Küresel Mobil Kullanıcılar, 2G / 3G Ağların % 46'sını Oluşturuyor

Küresel Mobil Kullanıcılar, 2G / 3G Ağların % 46'sını Oluşturuyor

Ünlü bir analiz firması olan Strategy Analytics'tin son hazırladığı rapora göre, Küresel mobil ağ kullacılarının %46'sı hala 2G ve 3G alt yapısını kullacılarına sunuyor. Raporda, bu pazarın gittikçe daraldığını ve operatörlerin artık bu ağları desteklemeyeceğini söylüyor.

Dünya üzerinde 5G teknoloji oldukça önemli bir yer ediyor. Birçok ülke 5G ağının ülkeleri için tehlike mi yoksa büyük bir fırsat mı olacağını konuşuyor. Yada bazı ülkelerde bir an önce 5G teknolojisine geçmek için çalışmaları hızlandırmış gibi gözüküyor.

Birçok akıllı telefon ve bileşen üretici firmada, ürünleri 5G ağlarına bir an önce adapte ederek, küresel pazarda söz sahibi olmak istiyor. 

Strategy Analytics firması, sektör hakkında kapsamlı bir rapor hazırladı. En  son sektörel gelişmeleri, mevcut 2G / 3G düşüş eğilimi analizi ve 4G kullanıcılarının, gittikçe pazarda daha büyük bir yer etmesi ile ilgili bir rapor hazırladı.

Strategy Analytics firması, 2G ve 3G ağlar hakkında rapor yayınladı.

Küresel Mobil Kullanıcılar, 2G / 3G Ağların % 46'sını Oluşturuyor

Strategy Analytics'in bu yılın başlarında açıkladığı en son kablosuz pazar tahminlerine göre, 2G ve 3G kullanıcıları toplam küresel mobil kullanıcı sayısının % 46'sını oluşturdu. Ancak 2G ve 3G ağların toplam küresel mobil gelirin yalnızca % 27'sine katkıda bulunduğu ve bu gelirin 2023 yılına kadar % 10 gibi bir rakama düşüceğini açıkladılar.

Afrika Hala 2G Kullanıyor

Ancak, Afrika özel bir durum olarak görülebilir. Bu bölgede, her ülkenin yaşam kalitesi ve günlük kazancı birçok ülkeden düşük bir seviyededir. Dolayısıyla, kullanıcı taşımasını teşvik eden sübvansiyonun operasyonel alanı sınırlıdır. Tabi bazı Afrika ülkesi ve gelişmekte olan bölgeler 4G ağlarını da desteklemektedir. Örneğin, Afrika'daki Airtel'in 4G ağ genişletmesi ve kullanıcılarının hizmetine sunması, Afrika'da 4G'ye geçişleri hızlandırdı.

Ortalama veri kullanımı ve veri ARPU değerleri açısından tüm yönler büyük ölçüde iyileştirilmiştir. Geçen yıl, gelir artışının 3 / 4'ü verilerden elde edilmiştir. Mart 2020'de 4G veri kullanıcılarının oranı, geçen yıl % 18'den % 29'a yükseldi. 

Anlayacağınız gibi, Afrika ve diğer gelişmemiş bölgelerde, 4G destekleme oranı her geçen gün gittikçe çoğalmaktadır. 2G ve 3G ağların küresel pazarda bulunan değeri düşmektedir.

2G ve 3G ağların küresel pazarda değeri her geçen gün düşüyor.

Birçok Operatör 4G ve Üzerine Geçiyor

Giderek daha fazla operatör 2G / 3G ağ kaldırma planlarını açıkladı. Bu bağlamda, Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik'teki bazı ülkeler küresel 2G / 3G ağ kaldırma sürecinin ön saflarında yer almaktadır. 

Ancak bunların yanı sıra, diğer ülkeler de 4G göçü üzerinde çalışıyorlar. Örneğin, Hindistan pazarı 4G'ye geçişi hızlandı. India Airtel 3G ağını aşamalı olarak kapattı; FoneZiggo Şubat ayında Hollanda'da 3G'yi kapattı; Telia ve Telenor'un Danimarka ortak girişimi TT-Netvaerket, Nisan 2021'den itibaren 3G'yi aşamalı olarak durduracak; Vodafone'un CTO'su da yakın zamanda bir Vodafone iş analisti toplantısında 2022'ye kadar 3G Europe'u kapatmaktan bahsetti.

Strategy Analytics, özellikle 2G IoT hizmetlerinin taşınması söz konusu olduğunda, 2G'nin çekilmesinin hazırlanması için genellikle uzun bir zamana ihtiyaç duyduğuna inanmaktadır. Bu durumda, operatörler 2G akıllı telefon işini kapatmaya odaklanabilir. 

Akıllı telefon üreticileri ve Küresel ağ sağlayıcılar, gittikçe daralan 2G / 3G pazırını kapatmak istemekte ve bulundukları bölgelerdeki ağları bir üst bağlantı gücüne geçirmek için gerekli çalışmaları yapmaktadır. Yakın bir gelecekte, operatörler 2G ve 3G ağları tamamen hayatımızdan çıkartacaklar.


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

Xiaomi Mi Watch Color, “Revolve” Adı İle Küresel Piyasada! Önceki

Xiaomi Mi Watch Color, “Revolve” Adı İle Küresel Piyasada!

OPTİK MEKANİK ile 0.2ms GECİKME! Asus TUF Gaming K7 İnceleme Sonraki

OPTİK MEKANİK ile 0.2ms GECİKME! Asus TUF Gaming K7 İnceleme

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.