Huawei, Yasağı Hafifletmek İçin ABD İle Pazarlık Yapmak İstiyor


Huawei firması, kendisine uygulanan yasakları hafifletmek için ABD başkanı Joe Biden yönetimi ile görüşme yapmak istiyor. Şirket, Çin ile ABD arasında gerçekleşen gerilime dahil olmak istemediğini bildirdi.

Huawei, ABD Başkanı Joe Biden yönetimi ile mevcut ticaret yasağı konusunda görüşme yapmak istediği bildirildi. Şirket, Amerikan parçalarının tedarikine ilişkin yasağı kaldırmak için Pekin'den ayrı pazarlık yapmak istiyor.

NikkeiAsia'nın son haberine göre; Müzakelerin nedeni aynı zamanda, Çinli teknoloji devinin finans müdürü Meng Wanzhou'nun tutuklanması olacak. Huawei'nin risk yönetimi ve iş ortağı ilişkilerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Tim Danks göre, “ABD yönetimiyle Çin hükümetinin arasında gerçekleşen gerilime dahil olmak istemediğini" açıkladı.

Huawei, Yasağı Hafifletmek İçin ABD İle Pazarlık Yapmak İstiyor

Geçen yıl, Trump yönetimi Çin markasını güvenlik iddiaları üzerine Varlık Listesi adı verilen bir ihracat kara listesine koydu. Bu durum, Huawei'nin ABD'deki firmalardan kritik bileşenler satın almasını imkansız hale getirdi. 

Huawei şu anda, ABD şirketlerinin Çin markasına satış yapmaya devam etmesine izin verecek bir "ince ayar ve geçici lisans" almayı umuyor. Tim Danks; “Esneklik olması durumunda Huawei'nin ABD satışları öncelik olmayacak. Şirketin önceliği, tedarik zincirinin tekrar oluşturulması” açıklamasında bulundu.

Ancak, Biden'in Ticaret Bakanı adayı Gina Raimondo göre; "Amerika'yı ve müttefiklerini Çin'in müdahalesinden veya perde arkası olaylardan korumak için ister Huawei olsun ister başka bir şirket, gerekeni yapmaktan geri durmayacaklarını bildirmişti.”

Dolayısıyla, Huawei ile müzakereler yapılsa bile, yeni yönetimin nasıl bir pozisyon alacağı belirsizliğini koruyor.

Huawei: Dünya Çapında Bir Milyardan Fazla Akıllı Telefonumuz Var

Huawei: Dünya Çapında Bir Milyardan Fazla Akıllı Telefonumuz Var

Huawei Kurucusu ve CEO'su Ren Zhengfei, geçtiğimiz günlerde GTS Bulut ve Cihaz Bulutu İşbirliği ve Entegrasyon İlerleme konferansında konuştu. Konuşması sırasında Huawei'nin geniş bir cihaz yelpazesine sahip olduğunu belirtti ve aktif akıllı telefonların sayısı şimdiden bir milyarı aştığını açıkladı.

Huawei kurucusu ayrıca bir sonraki aşamada; 2-3 yıl içinde son cihazlar için en güvenli ve en güvenilir bulut ekosistemini oluşturmayı planlıyorlar. Ayrıca Ren Zhengfei, Huawei ekosisteminin tüm uygulamalar ve geliştiriciler için tamamen açık bir mimariye sahip olması gerektiğini söyledi.

Huawei, tedarikçilerine 2021'de akıllı telefon parçaları siparişlerinin % 60'tan fazla düşeceğini bildirdi. Resmi rakamlara göre Huawei geçen yıl 189 milyondan bu yıl 70 ile 80 milyon akıllı telefon gönderecek.

Şirket, 22 Şubat'ta amiral gemisi katlanabilir akıllı telefonu Huawei Mate X2'yi tanıtacak; ve Huawei P50'nin Mart ayında duyurulması bekleniyor.


Yazarın Diğer Yazıları

Önceki

WhatsApp, Medya Paylaşımı İçin Yeni Bir Özelliği Test Ediyor

Sonraki

Word Belgesi, Tek Bir Tık İle PowerPoint Sunumuna Dönüşecek!

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.