Google TV ile Android TV arasındaki fark nedir?


Google TV, şirketin akıllı TV'ler ve set üstü kutular için platformuna verdiği isimdir. Ama Google'ın halihazırda Android TV adında bir TV platformu yok muydu? O zaman Google TV uygulaması ne anlama geliyor?

Her şeyden önce, Google TV hala Android TV'dir. Google TV hakkında düşünmenin en basit yolu, Android TV'yi yeni bir kat cila ile hayal etmektir.

Google TV, konsept olarak Samsung'un One ara birimi gibi katmanlara benzer. One UI ile bir Samsung Galaxy telefonu hala Android çalıştırır. Aynı şekilde, Google TV'ye sahip cihazlar hala Android TV'yi çalıştırır. Buradaki fark, One UI'nin Samsung cihazlarına özel olmasıdır, Google TV ise tüm şirketlerin Android TV cihazlarında çalışabilecekktir.

<a href='/google-tv/'>Google TV</a> ile <a href='/android-tv/'>Android TV</a> farkları

"Android TV" olarak bildiğimiz kavramın en son sürümü Android 9'a dayanır, Google TV ise Android 10'a dayanır. Android TV'den Google TV'ye geçiş, Android 8'den Android 9'a yükseltmekten farksızdır.

<a href='/google-tv/'>Google TV</a> ile <a href='/android-tv/'>Android TV</a> farkları

Adı bir yana, Google TV'deki en büyük değişiklik Ana ekran. Google, Ana ekran deneyimini önerilere dayalı olarak tamamen yeniledi. Filmler ve TV dizileri, abone olduğunuz akış hizmetlerinden alınır.

<a href='/google-tv/'>Google TV</a> ile <a href='/android-tv/'>Android TV</a> farkları

Yeni bir cihaz için tüm kurulum süreci de yenilenmiştir. TV'nin kendisinde yer almak yerine kurulum artık Google Home uygulaması üzerinden gerçekleşiyor. Kurulum işlemi sırasında Google, Ana ekran önerilerini özelleştirebilmesi için akış hizmetlerinizi seçmenizi ister.

Google TV Ana ekranının diğer bir önemli bileşeni de "İzleme Listesi" dir. Telefonunuzda, tabletinizde veya bilgisayarınızda Google Arama'dan İzleme Listenize filmler ve TV şovları ekleyebilirsiniz. Daha sonra Google TV Ana ekranından kolayca erişilebilir olacaklar. İçerik, Google TV uygulamasında da mevcuttur. 

<a href='/google-tv/'>Google TV</a> ile <a href='/android-tv/'>Android TV</a> farkları

Evet bildiniz, bir Google TV uygulaması da var. Google Play Movies & TV uygulamasının adı Google TV olarak değiştirildi. Google'ın ekosisteminde hâlâ film ve TV dizileri kiralayıp satın alabileceğiniz yer burası, ancak artık akış hizmetlerinizi ve İzleme Listenizi de içeriyor. Herhangi bir şey aradığınızda, Google TV size nerede izlenebileceğini söyleyecektir.

Bilinmesi gereken önemli şey, Google TV'nin hala Android TV olmasıdır. Çok farklı görünebilir ama özünde aynıdırlar. Giriş ekranı, değişikliklerin çoğunun bulunduğu yerdir ve daha eski cihazlar sonunda aynı deneyimi yaşayacaktır.


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

Problemlerinizle başa çıkmanıza yardımcı olacak filmler

Sonraki

iPhone'da Portre modu nasıl kullanılır?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.