Kafaları karıştıran 13 filmin sonunu açıklıyoruz


Tekmoloji olarak, anlaşılması en zor film sonlarına biraz ışık tutmaya karar verdik. Belki bu hikayelerden bazılarını tamamen yeni bir açıdan görmenize yardımcı olacaktır. 

Bazen, filmler biter bitmez, izleyicileri için bir sır olarak kalır ve aralarında birçok tartışmaya neden olur. Yönetmenin son sahnede ne anlatmaya çalıştığı hakkında hiçbir fikrimiz olmayabilir veya özellikle metaforları ve alegorileri kullanıyorlarsa, yaratıcısının düşüncesini yanlış anlayabiliriz. Film hakkındaki temel fikirlerimiz, son sahneleri nasıl anladığımızla doğrudan bağlantılıdır.

NOT: Yazının spoiler kaynadığını söylememize gerek yoktur heralde. 

Arrival, 2016

Arrival 2016

Denis Villeneuve'nin filmi ilerlerken, izleyicilere birçok ipucu veriyor, ancak ana fikir sonuna kadar açıklanmıyor. Bu bilim-kurgu dramı tamamen kapalı döngülerden oluşuyor, yani hikaye başladığı yerde biter ve bittiği yerde başlar. İzleyiciler, filmin, ana karakter dilbilimci Louise Banks'ın geçmişi ile başladığını düşünebilir, ancak sonunda bu bölümlerin gelecekten geldiğini fark ederler. Amy Adams heptapodların doğrusal olmayan dilini anlamayı öğrendikten sonra, zaman onun için bir döngü haline gelir.

Ölmüş kızı ve filmin başında gördüğümüz kocasından boşanma ile ilgili flashbackler henüz daha gerçekleşmemiştir. Louise geleceğine bir göz atar ve çocuğunu ve eşini kaybedeceğini bilse de, hiçbir şeyi değiştirmemeye karar verir. Filmin ana fikri budur: zaman sadece düz bir çizgi değildir. Zamanı Heptapodların gördüğü gibi algılarsanız tamamen farklı görünür ve her insan kendi kaderini belirler.

mother!, 2017

mother!, 2017

Javier Bardem, kitabı okuyanlarla ilgili “Çok mutlular. Her şeyi anladılar ama farklı şekillerde anladılar. ” demişti. Aynı şey bu filmi izleyen insanlar için de söylenebilir. Darren Aronofsky'nin psikolojik gerilim filmi çıkar çıkmaz, internet, filmin sonundaki olaylar ve yorumlarla ilgili farklı algılarla dolup taştı. Bu yönetmenin filmlerinin neredeyse tamamı sembolizmlerle dolu ve mother!, da bir istisna değildir. Hikayenin özünde, insanlığın doğaya karşı ne kadar vahşi olduğu varken, filmin de bir İncil hikayesine benzediği göze çarpıyor.

Variety'ye verdiği röportajda Darren Aronofsky, Javier Bardem'in filmde Tanrı'yı canlandırdığını, Jennifer Lawrence'ın doğa olduğunu ve evin de Dünya olduğunu açıkladı. Doğa işkence görür, kullanılır. Ve filmin sonundaki kıyamet (evin yanması) gezegenimize yönelik şiddetimizin sonucudur.

Us, 2019

Us, 2019

Filmin ana karakterleri olan Wilson ailesi, çılgın benzerleri tarafından saldırıya uğrar. Kısa süre sonra izleyiciler, saldırganların yeraltında yaşayan ve gölgeler adı verilen klon ordusunun bir parçası olduğunu öğrenirler. Filmin son sahnelerinde Lupita Nyong'un canlandırdığı karakter, korkunç benzerini, tüm film boyunca gördüğümüz zindana giden bir ayna labirentine kadar takip eder. Karakterler arasındaki kavgadan sonra Adelaide'nin çocukluğundan bir sahne görüyoruz ve aslında bir benzer olduğunu fark ediyoruz. Çocukken yüzeye çıkmayı başarmıştır ve gerçek kız yeraltında kalmıştır.

