Huawei'nin Amiral Gemisi Mate 40'ın Özellikleri Sızdırıldı


Huwei amiral gemisi olarak piyasaya süreceği, Mate 40 serisi akıllı telefonun teknik özellikleri sızdırıldı. Akıllı telefon hakkında yapılan bir bildirime göre, Kirin işlemciyi son kez bu telefonda göreceğiz.

Huawei firmasının uzun zamandır beklenen amiral gemisi akıllı telefonu Mate 40 serisi hakkında, söylentiler ve sızıntılar hiç bitmiyor. Huawei'nin ürettiği işlemcisinden tutunda, telefonun kamera özelliklerine kadar birçok söylenti yayınlanıyor.

Şimdide Slashleaks adlı bir sızıntıcı, yaklaşmakta olan Huawei Mate 40 akıllı telefonun bazı özelliklerinin bir listesini yayınladı.

Huawei Mate 40 Özelliklerinden Bazıları

Ekran görüntüsü, cihazın sekiz çekirdekli bir HiSilicon Kirin 9000 SoC'ye, 8 ile 12 GB RAM'e ve 128, 256 veya 512 GB depolama belleğine sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Ayrıca, klasik bir şekilde çıkarılamayan batarya, yerçekimi sensörü, yakınlık sensörü, ışık sensörü, ivme sensörü, elektronik pusula, hızlı şarj desteği, jiroskop ve ekranın yüzeyinin altında bulunan bir parmak izi sensörü ile Huawei Mate 40 serisi kullanıcılarının hizmetine sunulacağı bildirildi.

Huawei'nin Amiral Gemisi Serisi Mate 40'ın Özellikleri Sızdırıldı.

Huawei'nin Amiral Gemisi Serisi Mate 40'ın Özellikleri Sızdırıldı

Akıllı telefon, amiral gemisi serisi bir cihaz olacağından, kamera özellikleri de amiral gemisine yakışan bir özellikte olması gerekmektedir. En azından Huawei P40 kameradan daha aşağı olmamalı, ancak kamera kurulumu konusunda teknik özellikleri henüz bildirilmedi.

Huawei Mate 40'ın sunumu, bu yıl Eylül ayında gerçekleşecek. Bilgiler şahsen Huawei Tüketici İşletmeleri Grubu CEO'su Yu Chengdong (Richard Yu) tarafından doğrulandı. Huawei ve diğer teknoloji firmaları birbiriyle yoğun bir yarış içinde olduğu için, lansman tarihlerini Eylül olarak planladığı söyleniyor.

Huawei Mate 40, Kirin Destekli Amiral Gemilerinin Döngüsünü Sona Erdirecek

Artık amiral gemisi akıllı telefonların ikinci sezonu resmen Samsung'un Galaxy Note 20 ailesinin gelişiyle başladı. Huawei amiral gemisi, Huawei Mate 40 serisi şeklinde duyurmaya hazırlanıyor. 

Yaklaşan amiral gemisi hakkındaki ilk sızıntılar ve raporlar şimdiden ortaya çıkıyor. Her şeyden önce, en yeni Kirin yonga setinin mükemmel performansıyla bir başka güçlü kamera gücü olacak. 

<a href='/huawei/'>Huawei</a> Mate 40, <a href='/kirin/'>Kirin</a> Destekli Amiral Gemilerinin Döngüsünü Sona Erdirecek

Kısa bir süre önce, Huawei Tüketici İşletme Grubu Başkanı Richard Yu, katılımcılara Huawei Mate 40'ın bir HiSilicon Kirin yonga seti ile piyasaya sürüleceğini bildirdi. 

Yöneticiye göre, HiSilicon 15 Eylül 2020'den sonra Kirin yonga setlerini artık üretemeyecek. Şirket bu durum gerçekleşmeden önce, mümkün olan en büyük Kirin 9000 işlemciyi üretme konusunda acele ediyor. 

Kirin yonga setlerinin sonu, sözleşmeli yonga üreticilerinin ABD'nin geliştirdiği teknolojiyi Huawei için yonga üretmek için kullanamamasının bir sonucu olarak geldi.

Bu, HiSilicon çiplerinin üretiminin arkasındaki TSMC bulunmaktadır. TSMC şu anda, Huawei amiral gemisi cihazları için HiSilicon'ın tüm üst düzey yongalarını üretiyor.

Huawei, TSMC'nin yerini alacak uygun bir çözüm bulmaya çalışıyor. Bu arayış, HiSilicon'ın Kirin 710A çipini getiren Çinli, SMIC ile bir ortaklık ile sonuçlandı. 

Ne yazık ki SMIC, son teknoloji 7nm veya 5nm işlemci üretme kapasitesinden çok uzaktır. Modern orta sınıf telefonlar bile halihazırda 12nm veya hatta 7nm üretim süreçlerini kullanıyor. 

15 Eylül'den sonra Huawei, akıllı telefon pazarında rekabet edebilecek büyük bir işlemci firması ile anlaşma yapmak zorunda kalacaktır. Söylentiler, MediaTek firması ile yakın ilişkiler içinde olduğu üzerinedir.


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

TikTok'un Yeni Talibi "Twitter" Olduğu Duyuruldu

Sonraki

Facebook'un web etkinliğinizi görmesini nasıl engelleyebilirsiniz?

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.