TikTok'un Yeni Talibi "Twitter" Olduğu Duyuruldu

TikTok'un Yeni Talibi

Sosyal medya uygulamaları arasında TikTok, son dönemde büyük oranda büyüme gerçekleştirdi. Bu durumdan rahatsız olan ABD, TikTok'u Amerikalı bir şirkete devrini istedi. Microsoft ile görüşmeler sürerken, gelen bilgiye göre, Twitter'da TikTok uygulamasına talip olduğunu duyurdu.

Popüler sosyal medya uygulaması olan TikTok, son günlerde adından devamlı olarak söz ettiriyor. Uygulama, ABD'de yasaklandı yasaklanacak derken, ABD'de son olarak alınan bir karar ile TikTok 45 gün gibi bir süre verildi.

Bu süre içinde TikTok uygulaması, ABD'nin de içinde olduğu operasyonlarını Amerikalı bir şirkete satması gerekiyor. Yoksa, TikTok en büyük pazarlarını kaybetmiş olacak. Son günlerde Microsoft, TikTok'u almak için yoğun bir çalışma yürüttüğü söyleniyor. Görünüşe göre, başka bir büyük Amerikan şirketi olan Twitter, TikTok'u satın almak için Microsoft ile rekabet edebilir. 

Söylentilere göre, sosyal medya ağı, Çin uygulamasının tamamen satın alınması yerine bir birleşme planlıyor. Twitter, sadece yeni bir uygulama satın almak için 50 milyar dolar gibi bir rakamı ödemeyeceğini söylüyor. Bu söylentiler üzerine ortaya atılan en büyük soru; Twitter, TikTok'un popülaritesini koruyabilecek mi, yoksa Vine'ın kaderini tekrar edecek mi?

Twitter, Tiktok'u Satın Alma Arzusunu Duyurdu

<a href='/twitter/'>Twitter</a> TikTok'u satın almak istediğini açıkladı.

TikTok, 20 Eylül'de popüler uygulamanın sahibi olan ByteDance'ı Amerika Birleşik Devletleri'nde çalışabilme yeteneğinden mahrum bırakacak ve Amerikan pazarındaki faaliyetlerini etkin bir şekilde yok edecek olan, kanunun sonuçlarından kaçınmak için mücadele ediyor.

Bu nedenle Twitter ile görüşmeler yapıldı. The Wall Street Journal'a göre, TikTok ile olası birleşmeler hakkında Twitter ile ön görüşmeler sürüyordu. Anlaşmanın maliyeti bilinmiyor. Birleşmenin şartlarıda açıklanmadı.

Birçok yayın, Microsoft'tan gelen teklifle karşılaştırıldığında Twitter'ın TikTok için en iyi seçenek olduğunu yazıyor. Twitter bu çalışması, şirketin 29 milyar dolarlık piyasa değerini aşan Microsoft'un tahmini teklif maliyetini karşılamak için dışarıdan yardım alabileceği bildiriliyor.

TikTok'un Yeni Talibi "Twitter" Olduğu Duyuruldu

Microsoft, TikTok satın almak için yoğun çalışma yürüttüğünü söyledi.

Microsoft'un teklifi, TikTok'u tüm sosyal medya haklarını Amerikan şirketine teslim etmeye zorlayabilir ve bu, önümüzdeki üç hafta içinde çok hızlı bir şekilde gerçekleşebilir.

Bu arada TikTok, Salı günü ABD yönetimine karşı dava açmaya hazırlanıyor. TikTok uygulamasının açacağı davanın temel konusu, uluslararası kanunlara göre ABD'nin TikTok'u bu şekilde yargısız bir şekilde yasaklayamacağı üzerinedir.

TikTok, ABD Yönetimine Dava Açacak

TikTok, ABD yönetimine dava açacağını açıkladı.

Amerikan Hükümeti tarafından imzalanan TikTok ve WeChat yasağına yanıt olarak, Ulusal Halk Radyosu (NPR) 8 Ağustos'ta konuya aşina olan kişilerden alıntı yaptı ve TikTok'un Amerikan yönetimine dava açmayı planladığını açıkladı.

NPR, yakında açılacak dava konusunda TikTok yönetiminden kimsenin resmi bir açıklama yapmadığının altını çizdi. Sadece yetkili bir kişi bu davanın olacağını belirtti.

Yetkili kişi, TikTok'un Salı günü ABD yönetimine karşı federal bir dava açacağını söyledi. Kişi, bu davanın ABD Kaliforniya Güney Bölgesi Bölge Mahkemesine sunulacağını çünkü TikTok'un ABD iş merkezi orada olduğunu söyledi.

Ayrıca NPR'ye, davanın Amerikan yönetiminin imzaladığı icra emrini şirkete cevap verme şansı vermediği için anayasaya aykırı bulacağı bilgisi verildi. 

TikTok, bu yürütme düzenindeki "ulusal güvenlik gerekçelerinin" asılsız olduğuna da söyledi. Şirket, ABD'de dahil olmak üzere hiçbir ülkenin kişisel bilgisini Çin vb. ülkelere vermediğini, kişilerin güvenliğine dikkat ettiklerini söyledi.

Kaynağa göre, ABD'nin yayınladığı yürütme kararının, herhangi bir olgusal soruşturma sonucuna dayanmadığını vurguladı. Bakalım, TikTok hakkında ilerleyen günlerde karşımıza nasıl haberler çıkacak. Konu hakkında sizleri bilgilendiriyor olacağız.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Xiaomi Mi 10 Ultra'nın Lansmanı Bugün Yapılacak! Önceki

Xiaomi Mi 10 Ultra'nın Lansmanı Bugün Yapılacak!

Huawei'nin Amiral Gemisi Mate 40'ın Özellikleri Sızdırıldı Sonraki

Huawei'nin Amiral Gemisi Mate 40'ın Özellikleri Sızdırıldı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.