Bu ters köşe, ana karakterin ve korkularının neden bu kadar değiştiğini açıklıyor. Yetişkin Adelaide'nin neden plaja gitmekten korktuğu açık: zindan girişinin hala orada olduğunu biliyor ve oraya geri dönmek istemiyor. Ayrıca, gerçek Adelaide'nin neden benzerlerin lideri olduğunu anlıyoruz: konuşabilen tek ordu üyesi o.

Birdman, 2014

Birdman, 2014

Alejandro Iñárritu'nun aklını kaybeden bir aktör hakkındaki filminin sonunu anlamak oldukça zor. Son sahnede, Riggan'ın kızının boş bir hastane koğuşuna girdiğini ve dışarıdan sesler ve sirenleri duyduğu açık bir pencere gördüğünü görüyoruz. Emma Stone'un karakteri aşağıya bakar, yavaşça başını kaldırır ve gülümser. Bazı izleyiciler bunun mutlu bir son ve Riggan'ın gerçekten uçabildiğinin bir belirtisi olduğunu düşünmüş olmalı. Ama büyük olasılıkla, ana karakter aslında intihar etti ve kızı sadece halüsinasyon görüyor.

Sam gerçek dünyayla bağlantısını kaybeder ve babasının hala hayatta olduğu bir fantezi dünyasına dalar. Riggan'ın kızıyla olan ilişkisi bu filmi anlamanın anahtarıdır.

Vanilla Sky, 2001

Vanilla Sky, 2001

Her geçen dakika Cameron Crowe'un psikolojik filmi gittikçe daha da karmaşık bir hal alıyor ve filmin sonunda izleyiciler ne olduğuna dair hiçbir fikir yürütemiyor. Yönetmen bize cevapları son 20 dakika içinde aramamız gerektiğine dair bir ipucu verdi. Tom Cruise'un karakteri, kabuslarında trafik kazasında ölen Julianna'yı ve parçalanmış yüzünü görür ve bir psikolog, şüphelinin hikayesinde hangi kısmın doğru, hangi kısmın yanlış olduğunu anlamaya çalışır. 

David, umutsuz vakaların hayatlarını dondurarak kurtaran Life Extension şirketine gittiğini hatırlar. Şirketin çalışanları hastalara berrak rüya deneyimleri yaşatmaktadır. David daha sonra rüyalar aleminden memnun olmadığını fark eder. Ve filmin sonu ana karakterin tercihi olur: gerçek dünyada mı yaşamak istiyor, yoksa rüyalar aleminde mi yaşamaya devam etmek istiyor? David tereddütsüz bir şekilde gerçek dünyayı seçer.

A Cure for Wellness, 2017

A Cure for Wellness, 2017

Gore Verbinski'nin geriliminin sonunda Lockhart, kötü kalpli sağlık merkezi başkanının, filmin geçtiği zamanlardan 200 yıl önce doğan ve orada kanlı deneyler yapan İsviçreli bir baron ve çılgın bilim adamı Heinrich Vollmer olduğunu öğrenir. Vollmer, yılanbalığı tarafından üretilen özel bir sıvı kullanarak sonsuz yaşam iksirini yaratmayı başarmıştır.

Lockhart, çılgın adamı yenmeyi başarır ve Hannah ve Vollmer'ın kızıyla birlikte sanatoryumu terk eder ve sonunda özgür, ama doğal olmayan gülümsemesi bize psikolojik sağlığının tamamen mahvolduğunu göstermektedir. Lockhart, modern dünyada sistemle savaşmanın ve ona karşı çıkmanın imkansız olduğunu anlıyor gibi görünüyor.

