Hindistan, Çinli Uygulamaları Kaldıran Uygulamayı Geliştirdi

Hindistan, Çinli Uygulamaları Kaldıran Uygulamayı Geliştirdi

Hindistan merkezli bir şirket tarafından geliştirilen uygulama sayesinde, Çin yapımı uygulamaları telefonunuzdan kaldırmanıza yardımcı olan uygulama, Google Play'de üst sıralarda yer aldığı açıklandı.

Çin ile ABD arasında yaşanan teknoloji savaşlarına şimdi de yeni bir ülke eklendi. Çin'in komşu ülkesi olan Hindistan, Çin yapımı uygulamaları tespit ederek kaldıran, bir uygulama geliştirdiğini açıkladı.

Çin coronavirüs krizinin merkeziydi ve Hindistan ve ABD gibi ülkelerle dış ilişkiler söz konusu olduğunda hassas bir duruş sergilemektedir. Bütün bunlar Çin ile sonraki sınır anlaşmazlığı nedeniyle Hindistan'da hüküm süren Çin karşıtı durumla açıklanabilir.

Dünya'da Teknoloji savaşları devam ederken, yaşanan bu olaylar çerçevesinde, 17 Mayıs'ta Google Play Store'de "Çin Uygulamalarını Kaldır" adlı yeni bir uygulama çıktı.

Uygulama, Android akıllı telefonlarınızdan, Çin'de yapılan uygulamaların tanımlanmasına ve kaldırılmasına yardımcı oluyor ve iki hafta içinde Hindistan'daki Google Play Store'da bir numaralı ücretsiz uygulama haline geldiği ve sadece 3,5 MB alan kapladığı açıklandı. Uygulama çok kısa bir süre zarfında, 1 milyondan fazla indirme ve 4.8 yıldız toplam puanı toplayarak hızlı bir şekilde tanındı.

Hindistan, Çinli uygulamaları kaldıran uygulama geliştirdi.

Hindistan, Çinli Uygulamaları Kaldıran Uygulamayı Geliştirdi

Uygulamanın kendisi OneTouch AppLabs adlı bir Hintli girişim tarafından yapıldı. Ancak, basit bir inceleme yapıldığında, web sitesinin sadece bir hafta önce kaydedildiğini söyleniyor. 

OneTouch AppLabs web sitesi, şirketin Android ve iOS uygulama geliştirme ve hibrit uygulama geliştirme hizmetleri sunduğunu iddia ediyor. Ancak, Çin Uygulamalarını Kaldır uygulaması şu anda şirketin listesinde tek ürün olarak gözüküyor. Firmanın web sitesi, Wordpress tabanlı bir site olduğu belirtildi.

Piyasaya sürülen uygulama, yalnızca Çin yapımı uygulamaları tarar ve bu uygulamalara, kaldırma seçeneği sunar.

Birçok kullanıcı tarafından denenen uygulama, Xiaomi'nin Mi Remote uygulamasını ve TikTok uygulamasını bularak size uyarı veriyor. Telefonunuzda Çinli şirketlerden hiçbir uygulamanız yoksa, "Harikasınız, sisteminizde Çin uygulaması bulunamadı" yazıyor.

Ancak, Çin merkezli Tencent Games tarafından geliştirilen bir uygulama olan PUBG Mobile'ı listeye dahil edilmedi.

Kullanıcılar ayrıca uygulamanın Çin akıllı telefonlarında önceden yüklenmiş uygulamaları tanımlamadığını ve yalnızca Play Store veya herhangi bir üçüncü taraf mağazasından kullanıcılar tarafından yüklenen uygulamaları dikkate aldığını bildiriyor. 

Uygulamayı kullanmak için bir hesap oluşturma ihtiyacı duymuyor. Ancak, telefonunuzun Android sürümü, uygulamanın özelliklerine yapılan tıklama sayısı, cihazınızda kullandığınız dil, kullandığınız uygulamaların sürüm kodu, telefonunuzdaki süre ve daha fazlası gibi verileri topluyor.

Uygulama gizlilik politikalarını ihlal ettiği gerekçesi ile dava edilirse, Play Store üzerinden kaldırılması söz konusu olabileceği söyleniyor.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Sony, PlayStation 5 Etkinliğini Ertelediğini Açıkladı Önceki

Sony, PlayStation 5 Etkinliğini Ertelediğini Açıkladı

iPhone'de Touch ID çalışmıyorsa ne yapılmalı? Sonraki

iPhone'de Touch ID çalışmıyorsa ne yapılmalı?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.