Mark Zuckerberg'in Serveti Bir Anda 7 Milyar $ Azaldı

Mark Zuckerberg'in Serveti Bir Anda 7 Milyar $ Azaldı

Facebook bünyesinde yer alan Instagram ve WhatsApp'a saatlerce erişim sağlanamadı. Şirketin Eski Ürün Müdürü Frances Haugen, Kişisel verilerin çalındığını iddia ederek Facebook şirketi suçladı. Bu durum karşısında, Mark Zuckerberg'in serveti birkaç saat içinde 7 milyar dolar düşüş yaşadı.

Facebook'un bünyesinde bulunan WhatsApp ve Instagram platformalarında yaşanan kesinti sebebi ile birçok kişi mağduriyet yaşadı. Ancak en büyük darbeyi, Facebook'un sahibi olduğu Mark Zuckerberg yaşadı.

Bugün, Facebook hisseleri %5'e varan keskin bir düşüş yaşadı. Tabii ki, hisse senetlerindeki bu düşüşün, platformlarda yaşanan birkaç saatlik kesinti sebep oldu.

Aynı zamanda şirket ikinci darbeyi, eski Facebook ürün müdürü Frances Haugen'ın şirketin kâr amacıyla kullanıcılara nefret ve yanlış bilgi yaydığını iddia etmesi ile gelişti. 

Haugen, algoritmasının her zaman kullanıcı etkileşimini iyileştirebilecek içeriği seçtiğini iddia ediyor. Ancak, dahili araştırmalar bu içeriklerin nefreti, tartışmayı ve aşırılıkları kışkırtabileceğini gösteriyor. 

Mark Zuckerberg'in Serveti Bir Anda 7 Milyar $ Azaldı

Mark Zuckerberg'in Serveti Bir Anda 7 Milyar $ Azaldı

Facebook, şirketin ana uygulamaları Instagram ve WhatsApp'ın küresel kesintiler yaşadığını duyurdu.

Bu aynı zamanda Facebook'un yaşadığı en uzun kesintilerden biri olarak tarihe geçti. Kullanıcıların Facebook hizmetlerine erişememesinin nedeni, alan adı sisteminin (NAS) kullanıcıları doğru URL'ye yönlendirememesidir. 

Güvenlik uzmanları, kesinti süresinin bir sistem yapılandırma hatasının sonucu olabileceğini iddia ediyor.

Bugünkü normal işlemde, Facebook'un hisse senedi fiyatı %4,87 düşüşle 16,69$ düşerek 326,32$'dan kapandı. Yaklaşık %6'lık bir düşüşle 322.7$'a düştü. 

Bu haberden etkilenen Mark Zuckerberg'in kişisel serveti yaklaşık 7 milyar dolar daralarak, Bill Gates'i geçti ve küresel zenginler listesinde hızlı bir düşüş yaşayarak, en zengin beşinci kişi oldu.

Mark Zuckerberg'in Serveti Bir Anda 7 Milyar $ Azaldı

Rusya Gizlilik İşleri; Facebook'un 1,5 Milyar Kullanıcı Verisini Sattığını İddia Ediyor

Rusya Gizlilik İşleri, Facebook'un küresel ağ hizmetinin kesintiye uğraması sırasında, bir bilgisayar korsanının Facebook ait kullanıcı verilerini sattığını iddia etti.

Veriler, kullanıcının adını, adresini, e-posta adresini ve telefon numarasını içerir. Rapora göre, yaklaşık 1,5 milyar hesap satışa çıktı. Ancak Facebook bu iddiayı yalanladı.

Şu an itibariyle, Rusya Gizlilik İşleri'nden gelen raporun doğru olup olmadığını doğrulamanın bir yolu yok. Ancak, bazı kişilerin bazı Facebook kullanıcı verilerini satın almaya çalıştığına dair onaylar vardı. 

Bununla birlikte, potansiyel alıcılar, satıcı tarafından dolandırıldıklarından ve 5.000 $ ödedikten sonra herhangi bir veri almadıklarından şikâyet ettiler. 

Bu, satıcının muhtemelen sahip olduğunu iddia ettiği verilere sahip olmadığını gösteriyor. Ancak, kullanıcıların hesaplarındaki olağandışı etkinliklere karşı çok dikkatli olmaları gerekir.

Paketlenen ve satılan kullanıcı verilerinin Facebook'un ağ sorunuyla ilgili olup olmadığı henüz bilinmiyor. Ancak, bu yılın Eylül ayının sonlarında, bazı kişiler 1,5 milyar Facebook kullanıcı verisine sahip olduklarını iddia ettiler. 


Yazarın Diğer Yazıları

Bir Günde İzleyebileceğiniz 11 TV Dizisi Önceki

Bir Günde İzleyebileceğiniz 11 TV Dizisi

Bir yetenekli aktörün ipleri eline aldığı 14 harika film Sonraki

Bir yetenekli aktörün ipleri eline aldığı 14 harika film

Yorumlar

Bu içerik ile ilgili hiç yorum yazılmamış. İlk yorum yapan sen ol.


Yorum Yazın

Yorumu Kaydet
Teknoloji Bültenimize Abone Olun!

Teknoloji ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olmak için bültenimize abone olun. Sitemiz, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) uygun olarak üye bilgilerini gizli tutar ve hiçbir zaman izinsiz gönderim yapmaz.