Black Swan, 2010

Black Swan, 2010

Filmin sonunda, Nina (Natalie Portman) performansın ilk perde sırasında düşer ve ağlayarak ikinci perde için kıyafetini değiştirmeye gider. Soyunma odasında, sahnede yerini almaya hazır olan Lily (Mila Kunis) 'i görür. Kızlar kavga etmeye başlar ve Nina rakibini bir cam parçasıyla deşip öldürür. Daha sonra cesedini banyoda saklar ve ikinci perdenin hakkından gelir.

Bu olaydan sonra, soyunma odasında, Lily canlı kanlı bir şekilde Nina'yı ziyaret eder ve ona harika bir iş çıkardığını söyler. Natalie Portman'ın karakteri, tüm bu süre boyunca kendisiyle savaştığını ve midesinde kanama olduğunu fark eder. 3. perdenin sonunda, Nina yönetmenin ellerinde ölümüne kan kaybı yaşar. Nina'nın mükemmel olmaya çalışırken kendisine zarar verdiğini görürüz

Bird Box, 2018

Bird Box, 2018

Sonunda 2 çocuklu başrolümüz sığınağa ulaştığında, buranın kör insanlar için inşa edilen bir okul olduğu ortaya çıkıyor. Ve bu çok semboliktir. Kör talihi, Mallory'nin nehir boyunca gözü kapalı yolculuk etmesine neden olmuştur. Film, zayıflığın ve gücün ne olduğunu düşünmenizi sağlar. Gerçek dünyada körlük bir sınırlamadır, ancak filmde canavarlara karşı bir korumaydı.

Mallory, çocuklarını ancak kendini sevgiye açtığında kurtarabildi. Son sahnede, ana karakter oğluna ve kızına isim verir ve kuşları dışarı çıkarır. Kendi etrafında inşa ettiği duvarları da yıkar. Özet, her şeyin yoluna gireceği umudunun ve inancının metaforudur ve kuş kutusu da Mallory nin duygularını sakladığı kafestir.

Nocturnal Animals, 2016

Nocturnal Animals, 2016

Sanat galerisi sahibi Susan, eski kocası Edward'dan bir el yazması alır. Daha önce eşinin yazma yeteneğine çok inanmıyordu. Gece Hayvanları romanında, eşine kendi kafasındaki dünyayı gösterir. Edward, Susan'ı kaybetmenin acısını, karısı ve kızı suçlular tarafından öldürülen kitaptaki ana karakterin acısı Tony Hastings ile göstermeye çalışır. Roman, Susan'ın dikkatini çeker ve fark eder: Edward gerçekten yetenekli bir yazardır. Büyülenmiş şekilde, eski kocasıyla buluşmak ister ve Edward anında kabul eder.

Onunla buluşmak için pahalı bir restoran seçer, çünkü artık durumu müsaittir. Ancak Edward asla ortaya çıkmaz ve Susan, asla ortaya çıkmayacağını anlar. Zekice yazılmış bu roman ve asla gerçekleşmeyecek olan buluşma, Edward'ın karısından aldığı intikamdır. İntikam bu filmin ana temasıdır. Tony, cinayetlerin ve Edward da Susan'dan intikamını alır.

Donnie Darko, 2001

Donnie Darko, 2001

Bu film 18 yıl önce gösterilmesine rağmen, insanlar hala sonuyla ilgili tartışmalar yaşıyorlar. Yönetmen Richard Kelly'ye göre, ana karakter, misyonu dünyayı kurtarmak olan bir rehberdir. Donnie'nin Middlesex'te gökten düşen bir jet motoru olan parçayı geri getirmesi gerekiyordu, yoksa kıyamete yol açacak bir kara delik ortaya çıkacaktı. Sonunda Jake Gyllenhaal'ın karakteri jet motorunun, öleceğini bile bile evine düşmesine izin verir, hem de uçakta annesi ve kız kardeşi de varken.

