5G, Coronavirüs'e neden olur mu?

5G, Coronavirüs'e neden olur mu?

5G teknolojisini istemeyen bazı kesimler, 5G'nin sağlık üzerindeki etkileriyle ilgili endişelerini dile getirdi. 5G kullanıcısı ülkeler ise bu iddiayı yalanladı.

5G, konusunda tartışmalar bu ara daha çok alevlenmiş gibi gözükmektedir. 5G, tüm dünyada yaygınlaşan yeni, süper hızlı kablosuz teknolojidir. ABD'de New York ve Dallas gibi büyük şehirlerin canlı 5G ağları var ve Çin ve İngiltere gibi bölgelerde 5G teknoloji ağı mevcuttur.

Twitter'da 4.2 milyon takipçisi olan Amerikalı bir şarkıcı olan Keri Hilson, Pazar günü Coronavirüsü, 5G teknolojisi ile bir araya getirmeye çalışan birkaç tweet gönderdi. Şöyle yazdı, "İnsanlar 5G'nin radrosyon oranı konusunda, dilekçeler, organizasyonlar ile bizi yıllardır 5G hakkında uyarmaya çalıştılar. 5G ilk olarak Çin'de başlatıldı. 1 Kasım 2019'da İnsanlar öldü. " Diye açıklama yaptı.

5G karşıtı bir Facebook grubu, YouTube ve Facebook üzerinden kendi iddiaları olan bilgileri paylaştı. Bu ayın başlarında Ben Mackie adında bir Facebook kullanıcısı, Ölümcül virüslerin kendiliğinde oluşmuş bir virüs olmadığını söyleyerek 5G'yi coronavirüs ile ilişkilendirdi.

5G, Coronavirüs'e neden olur mu?

Bir başka 5G karşıtı fenomen, Coronavirüs için geliştirilen aşıların aslında insanlara yerleştirilecek çipler olduğunu söyledi. 

Colorado Okulu Halk Sağlığında profesör olan, Dr.Jonathan M. Samet, "5G hakkındaki bu hikayenin bilimsel olarak hiçbir önemi yoktur ve COVID-19 salgını kontrol etmenin öncelikleri olduğunu, bu tarz yanlış bilgilerin kesinlikle potansiyel bir dikkat dağıtıcı olduğunu." Söyledi. 

COVID-19'un radyo dalgalarıyla bulaşmadığını, COVİD-19 virüsünün kişiden kişiye temas eden bir yapıda olduğunu ve FCC, Gıda ve İlaç İdaresi ve Çevre Koruma Dairesi'nin 5G'nin güvenli olduğunu yineledi.

5G teknolojisinin, yaşam tarzımızı değiştirmeye hazır ve kendi kendini süren otomobillerden tutunda, gelişmiş artırılmış gerçeklik deneyimlerine kadar her şeye güç vermesi bekleniyor. 5G teknolojisi yıllar boyunca dünyaya öncülük edeceği söylenmektedir. 

5G sağlık sorunu yaratırmı?

Şirketler ilk 5G hakkında konuşmaya başladığından beri, bazı insanlar tarafından teknolojinin sağlık üzerindeki etkisi hakkında endişeler dile getirildi. 5G'nin milimetre dalga adı verilen bir versiyonu, çok yüksek frekanslı radyo dalgalarıyla çalışır. Bu sinyaller uzun mesafelere gidemez, bu da kulelerin birbirine yakın yerleştirilmesini ve daha fazla yere kurulmasını gerektirir. 

Bu, radyo dalgalarının beyin kanserine, doğurganlığın azalmasına, baş ağrılarına ve diğer hastalıklara neden olabilecek zararlı radyasyon üretebileceğinden endişe duyuluyor.

FDA (Gıda ve İlaç Dairesi) ve FCC (Federal İletişim Kurulu), endişelenecek bir şey olmadığını söylüyor. Ajanslara göre, cep telefonlarından veya baz istasyonlarından gelen radyo frekans sinyalleri ile hastalık arasında bir bağlantı bulamadı.

2011 yılında Dünya Sağlık Örgütü, cep telefonlarının bazı beyin kanserlerine neden olabileceğini ve kanser ile cep telefonu radyasyonu arasında bir bağlantı olması, olasılığını açık bıraktığını söyledi. Ancak üç yıl sonra yapılan araştırmalar neticesinde, cep telefonu kullanımının insan üzerinde olumsuz sağlık etkileri yaratmadığı söylendi. 

5G çok yeni olduğu için, uzun süreli sağlık sorunlarına neden olup olmayacağını bilmenin kesin bir yolu yoktur, ancak çoğu uzman bunun olası olmadığını kabul ediyor. Kesin olarak belirtilebilecek şey, 5G'nin bir virüse neden olmaması veya virüs yaymamasıdır. 

Coronavirüs, kişiden kişiye temas eden bir virüs türüdür. Radyo dalgaları gibi bir şeyden geçmez. Coronavirüsler Coronaviridae olarak bilinen bir aileye aittir. Bunlar bir elektron mikroskop altında bakıldığında çivili halkalar gibi bir nokta olarak tanımlanır.

Coronovirüs, ilk olarak Çin'in Wuhan kentide geçen yılın sonlarında saptandı. Virüs, 31 Aralık tarihinde Dünya Sağlık Örgütüne bildirildi ve o zamandan beri  dünyanın takibinde olmuştur. 

Diğer coronavirüsler arasında SARS ve MERS bulunur. Dünya Sağlık Örgütü, coronavirüsü bir salgın olarak nitelendirdi. ABD de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde, okulların ve restoranların kapanması gibi sert önlemlere neden oldu. 

Toplumların 5G' yi, coronavirüs ilişkilendirme nedeni olarak, COVID-19'un Çin'den gelmesidir, çünkü çoğu 5G ağ kulesinin bulunduğu yer burasıdır. Çin birçok alanda hizmet verirken, 5G önce Güney Kore'ye ve ABD'nin bir bölümüne geldi. COVID-19 da İran ve Japonya gibi 5G olmayan bölgelerde görünerek iddiaların asılsız olduğu ispatladı. 


İlgili İçerikler

Yazarın Diğer Yazıları

TikTok, video yayınlama konusunda yeni tedbirler alıyor Önceki

TikTok, video yayınlama konusunda yeni tedbirler alıyor

Dr Disrespect Twitch İle Sözleşme İmzaladı Sonraki

Dr Disrespect Twitch İle Sözleşme İmzaladı

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.