetmediğini bilse de, bu özellikleri kullandığınız zaman yeterince güvende olmuyorsunuz.

ABD Carifornia eyaletinde, Google arama motoruna açılan bir sınıf davasına göre, kişilerin gizlilik modunu aktif hale getirmesine rağmen, Google firması arka planda veri toplamaya devam ettiği ve Chrome'un gizlilik seçeneklerini yanlış tanıtıldığı gerekçesi ile, Google firmasına 5 milyar dolarlık bir tazminat davası açıldı.

Farkında olmayanlar için Chrome'un Gizli modu, tarayıcının web geçmişinizi telefonunuzda veya bilgisayarınızda yerel olarak kaydetmesini engellerken, Google'ın veya bazı üçüncü taraf şirketlerin sizi çevrimiçi izlemesini tamamen engellemez. Gizli Mod'da bile, göz atma verileriniz yine de Google tarafından toplanabilir ve yayıncılarla ve reklam verenlerle anonim olarak paylaşılabilir.

Google, gizli mod özelliği ile kişilerin gizliliğini ihlal ettiğini söylüyor

Dava açan kişiler, Brown ve Google LLC  grupları olduğu söylendi. Google'ın "tüketicilerin veri gizliliğini korumak için ne kadar önem verdiği ne olursa olsun tüketicileri tarama geçmişini ve diğer web etkinliği verilerini izleyip topladığını" iddia ediyor. 

Ayrıca davada, Google'ın davranışının Federal Teltap Yasası'nın ihlali anlamına geldiğini ve bu da kullanıcılara iletişim bilgilerini onayı olmadan üçüncü taraf reklam sitelerine sattığı ve bu durumdan yüksek miktarda gelir ettiği de davanın konularından birisidir.

Google sözcüsü Jose Castenda New York Times'a verdiği demeçte; Google'ın “bu iddialara şiddetle itiraz ettiğini ve kendimizi onlara karşı şiddetle savunacağımızı” açıkladı.

Castenda, “Chrome'daki Gizli mod, etkinliğiniz tarayıcınıza veya cihazınıza kaydedilmeden size internette gezinme seçeneği sunar. Web siteleri oturumunuz sırasında göz atma etkinliğiniz hakkında bilgi toplayabilir.” şeklinde açıklama yaptı. Aslında yapılan açıklamaya göre, Google firması gerektiğinde verileri topladıklarını ama bu verileri gelir elde etmek veya farklı çıkarlar için satmadıklarının iddiasında bulunuyor.

Google Gizli Mod Özelliği Davalık Oldu!

Google sözcüsü Gizli Mod hakkında konuştu.

Kişilerin bilgilerini sakladığı ve gizliliği ihlal etmesi nedeniyle Google firması davacı tarafa, kullanıcı başına en az 5.000 $ veya ihtiyati tedbirlerin yanı sıra fiili tazminat miktarının üç katını talep ediyorlar. Davacı tarafın California eyaleti olması nedeniyle, Eyaletin  yaklaşık 40 milyonluk nüfusu hesaba kattıktan sonra, toplam tazminat tutarının 5 milyar dolar olacağı söyleniyor.

Bu talep edilen miktar Google firması için önemli bir rakam olmasada, bu dava devam ederken farklı konularda çıkması durumunda, Google firmasının kötü bir şekilde köşeye sıkışacağı ve büyük bir zarar açıklayacağı söyleniyor.

Google'ın gelirlerinin büyük bir oranını, Chrome kullanıcılarından ve diğer Google hizmetlerinden toplanan verilerden kaynaklanan reklamlardan elde ediyor.

Google firmasının yaşadığı dava ile konuşan bir yargıç, mahkemenin davayı kabul etmesi durumunda, davanın büyüklüğü ve talep edilen miktarın çokluğu nedeniyle, bu davanın ilerlemesi çok yavaş olacağı ve sonuca varmanın yıllar alacağını söylüyor. Siz siz olun kişisel bilgilerini paylaşırken kimseye güvenmeyin!


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Vikings dizisindeki 15 oyuncunun gerçek hayatta nasıl göründüklerini merak ediyor musunuz? Önceki

Vikings dizisindeki 15 oyuncunun gerçek hayatta nasıl göründüklerini merak ediyor musunuz?

Telefon rehberinizdeki kişileri başka bir telefona aktarma Sonraki

Telefon rehberinizdeki kişileri başka bir telefona aktarma

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.