Donnie kasten hayatını feda eder. Son sahnelerden birinde histerik gülüşü bunun açık bir göstergesidir. Dünya için sorumluluktan kurtulması onu daha sakin hale getirir. Donnie Darko, sadece bir kez izledikten sonra anlaşılması zor olan karmaşık bir filmdir, ancak her izlediğinizde daha fazla soru cevaplanacaktır.

The Dark Knight Rises, 2012

The Dark Knight Rises, 2012

Filmin sonunda Bruce Wayne, Gotham'ı nükleer bir patlamadan kurtarmaya çalışmaktadır. Bombayı uçağa yükler ve patlatacağı okyanusa doğru hızla uçar. Şehir kurtarılmış ve halk, kahramanlarının yasını tutuyordur ve bir de Batman anıtı dikerler. Alfred Venedik'e gider ve Selina (Catwoman) ile bir masada oturan mükemmel sağlıklı Bruce ile tanışır.

Birçok izleyici bu kısmın Alfred'in rüyası olduğunu düşünüyordu. Ama hatırlayacağınız gibi, Batman'ın laboratuvarında karakter uçağın otomatik pilotta olduğunu söyledi. Muhtemelen Bruce uçağı bombaları şehirden mümkün olduğunca uzağa götürecek şekilde programladı ve kendi sahte ölümünü hazırladı. Ayrıca, Venedik sahnesinde, Selina'da, Wayne'in annesine ait bir kolye görebilirsiniz. Filmin başında bunu çalmaya çalışmıştı. Alfred bunu bilmiyordu, bu yüzden onun rüyası olamazdı.

Shutter Island, 2010

Shutter Island, 2010

Filmin son sahnelerinden birinde, Mareşal Edward Daniels deniz fenerinde belirir. Burada, düşündüğü gibi Dr. Cawley insanlar üzerinde korkunç deneyler yürütüyordu. Burası, ana karakter Andrew Laeddis'in aslında bir psikiyatri hastası olduğunu ve tüm olayların doktorlar tarafından neler olduğunu anlamasına ve bir lobotomiden kaçınmasına yardımcı olmak için sahnelendiğini öğrendiğimiz yerdir. Leonardo DiCaprio'nun karakteri, karısını öldürdüğünü hatırlıyor gibi görünse de, kendine sahte bir komplo hikayesi uydurur. Deneyin başarısız olduğunu ve Andrew'un beyin ameliyatı olacağını anlıyoruz.

Ama Laeddis'in son bakışı ve sözleri bize ameliyat olacağını bildiğini gösteriyor  çünkü istiyor. Ne yaptığını anlıyor ve terapinin gerçekten işe yaradığını anlıyor, ancak karısını ve çocuklarını kurtaramayacağı düşüncesiyle yaşamaya devam etmek istemiyor. Bu yüzden karakter Edward Daniels gibi davranıyormuş gibi davranıyor ve doktor ameliyatı yapmaya karar veriyor.

Ad Astra, 2019

Ad Astra, 2019

Roy, ortadan kaybolan bir uzay gemisi bulma görevine girdiğinde, Project Lima'ya da bir son verecek ve babasını kurtaracaktı. Nihayet bir araya geldiklerinde genç McBride, babasının sandığı kahraman olmadığını anlar. Clifford, uzay boşluğuna kaçtı çünkü Dünya'da onun için hiçbir şey kalmadığını biliyordu. En sembolik sahne, babası ve oğlu bağlayan kordon koptuğunda meydana gelir.

Roy eve döndüğünde, sonunda evrendeki yerini anlar ve kabul eder. Duygusal ve fiziksel yalnızlıktan kurtulur, artık babasını bulma yükü yoktur ve eski karısıyla yeniden bir araya gelmeye hazırdır. Ad Astra, kendini tanıma ve insan ruhunun önemli değişiklikleri hakkında bir filmdir.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

iOS 13'e Sahip Cihazlara iOS 14 Geleceği Söyleniyor

Sonraki

Google Yanlışlıkla Android 11 Beta Güncellemesini Yayınladı

Yorumlar


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.