LG, Apple iPad Pro İçin Mini LED Ekran Üretecek!

LG, Apple iPad Pro İçin Mini LED Ekran Üretecek!

Apple firması, OLED ekran teknolojisine bağımlılığını azaltmak için LG firması ile Mini LED ekran konusunda bir anlaşma yaptı. Apple ilk olarak iPad Pro cihazlarında bu ekran teknolojisini kullanacak. Bu teknolojinin maliyeti yüksek olduğu için, fiyatları bir miktar arttıracağı söyleniyor.

Mini LED ekranlar Apple firması için önemli bir yere sahiptir. Şirket bu alanda müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak istiyor. Tabi Apple, Mini LED ekran konusunda başka firmalardan destek alması gerekecektir. Yakın tarihli bir rapora göre LG Display, Apple'a mini LED ekranlar sağlayacak. 

Amerikalı Apple, yeni nesil iPad Pro ürünleri için LG firmasından temin edeceği Mini LED ekranları kullanacaktır. Buna ek olarak, teknolojinin büyük güçlerinden Samsung Electronics, mini LED teknolojisine el atacağı ve 2021 yılında piyasaya süreceği LED TV'leri bu teknoloji ile donatılacağı söyleniyor.

Habere göre, Apple'ın Mini LED arka ışık panellerini ilk kez tanıttığı iPad ürünlerinde kullanacak, ardından Apple bu teknolojiyi MacBook ve iMac gibi diğer ürünlere de uygulayacak. Sektör uzmanlarına göre, tabletler ve TV'lerdeki mini LED ekranlar 2021'de popüler hale gelecek. LG, Apple iPad Pro İçin Mini LED Ekran Üretecek!

Apple, OLED Yerine Neden Mini-LED Ekran Teknolojisi İstiyor?

Bu sorunun cevabında, büyük bir rekabet duygusu bulunmaktadır. Apple firması ilk olarak, Mini LED teknolojisinin OLED ekran teknolojisinden daha iyi olduğunu düşünüyor. Çünkü Mini LED ekranlarda burn-in sorunu bulunmamaktadır. Apple firması aynı zamanda OLED ekran ile ilgili Samsung'a bağımlı kalmak istemiyor.

Ayrıca Mini LED ekran teknoloji ile şirket, daha ince ve hafif cihazları müşterileri için üretebilecektir. Mini LED ekran teknolojisi geniş bir renk kapasitesine sahip olduğu söylenmektedir. Mini LED'ler üstün bir parlaklık imkanı sunmaktadır.

LG, Apple iPad Pro İçin Mini LED Ekran Üretecek!

Mini LED Ekranlar Cihazların Maliyetini Arttıracak!

Ekran tedarikçileri için mini LED panellerin yüksek maliyeti, ürünlerinde bu tür çipleri kullanmalarını engellemektedir. Elbette, ileri teknoloji ekran cihazları Mini LED ekranlar kullanabilir, ancak oran son derece düşüktür.

Acer'ın dijital ekran işinin başkanı Victor Chien, günlük uygulama senaryolarında monitörlerin dizüstü bilgisayarlardan ve tabletlerden farklı olduğunu, çünkü ilki genellikle ev veya ofise kurulurken ikincisi taşınabilir olduğunu söyledi. Chien, gelecekte mini LED'lerin 27 inç ve üzeri ekranlarda ana akım haline geleceğini tahmin ediyor. Şu anda, görüntülü reklam pazarının yalnızca %10-15'ini oluşturuyor. 

Mini LED panellerin fiyatı, sıradan LCD panellerin fiyatının birkaç katıdır. Bu amaçla gelecekte mini LED'in geliştirilmesi kolay olmayacak. Çoğu üreticinin harcamaya istekli olmayacağı çok miktarda fon gerektirecektir. Ayrıca Mini LED ekran kullanılacak cihazlar pahalı olacağından şirketler gelecekte daha ekonomik cihazları piyasaya sürmek isteyebilir.

Sektör kaynakları, 27 inç ve 31 inç monitörlerin önümüzdeki aylarda çift haneli satış büyümesini sürdüreceğini ve yüksek çözünürlüklü ve yüksek yenileme hızına sahip oyun monitörleri ve görüntüleme cihazlarının pazarın ana akımı olmaya devam edeceğini tahmin ediyor.


Yazarın Diğer Yazıları

Huawei, Kendi İşlemcisini Üretmek İçin Yeni Bir Fabrika Kuruyor Önceki

Huawei, Kendi İşlemcisini Üretmek İçin Yeni Bir Fabrika Kuruyor

Zamanı durduran 10 çarpıcı film Sonraki

Zamanı durduran 10 çarpıcı film

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.