ABD' den Sonra, TikTok' u Takibe Alacak İlk Ülke Hollanda!

ABD' den Sonra, TikTok' u Takibe Alacak İlk Ülke Hollanda!

TikTok; Çocukların verilerinin kullanımı hakkında Hollanda tarafından incelenmeye başlanacak. Daha önce ABD tarafından birçok kez incelemelere tabi tutulan Tik Tok, bu sefer bir Avrupa ülkesi tarafından incelemeye alınacak.

Dünya üzerinde özellikle genç nüfus tarafından sıklıkla kullanılan video paylaşım platformu TikTok, pandemi öncesi zaten milyonlarca kişinin vazgeçilmezi durumundaydı. Sonrasında Koronavirüs sebebiyle hemen hemen tüm dünyada uygulanan ve ülkelere göre farklılıklar gösteren karantina uygulamalarından sonra TikTok' un indirilme sayısı 2 milyarı geçmiş durumda.   

Dünyanın en popüler platformlarından biri haline gelen Çin menşeli uygulamanın, kullanıcılarının gizlilik ve mahremiyet  kurallarına ne kadar riayet edebildiği, onları ne kadar koruyabildiği soruları da beraberinde geldi.

Gençler ve Çocuklarla İlgili Endişeler:

Hollanda Veri Koruma Kurumu (Hollanda DPA) tarafından yapılan açıklamada; TikTok'un özellikle COVID-19 süresince yaşadığı yükselmenin gizlilik hakkındaki endişelerin artmasına neden olduğu belirtildi. Kurum, açıklamasının devamında; Hollanda yasaları ve AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği uyarınca çocuklar, özellikle sosyal medyada kişisel verilerin paylaşılması konusunda, yaptıklarının sonuçlarının farkına varmadıkları için daha savunmasız görülmektedirler. Bu nedenle Hollandalı DPA, bu mahremiyeti yeterince koruyup korumadığını inceleyecek dedi.

Son olarak Kurum Başkan Yardımcısı Monique Verdier “TikTok' un çocukların kişisel verilerini toplaması, depolaması ve kullanması için ebeveynlerin onayının gerekip gerekmediğine karar vereceğiz“­­ dedi.

Önceki Yasaklamalar:

<a href='/tiktok/'>TikTok</a> Önceki Yasaklamalar

Daha önce ABD Donanması, Çin merkezli şirket ByteDance'in sahip olduğu video paylaşım platformu TikTok' un ABD hükümeti tarafından verilen cep telefonlarına indirilip kullanılmasını yasaklamış buna gerekçe olarak “Ulusal güvenliğe bir tehdit oluşturmasını“ göstermişti. TikTok, Routers haber ajansının konuyla ilgili açıklama talebine yanıt vermemiş ABD hükümeti de TikTok' a ulusal güvenlik soruşturması açmıştı.

Buna benzer soruşturma veya yasaklamalarla karşılaşmamak için dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılan platform, geçtiğimiz ay Hollanda hükümetiyle iş birliği yaptığını belirterek uygulamaya ebeveyn kontrolleri özelliğini getirmişti.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

YouTube, Android ve iOS İçin Video Sayfasını Güncelledi Önceki

YouTube, Android ve iOS İçin Video Sayfasını Güncelledi

Apple önümüzdeki hafta ABD'de bazı mağazalarını açacak! Sonraki

Apple önümüzdeki hafta ABD'de bazı mağazalarını açacak!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.